I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Vláda už měla něco pro lidi udělat. Zastropování je fikce, pan Síkela to každý den mění,“ kritizoval kabinet předseda hnutí ANO Babiš. Ministr průmyslu a obchodu totiž v neděli oznámil, že zastropování cen energií se nebude vztahovat na celou spotřebu domácnosti, v pondělí ale svá slova dementoval.

„Pan premiér si udělal vlastní tým, teď vidí, jaký je Síkela zoufalec,“ pokračoval Babiš. Fialovu vládu tak označil za „totálně neschopnou“. „Vždyť to (energetickou krizi, pozn. red.) lidi neustojí, vládní zástupci neudělali nic,“ pokračoval. Fiala měl Síkelu prý už dávno odvolat.

Fiala Síkelu hájí

To ale zřejmě není na pořadu dne. „Nechystám v tuto chvíli změny ve vládě. Všichni členové – i pan Síkela – mají mou důvěru. Jsme schopni reagovat na skokový růst energií z konce srpna. Pan ministr Síkela má velkou zásluhu na tom, že jsme se posunuli v evropském řešení,“ hájil ho Fiala.

Důkazem je podle něj přijaté zastropování. „Je to velmi razantní a občany dobře vnímané. Získali jsme dostatek energií pro Českou republiku,“ dodal předseda vlády. Náklady zastropování by měly pokrýt příjmy z daně z mimořádných zisků a odvody z příjmů prodeje elektřiny nad cenový strop schválený Evropskou komisí.

Kromě kritiky koalic Babiš také sdělil, kdy jeho hnutí prozradí kandidáty na Hrad. „Bude to 27. října. Tehdy řekneme, kdo a jestli za nás bude někdo kandidovat. O den později bude na Hradě sláva. Moji voliči si ale přejí, abych byl premiér,“ dodal Babiš.

Tagy: