reklama

PES 4 zůstává: Reprodukční číslo roste, klesá ale počet hospitalizovaných

Index epidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti rizikových stupňů. Laboratoře v Česku navíc v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Pozitivních bylo více než 30 procent testů. Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu, na 0,88. Když je číslo pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Další tři sledovaná kritéria trvale klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

Na 100 000 obyvatel připadá v posledních dvou týdnech průměrně 994 nakažených. Tento údaj v neděli poprvé od prosince klesl pod tisícovou hranici, na bodové hodnotě indexu PES se to ale neprojevilo. Zlepšil se i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných s COVID-19.

Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na 1,45 a poté se začalo snižovat. Pokles trval až do minulé neděle, kdy byla jeho hodnota 0,68. Od té doby mírně roste, v posledních dnech se zvyšuje spíše jen o setiny.

K tématu

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Vláda zatím navzdory vývoji indexu PES rozvolnění neplánuje. Pátý stupeň bude zřejmě platit ještě nejméně do půlky února, mohla by se ale obnovit docházka posledních ročníků do škol. Aktualizaci opatření systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, vláda projedná v pondělí.

V nemocnicích je poprvé od ledna pod 6000 pacientů s COVID-19

Počet hospitalizovaných s covidem také v neděli poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je v současnosti s koronavirem 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zmírnění opatření podmiňuje právě tím, že pacientů s covidem nebude více než 3000, což se stalo naposledy v polovině října. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek uvedl, že pokles hospitalizací na 3000 potrvá ještě nejméně tři týdny.

V Česku se od 27. prosince proti novému koronaviru očkuje. Zdravotníci v sobotu aplikovali celkem 3221 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Stejný vývoj byl ale i v předchozích týdnech. Vyplývá to z údajů ministerstva k nedělním 05:00. Od začátku vakcinace bylo v České republice provedeno 192 267 očkování.

Od březnového začátku epidemie se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 937 617 lidí. Téměř 815 000 z nich se již z nemoci vyléčilo. Aktuálně tak v zemi je zhruba 107 000 nakažených, většina má mírný průběh.

S koronavirem dosud zemřelo 15 369 lidí. V lednu je dosud 3470 obětí, více než za celý prosinec. Nejvíce zemřelých bylo v listopadu, a to 4951. V tomto týdnu přibylo zatím 719 úmrtí, na sobotu připadá 52 zemřelých. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. Méně než 100 obětí za den bylo v Česku naposledy 20. prosince.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama