V turistických destinacích se raketově šíří covid
Úmorná vedra, miliony lidí ve frontách na koronavirový test a obavy z návratu lockdownu. To vše prožívá Šanghaj, která bojuje se šířením subvarianty omikronu. Ačkoliv úřady obyvatele čínského velkoměsta uklidňují, že se neschyluje k žádnému omezení pohybu, mnozí lidé jsou po zkušenostech z jarního lockdownu na pochybách. Výjimkou nejsou ani Češi, kteří tam žijí. Redakci CNN Prima NEWS popsali současnou náladu v metropoli, své zkušenosti s represivními čínskými úřady i obavy z dalších opatření.
Šanghajští hygienici na začátku měsíce rychle přistoupili k hromadnému testování obyvatelstva poté, co objevili ohniska nakažlivé subvarianty omikronu v populárním karaoke baru. Úřady posléze ve většině ze 16 městských obvodů nařídily lidem, aby se podrobili dvěma kolům testování na covid. Na odběrová místa musely v rekordních vedrech zamířit miliony lidí.
Od příštího týdne by mohlo začít přeočkování proti covidu, řekl Válek. Zmínil podrobnosti
Už od příštího týdne by mohlo začít řízené přeočkovávání proti covidu, nejprve na očkovacích místech bez objednání a u praktiků. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podmínkou je podle něj schválení přeočkování Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Jde o reakci na rychlý růst počtu případů covidu v Česku. Denní přírůstky se již pohybují kolem dvou tisíc nově infikovaných.
Ačkoliv se místní administrativa snaží uklidnit veřejnost, že se zatím neschyluje k žádné uzávěře, mnozí lidé berou vzkazy úředníků s rezervou – podobná prohlášení totiž slyšeli na jaře, než přišel dvouměsíční lockdown. Ten vedl k rozsáhlému nedostatku potravin a zablokoval přístup k lékařské péči. Někteří obyvatelé čínského velkoměsta jsou na něj připraveni – včetně několika Čechů, kteří tam dlouhodobě žijí.
„Nakoupili jsme vše ještě dřív, než začal místní chaos v supermarketech. Všeho budeme mít dost. Kromě zásob ale nic moc dalšího dělat nemůžeme. Jakmile přijde nějaký zdravotní problém – třeba bolavý zub – budeme mít smůlu. Zkrátka nás během lockdownu nebudou chtít ošetřit, cizincům to dělají poměrně běžně. I přes skutečnost, že máme pojištění od zaměstnavatele. Toho se bojíme nejvíce. Ostatní věci už nějak přečkáme,“ popsal pro CNN Prima NEWS muž, který si kvůli obavám z čínských úřadů přál zůstat v anonymitě.
„Nálada ve městě je hodně špatná. Když jsou i Číňané frustrovaní a mají rebelující náladu, je to signál, že může nastat velký problém. Všem se trošku ulevilo, když se v červnu rozvolnilo, nikdo se logicky nechce vracet zpět pod zámek jenom proto, že se v 25milionové metropoli objevilo pár stovek případů. Méně než v celém Česku,“ pokračoval český občan.
Další lockdown? Bylo by to neúnosné
Možných zpřísnění opatření se obává také mladá žena ze Slovenska. Před několika lety přiletěla do Šanghaje za prací, nyní zvažuje, že se přestěhuje mimo Čínu. „Přemýšlela jsem o tom už během jarního lockdownu. Dva měsíce jsme byli zavření doma, nemohli jsme vůbec ven. Občas jsme sice dostávali od místních úřadů balíčky s jídlem, ale pochybné kvality. Viděli jsme, jak se někteří Číňané – včetně několika našich známých – snažili vzepřít hygienikům, kteří je přišli testovat. Některým na oplátku rozbili dveře, někomu dokonce zabíjeli domácí mazlíčky. Nevěřila bych tomu, kdyby ke mně nedošla videa. Bylo to peklo,“ řekla redakci CNN Prima NEWS. I ona si přála z bezpečnostních důvodů zůstat v anonymitě.
Velká čínská města se potýkají s další vlnou pandemie koronaviru. Zdroj: AP
Obyvatelé Šanghaje se obávají dalšího lockdownu. Ten poslední trval dva měsíce. Zdroj: AP
Kvůli subvariantě omikronu musí podstoupit test miliony lidí. Zdroj: AP
Počet odhalených případů je v 25milionové Šanghaji menší než v celé České republice. Zdroj: AP
Čína se nadále drží strategie nulové tolerance ke covidu i přes kritiku zahraničních expertů. Zdroj: AP
Mnozí obyvatelé čínských metropolí přiznávají frustraci z vládních restrikcí a testování. Výjimkou nejsou ani Češi, kteří se do Číny přestěhovali. Zdroj: AP
Šanghaj se potýká nejen se šířením covidu, ale také extrémními vedry. Zdroj: Profimedia.cz
Opatření během lockdownu byla nelítostná. Do karantény například museli nejen lidé s pozitivními testy, ale i ti, kdo s nimi byli v kontaktu. Zdroj: Getty Images
Dodržování přísných opatření i v době, kdy je většina světa už zmírnila, poškodilo čínskou ekonomiku. Zdroj: Getty Images
V uzavřené Šanghaji byla situace v květnu kritická, lidem docházelo i jídlo. Zdroj: Getty Images
Úřady během lockdownu instalovaly před některé budovy zelené zátarasy, aby se lidé nemohli volně pohybovat. Zdroj: Getty Images
Čína se nadále drží strategie nulové tolerance ke covidu i přes kritiku zahraničních expertů. Zdroj: AP
Mnozí obyvatelé čínských metropolí přiznávají frustraci z vládních restrikcí a testování. Výjimkou nejsou ani Češi, kteří se do Číny přestěhovali. Zdroj: AP
Opatření během lockdownu byla nelítostná. Do karantény například museli nejen lidé s pozitivními testy, ale i ti, kdo s nimi byli v kontaktu. Zdroj: Getty Images
Další lockdown by byl podle jejích slov neúnosný. Pokud ale opravdu přijde, pochybuje, že se proti restrikcím objeví větší odpor. „Všichni tuší, že se omikron nebo ty jeho varianty nedají moc kontrolovat a že zero covid strategie v tomto případě nefunguje, ale bojí se to dát najevo. Úřady se s nikým posledně také nepáraly, takže pochybuji, že by nás teď šetřily. Vlastně jen mlčíme, trpíme a čekáme, až to všechno skončí. Nic jiného se popravdě ani dělat nedá,“ konstatovala odevzdaně.
Čína se v posledních několika dnech navíc potýká s extrémními vedry, které na některých místech dosáhly až stěží snesitelných 40 stupňů Celsia. Zatímco obyvatelé Šanghaje musí v dusivém horku stát fronty na covidové testy, hygienici se „pečou“ v ochranných oblecích. „Viděla jsem fotky a videa, jak z toho horka omdlévají. Bez klimatizace nebo alespoň větráku je i uvnitř bytu skoro nesnesitelně. Jak mohou vydržet v těch tlustých ochranných oděvech?“ řekla CNN Prima NEWS Slovenka.
Nechtěl se testovat, tak mu zabili psa
Čínské úřady odpůrce nulové tolerance ke covidu nelítostně potlačují. Z místních sociálních sítí mizí příspěvky kritické k hromadnému testování či jarnímu lockdownu. Už tehdy byli někteří obyvatelé Šanghaje natolik frustrovaní, že se odvážili porušovat nařízenou uzávěru či odmítali podstoupit povinný test na covid.
Velká čínská města se potýkají s další vlnou pandemie koronaviru. Kvůli subvariantě omikronu musí podstoupit test miliony lidí. Zdroj: AP
Velká čínská města se potýkají s další vlnou pandemie koronaviru. Kvůli subvariantě omikronu musí podstoupit test miliony lidí. Zdroj: AP
„Někomu, kdo nechtěl jít do karantény, rozbili dveře a odvlekli ho násilím. Někoho skopali na ulici, protože se nechtěl nechat otestovat, někomu zabili psa. Lidé, kteří nemají peníze či nevědí, jak si objednat jídlo, ho musí krást ostatním. To mi přijde úplně absurdní,“ popsala jarní lockdown jedna z oslovených Češek ze Šanghaje.
Nekompromisní pravidla dolehla i na děti. Místy například docházelo k uzavření celých škol – i ti nejmladší žáci byli nuceni strávit několik nocí uvnitř budovy. „Stávalo se tu běžně, že třeba sedmileté děti byly zavřené ve škole na tři dny a nemohly domů. U nás, kdyby s tím někdo přišel, jen s tím nápadem, tak by asi nepochodil,“ dodala.