Korupční kauza se týká i ODS a dalších stran. Rozhodně nekončí, prohlásil Hřib

Žádný člen Pirátské strany není do této kauzy zapleten. Nefiguruje v tom spise, případ se netýká pražského magistrátu, ale dopravního podniku či VZP. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se distancoval od aféry kolem svého dnes již bývalého náměstka Petra Hlubučka. „Konec to rozhodně není, bude tu pokračovat rozpracování politických větví,“ řekl politik v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Primátor Hřib v Partii o kauze kolem Hlubučka prohlásil: „Ta věc bude nepochybně ještě mnohem širší. Mám pocit, že se tam objevuje více politických stran než jen STAN. Připomenu, že také ODS dostala sponzorský dar v roce 2012 od rodiny pana Redla. Dozvíme se ještě spoustu dalších věcí.“

Hřib zdůraznil, že „žádný člen Pirátské strany není do této kauzy zapleten. Nefiguruje v tom spise a také bych rád zdůraznil, že se netýká zakázek na magistrátu, ale dopravního podniku, VZP a krajské správy služeb ve Středočeském kraji. Konec to rozhodně není. Bude tu pokračovat rozpracování politických větví“.

Poslanec Jan Jakob (TOP 09) v Partii Terezie Tománkové poznamenal: „Jde o výraznou změnu politické kultury u nás. Časy, kdy se kauzy promlčovaly a prohlašovaly za účelovky a kampaň, jsou pryč. Konečně platí heslo padni komu padni,“ řekl Jan Jakob (TOP 09). Nemohu zodpovídat za to, co se děje v jiných politických stranách. Když ale něco takového vyjde najevo, je třeba konat rázně. Oceňuji, že hnutí STAN takto koná, že rezignoval Petr Gazdík na post ministra školství, že bylo členství ukončeno panu Hlubučkovi,“ řekl Jakob.

Havlíček: Mafie, drogy a sexuální orgie

Naopak ostře se do Starostů postil poslanec, bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO): „Ministr školství byl přichycen při činu, ministr školství neměl jinou šanci než odstoupit. Tím to ale nesmí skončit. Další krok musí být ukončení pana Rakušana na postu ministra vnitra. Hana Marvanová na to upozorňovala několik měsíců, vysmáli se jí a zametli s ní,“ pustil se do vládního hnutí.

Havlíček také zopakoval své dřívější výroky, že v Hlubučkově kauze jde také o drogy. „Toto je kauza, která tu nemá obdoby. To je o úplatcích, konspiraci, drogových a sexuálních orgiích. O propojení na nejvyšší politiky, kdy si Gazdík vyměňoval informace šifrovaně s největším mafiánem, který za tím stál. O těch, kteří se smáli, když rozebírali pražský dopravní podnik do posledního šroubku. Není možné to dále tolerovat, že o tom Rakušan nevěděl,“ dodal Havlíček.

„Je logické, že pan Gazdík rezignoval. Spojení politiky a mafie tu snad nebylo od 90. let. Uvidíme, co ještě policie odhalí, a myslím si, že to nemohlo dopadnout jinak,“ řekl v diskusi místopředseda SPD Radim Fiala. Také on vyzval k rezignaci na post ministra vnitra Víta Rakušana. „Není možné, aby jím byl člověk, který má na starosti policii, která bude vyšetřovat jeho vládní kolegy. Měla by tam nastat sebereflexe,“ dodal. Podle Fialy by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě, přestože by asi svou pozici ustála.

Razie na magistrátu tvrdě dopadá na celé STAN

Skandál vládního hnutí STAN vypukl ve středu, kdy policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu podnikli razii na pražském magistrátu kvůli hospodaření pražského dopravního podniku. V jejich síti uvízl také bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který byl následně vzat do vazby.

Vedle Hlubučka policisté vyšetřují také podnikatele Michala Redla, který má k hnutí STAN blízko, dokonce měl být jedním z jeho sponzorů. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. S Redlem byl v minulosti v kontaktu také místopředseda hnutí STAN a ministr školství Petr Gazdík. Michal Redl byl jedním z klíčových spolupracovníků gangstera Radovana Krejčíře, ke hnutí STAN jej měl přivést europoslanec Stanislav Polčák.

Šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan prý o kontaktech Gazdíka s Redlem nevěděl. Tvrdí také, že sám se s podnikatelem nikdy nesetkal, i kdyby „o to stokrát žádal“. Rakušan v sobotu na sociálních sítích vydal prohlášení, v němž slíbil očistu svého hnutí. A rovněž podotkl, že pokud očištění nezvládne, „bude STAN bez Rakušana“.

Uživatelé sociálních sítí však pod příspěvkem neskrývali své rozhořčení. „Volil jsem vás, už nebudu,“ vzkázali někteří z nich Rakušanovi. Petr Gazdík v neděli dopoledne na Twitteru sdělil, že na svou funkci ministra školství k 30. červnu rezignuje.

Tagy:
Zdeněk Hřib Karel Havlíček Partie Terezie Tománkové vláda Praha Pražský magistrát

Hlavní zprávy

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky
Domácí

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.