Hrozí návrat lockdownového pekla? Netestovaným zabíjeli psy, tvrdí Češi ze Šanghaje

Úmorná vedra, miliony lidí ve frontách na koronavirový test a obavy z návratu lockdownu. To vše prožívá Šanghaj, která bojuje se šířením subvarianty omikronu. Ačkoliv úřady obyvatele čínského velkoměsta uklidňují, že se neschyluje k žádnému omezení pohybu, mnozí lidé jsou po zkušenostech z jarního lockdownu na pochybách. Výjimkou nejsou ani Češi, kteří tam žijí. Redakci CNN Prima NEWS popsali současnou náladu v metropoli, své zkušenosti s represivními čínskými úřady i obavy z dalších opatření.

Šanghajští hygienici na začátku měsíce rychle přistoupili k hromadnému testování obyvatelstva poté, co objevili ohniska nakažlivé subvarianty omikronu v populárním karaoke baru. Úřady posléze ve většině ze 16 městských obvodů nařídily lidem, aby se podrobili dvěma kolům testování na covid. Na odběrová místa musely v rekordních vedrech zamířit miliony lidí.

Ačkoliv se místní administrativa snaží uklidnit veřejnost, že se zatím neschyluje k žádné uzávěře, mnozí lidé berou vzkazy úředníků s rezervou – podobná prohlášení totiž slyšeli na jaře, než přišel dvouměsíční lockdown. Ten vedl k rozsáhlému nedostatku potravin a zablokoval přístup k lékařské péči. Někteří obyvatelé čínského velkoměsta jsou na něj připraveni – včetně několika Čechů, kteří tam dlouhodobě žijí.

„Nakoupili jsme vše ještě dřív, než začal místní chaos v supermarketech. Všeho budeme mít dost. Kromě zásob ale nic moc dalšího dělat nemůžeme. Jakmile přijde nějaký zdravotní problém – třeba bolavý zub – budeme mít smůlu. Zkrátka nás během lockdownu nebudou chtít ošetřit, cizincům to dělají poměrně běžně. I přes skutečnost, že máme pojištění od zaměstnavatele. Toho se bojíme nejvíce. Ostatní věci už nějak přečkáme,“ popsal pro CNN Prima NEWS muž, který si kvůli obavám z čínských úřadů přál zůstat v anonymitě.

„Nálada ve městě je hodně špatná. Když jsou i Číňané frustrovaní a mají rebelující náladu, je to signál, že může nastat velký problém. Všem se trošku ulevilo, když se v červnu rozvolnilo, nikdo se logicky nechce vracet zpět pod zámek jenom proto, že se v 25milionové metropoli objevilo pár stovek případů. Méně než v celém Česku,“ pokračoval český občan.

Další lockdown? Bylo by to neúnosné

Možných zpřísnění opatření se obává také mladá žena ze Slovenska. Před několika lety přiletěla do Šanghaje za prací, nyní zvažuje, že se přestěhuje mimo Čínu. „Přemýšlela jsem o tom už během jarního lockdownu. Dva měsíce jsme byli zavření doma, nemohli jsme vůbec ven. Občas jsme sice dostávali od místních úřadů balíčky s jídlem, ale pochybné kvality. Viděli jsme, jak se někteří Číňané – včetně několika našich známých – snažili vzepřít hygienikům, kteří je přišli testovat. Některým na oplátku rozbili dveře, někomu dokonce zabíjeli domácí mazlíčky. Nevěřila bych tomu, kdyby ke mně nedošla videa. Bylo to peklo,“ řekla redakci CNN Prima NEWS. I ona si přála z bezpečnostních důvodů zůstat v anonymitě.

Další lockdown by byl podle jejích slov neúnosný. Pokud ale opravdu přijde, pochybuje, že se proti restrikcím objeví větší odpor. „Všichni tuší, že se omikron nebo ty jeho varianty nedají moc kontrolovat a že zero covid strategie v tomto případě nefunguje, ale bojí se to dát najevo. Úřady se s nikým posledně také nepáraly, takže pochybuji, že by nás teď šetřily. Vlastně jen mlčíme, trpíme a čekáme, až to všechno skončí. Nic jiného se popravdě ani dělat nedá,“ konstatovala odevzdaně.

Čína se v posledních několika dnech navíc potýká s extrémními vedry, které na některých místech dosáhly až stěží snesitelných 40 stupňů Celsia. Zatímco obyvatelé Šanghaje musí v dusivém horku stát fronty na covidové testy, hygienici se „pečou“ v ochranných oblecích. „Viděla jsem fotky a videa, jak z toho horka omdlévají. Bez klimatizace nebo alespoň větráku je i uvnitř bytu skoro nesnesitelně. Jak mohou vydržet v těch tlustých ochranných oděvech?“ řekla CNN Prima NEWS Slovenka.

Nechtěl se testovat, tak mu zabili psa

Čínské úřady odpůrce nulové tolerance ke covidu nelítostně potlačují. Z místních sociálních sítí mizí příspěvky kritické k hromadnému testování či jarnímu lockdownu. Už tehdy byli někteří obyvatelé Šanghaje natolik frustrovaní, že se odvážili porušovat nařízenou uzávěru či odmítali podstoupit povinný test na covid.

„Někomu, kdo nechtěl jít do karantény, rozbili dveře a odvlekli ho násilím. Někoho skopali na ulici, protože se nechtěl nechat otestovat, někomu zabili psa. Lidé, kteří nemají peníze či nevědí, jak si objednat jídlo, ho musí krást ostatním. To mi přijde úplně absurdní,“ popsala jarní lockdown jedna z oslovených Češek ze Šanghaje.

Nekompromisní pravidla dolehla i na děti. Místy například docházelo k uzavření celých škol – i ti nejmladší žáci byli nuceni strávit několik nocí uvnitř budovy. „Stávalo se tu běžně, že třeba sedmileté děti byly zavřené ve škole na tři dny a nemohly domů. U nás, kdyby s tím někdo přišel, jen s tím nápadem, tak by asi nepochodil,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Kontroly na hranicích startují. Co o nich soudí místní?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Kontroly na hranicích startují. Co o nich soudí místní?

Kontroly na česko-slovenských hranicích kvůli narůstajícímu počtu nelegálních migrantů začnou od středeční půlnoci. K policii na stanovištích se přesouvají posily i z jiných krajů. Starostové i obyvatelé příhraničních obcí kontroly vítají, měly ale podle nich přijít mnohem dřív. Více se dozvíte v Hlavních zprávách, které můžete od 18:55 sledovat na CNN Prima NEWS nebo na Primě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:24

Americký generál ve výslužbě: Ukrajinská armáda by mohla na Krym vstoupit do poloviny roku 2023

17:57

Británie nikdy neuzná pokusy Moskvy o anexi Ruskem okupovaných částí Ukrajiny

17:28

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

17:03

Německo nepřijme výsledky Moskvou pořádaných hlasování na Ukrajině

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Reprezentační kouč Šilhavý má důvěru šéfa českého fotbalu. A co vaši? Hlasujte v anketě

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý má i po sestupu do divize B Ligy národů důvěru předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska, který věří, že si Češi brzy vybojují zpět účast v elitní skupině. Potěšilo ho, že národní tým ve společnosti tří účastníků mistrovství světa ukázal konkurenceschopnost, vyloženě ho zklamal pouze domácí sobotní debakl 0:4 s Portugalskem.

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Tvrdá slova slovenského premiéra k hraničním kontrolám: Česko selhalo, takto se to nedělá

Aktualizováno

Slovenský premiér Eduard Heger ve středu kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v souvislosti s rostoucí migrací hraniční kontroly se Slovenskem. Naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec chce jednat se sousedními zeměmi; pro případ nedohody na opatřeních Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem. Český ministr vnitra Vít Rakušan krok Česka hájí s tím, že situace na hranicích se Slovenskem začala být v posledních dnech neúnosná.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?