Hrozba covidové nákazy opět sílí. Počet lidí v nemocnicích poprvé od května přesáhl 400

Ve čtvrtek přibylo v Česku 1 771 případů covidu. Je to opět mezitýdenní nárůst. V nemocnicích je s covidem poprvé od května více než 400 lidí. S covidem dosud v Česku zemřelo 40 346 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí méně než deset.

Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených ještě několik týdnů přibývat. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Počet lidí v těžkém stavu se v poslední době výrazně nemění. Více než 20 jich nemocnice evidovaly naposledy 6. května. Čtvrteční data ukazují na celkem 12 pacientů v těžkém stavu nebo s vysoce intenzivní péčí.

Epidemiolog Roman Prymula ale ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na novou variantu omikronu BA.2.75 kentaur, která je schopna obcházet imunitu a protilátky. Podle něj však má i u nových variant stále velký význam vakcinace, která předchází těžkým průběhům nemoci končícím hospitalizacemi i úmrtími.

S covidem dosud v Česku zemřelo 40 346 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí méně než deset. Tyto údaje se ale mohou při dalších aktualizacích změnit. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvedlo ministerstvo.

Incidenční číslo je nyní nejvyšší od konce dubna. Před týdnem mělo hodnotu 51, tedy přibližně poloviční. Nejvyšší je v Praze, kde na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden 188 nakažených. Přes stovku se incidence dostala ještě ve středních Čechách a také Karlovarském kraji. Naopak relativně nejlepší situace je v Olomouckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 57.

Proti covidu se za poslední týden nechalo očkovat 8 639 lidí. V předchozím týdnu jich bylo 4 817, ale i tato bilance je ovlivněna dvěma svátečními dny. V posledním týdnu před prázdninami bylo očkovaných 7 897 lidí. Zdaleka největší zájem je o třetí posilující dávku, v uplynulém týdnu ji dostalo téměř 7 500 lidí. Naopak první vakcinaci podstoupilo pouze 626 zájemců.

Dokončené očkování má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování třetí dávkou zatím přišlo přes 4,2 milionu z nich.

Tagy:
nemocnice CNN Prima NEWS Roman Prymula Česko Praha COVID-19 Krajská hygienická stanice infekční onemocnění (nákaza) Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:38

Ruské anexe na Ukrajině ohrožují naděje na mír v regionu, řekl šéf OSN Guterres

18:05

Při ostřelování autobusové zastávky v Mykolajivu byli zabiti dva lidé, 12 jich bylo zraněno

17:35

Západ se snaží v postsovětském prostoru vyvolat další konflikty, tvrdí Putin

16:40

Aktivní frontová linie s Ruskem je asi 850 kilometrů dlouhá

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hádka kvůli rozpočtu. Jste královna Instagramu, vyslechla si Schillerová od Stanjury

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se při projednávání státního rozpočtu ostře pustila do svého nástupce Zbyňka Stanjury (ODS). Během schůze dolní komory uvedla, že neodvádí poctivou práci a že avizované příjmy do státní kasy jsou jen „virtuální“. Stanjura se proti své předchůdkyni ohradil a označil ji za „královnu Instagramu“. Podotkl, že sama žongluje s čísly.

Domácí zpravodajství

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.