Měřte všem stejně, rozčílil se v Partii Petr Fiala. ANO mělo obviněného premiéra

Populistická hnutí v takových případech říkají, že je to mediální bublina. Demokratické strany se naopak ke kauzám staví čelem. Takový rozdíl vidí předseda vlády Petr Fiala (ODS) mezi tím, jak skandály řešila minulá a jak je řeší současná vládní garnitura. „Gazdíkův přístup oceňuji, vyvodil politickou odpovědnost,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Rozhodnutí ministra Gazdíka jsem znal už dříve. Bavil jsem se o okolnostech jeho případu už v pátek. Jeho přístup oceňuji, vyvodil politickou odpovědnost. Je to i ukázka nového politického stylu. Dříve jsme tu měli spoustu kauz a žádná politická odpovědnost se nevyvozovala,“ řekl Petr Fiala a poukázal například na kauzy hnutí ANO, kauzu Stoka nebo pověstný deníček Jaroslava Faltýnka.

Podle Fialy je kauza hnutí STAN skandál, avšak na úrovni pražské komunální politiky. Záruka, že demokratická strana to zvládne, jsou reakce, které vidíme. „Populistická hnutí v takových případech říkají, že je to bublina. Demokratické strany se naopak ke kauzám staví čelem,“ dodal předseda vlády. Podle něho nikdy nelze zabránit zneužití moci. „Důležitá je reakce, která dává záruku, že se tyto věci nebudou opakovat,“ vysvětlil Petr Fiala. Předseda vlády apeloval, aby orgány činné v trestním řízení celou věc vyšetřily.

Populisté se ke kauzám čelem nestaví

Fiala řekl, že o důsledcích kauzy se bude diskutovat v rámci takzvané K5, což je vrcholná schůzka zástupců vládních stran. „Nijak tyhle věci nezlehčuji, korupce mi je odporná, každý musí vyvodit zodpovědnost. Hnutí STAN odpovědnost vyvodilo,“ dodal předseda ODS.

„V minulém období tu byl jeden skandál za druhým včetně obžalovaného premiéra a nestalo se nic. Nevymlouvám se, jen vysvětluji, jak se k tomu stavěla tehdejší vládní garnitura,“ pokračoval Fiala. Podle něho Petr Gazdík není z ničeho obviněn, ale přesto politickou odpovědnost vyvodil. „To je právě to, že populistické hnutí se neumí postavit čelem ani k tomu, když je jeho předseda obžalován,“ rozohnil se Fiala v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Razie na magistrátu tvrdě dopadá na celé STAN

Skandál vládního hnutí STAN vypukl ve středu, kdy policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu podnikli razii na pražském magistrátu kvůli hospodaření pražského dopravního podniku. V jejich síti uvízl také bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který byl následně vzat do vazby.

Vedle Hlubučka policisté vyšetřují také podnikatele Michala Redla, který má k hnutí STAN blízko, dokonce měl být jedním z jeho sponzorů. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. S Redlem byl v minulosti v kontaktu také místopředseda hnutí STAN a ministr školství Petr Gazdík. Michal Redl byl jedním z klíčových spolupracovníků gangstera Radovana Krejčíře, ke hnutí STAN jej měl přivést europoslanec Stanislav Polčák.

Šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan prý o kontaktech Gazdíka s Redlem nevěděl. Tvrdí také, že sám se s podnikatelem nikdy nesetkal, i kdyby „o to stokrát žádal“. Rakušan v sobotu na sociálních sítích vydal prohlášení, v němž slíbil očistu svého hnutí. A rovněž podotkl, že pokud očištění nezvládne, „bude STAN bez Rakušana“.

Uživatelé sociálních sítích však pod příspěvkem neskrývali své rozhořčení. „Volil jsem vás, už nebudu,“ vzkázali někteří z nich Rakušanovi. Petr Gazdík v neděli dopoledne na Twitteru oznámil, že na svou funkci ministra školství k 30. červnu rezignuje.

Tagy:
politika Vít Rakušan STAN Petr Fiala Partie Terezie Tománkové Petr Gazdík vláda