reklama

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Nehoda na silnici, která se během natáčení stala, vyčarovala na sociálních sítích řadu reakcí. Některé byly podporujících, jiné přístup cyklisty-reportéra kritizovaly.

Na místo srážky s autobusem se novinář CNN Prima NEWS vypravil ještě jednou. „Pro řidiče ostatních motorových vozidel tam je informace, že se nachází na silnici, kde je zvýšený výskyt jedoucích cyklistů. Čili řidič by měl zvýšit pozornost, ale žádná jiná další práva nebo povinnosti pro kohokoliv z účastníků provozu z této značky nevyplývají,“ sdělil mu dopravní expert Roman Budský.

Vzdálenost od obrubníku

V komentářích na internetu se také řešila vzdálenost cyklisty od obrubníku, což bylo dáno objížděním překážky a také tím, že reportér se k piktogramu, který pro změnu začínal u obrubníku, teprve dostával. „Často u obrubníku bývá nějaká nečistota, kámen – cokoliv, co může cyklistu ohrozit na jízdě. Automobilista to běžně nevnímá, pro něj se jedná o bagatelní překážky,“ pokračoval dopravní expert.

„Myslím, že jízdě není co vytknout. Jinak byste tam byl v roli lovné zvěře, kdybyste byl narván u obrubníku, a pokud by vám někdo neudělal místo, neměl byste kam uhnout,“ zhodnotil jízdu Budský.

Úsek má navíc na šířku necelé čtyři metry. Tím spíš si byl reportér jistý, že právě zde se ho nikdo nebude pokoušet předjet. Jenže se spletl. „Agresivita řidičů narůstá v momentu, kdy něco stojí v cestě, zapříčiní překážku. Když překážku vidí, vzniká tenze, když to nezvládne a zareaguje neadekvátně,“ uvedl dopravní psycholog Martin Kořán.

Cyklisté zákon podporují

Oslovení zástupci cyklistů kritiku experimentu většinou odsoudili a zákon podpořili. „Přišlo mi, že jsme se tady zbláznili. Na jednu stranu řidiči argumentují, co nelze předjet. Zároveň vás tady klidně autobus předjede způsobem, že vás srazí. Ukazuje to, že takový zákon je tu potřeba jako sůl,“ míní předseda mountainbikové asociace Václav Vlk Volráb.

Podle odborníka na lidskou psychiku vše ale kvůli obzvlášť úzkým uličkám v Praze může být problematické. „Objíždět s odstupem 1,5 metru od cyklisty je nezvládnutelné, protože tím pádem by se zastavil protijedoucí provoz, nebo se budou tvořit nejrůznější kolony, které budou velmi dlouhé. A to může zvyšovat agresivitu řidičů,“ řekl Kořán.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360°Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama