Recyklace v Nepálu: Ojeté pneumatiky slouží jako nábytek či designové doplňky

Z ojetých pneumatik vytváří designové předměty. Ojaswi Baidya, výkonná ředitelka nepálské firmy Tyre Treasures, je vykoupí a udělá z nich nábytek. Chce tak pomoci životnímu prostředí a najít pro odpad další využití.

Pneumatiky, které by se jinak vyhodily, opraví a vytváří z nich nábytek nebo různé dekorační předměty. „V indexu ohleduplnosti vůči životnímu prostředí se Nepál propadl mezi posledních pět států. I proto, že se u nás použité pneumatiky vyhazují a spalují,“ vysvětluje Ojaswi Baidya, výkonná ředitelka firmy Tyre Treasures.

Ojeté pneumatiky proto vykupuje a poté je přemění do designových výrobků. To je výhodné jak pro její firmu, tak pro autoservisy. Ty tak získávají nový zdroj příjmů a pro pneumatiky najdou další využití. „Naše práce je vlastně kolektivním zájmem o to, abychom ulehčili životnímu prostředí,“ říká Ojaswi.

To everyone who has been behind Tyre Treasures from the very beginning till now, thank you for all your hard work and...

Posted by Tyre Treasures on Tuesday, April 30, 2019

Firma Tyre Treasures staré pneumatiky používá například k výrobě stolů nebo sedátek. „Pneumatiky obvykle polepíme jutovým vláknem nebo organicky nabarveným bavlněným provázkem,“ říká Ojaswi. K nim pak připevní nohy či dřevěnou desku.

„Nevnímáme pneumatiky jako odpad, ale jako surovinu pro výrobu nových věcí,“ říká Ojaswi. Do budoucna by ráda školila veřejnost, aby si podobné výrobky lidé mohli dělat doma sami.  „Doufáme, že naše práce bude mít co největší přínos,“ dodává.

Tagy: