reklama

I na Den bez aut čekali řidiči v Praze v kolonách. Dopravní peklo pokračuje

Zrodil se v padesátých letech, má poukázat na přehlcení měst automobilovou dopravou a propagovat jiné přijatelnější formy cestování po městě. To vše je cílem Dne bez aut, který každoročně připadá na 22. září. Reportér CNN Prima NEWS Josef Kolina vyrazil do pražských ulic, aby se podíval, jak tento den ovlivnil dopravu v Praze.

reklama

V metropoli nebylo ve středu vůbec poznat, že se koná mezinárodní Den bez aut. V ulicích byl vidět stejný počet vozidel jako kterýkoliv jiný pracovní den. Reportér CNN Prima NEWS se ale rozhodl dostát záměru celé akce a po městě se s veškerým vybavením pohyboval bez auta.

Na Karlovo náměstí proto dojel tramvají. „Tak jsem tady a jdu hledat koloběžku,“ vylíčil Kolina. Podařilo se mu ji najít během pár minut díky mobilní aplikaci. „A už drncám na Václavské náměstí. Ujel jsem nějakých 780 metrů a je pravda, že cesta po dlažbě ve Vodičkově ulici není úplně ideální pro tento stroj,“ okomentoval jízdu.

I když mu cesta na Václavské náměstí dala zabrat, byl rychlejší než auta, která desítky minut stála v kolonách. Několik souběžných uzavírek v těchto dnech opravdu brnká řidičům na nervy. „Aktuálně jsme v situaci, kdy máme ještě více automobilů než v roce 2019. Každé procento navíc znamená, že to zaznamená v ulicích každý řidič,“ vysvětloval pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Podle předsedy spolku Jedeme autem Mojmíra Mikuláše však jde o záměr úřadů. „Oni se vnitřně těší z toho, že jsou zácpy a kolony, protože chtějí autodopravu lidem otrávit, aby auta nechali doma a využívali MHD,“ řekl Mikuláš.

Mnozí vyměnili auto za kolo

Jak se jezdí lidem po Praze? „Když je všechno rozkopané, je to nejhorší,“ uvedla řidička v anketě CNN Prima NEWS. Mnozí přitom netušili, že na středu připadá Den bez aut. „Dojíždím do práce z Mělníka a pěšky bych to opravdu nestihl,“ řekl další řidič.

Auta lze vyměnit například za kola. Někteří zkušení cyklisté na nich zvládají odvézt i skříň. „Uvezl jsem s tím dva televizory i klozet kombi,“ popsal jeden z nich.

Stejně jako v dalších evropských velkoměstech přibývá cyklistů i v Praze. Pro násobně více lidí ale kolo ani městská doprava řešením není. „Po nějakých pěti hodinách v terénu jsme po přesunech tramvají, koloběžkou, pěšky a metrem zpátky u redakce. Příště jedeme na natáčení autem,“ uzavřel Kolina.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama