Složité podmínky návratu ke kultuře
Vládní představitelé uvažují o zavedení povinnosti nosit respirátory v MHD a v obchodech. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to pro řadu lidí komplikace. Respirátor je totiž dražší než rouška a zároveň jich zatím není na českém trhu dostatek. Dají se však nosit opakovaně a sterilizovat. Nejedná se však o jednoduchý proces, jako tomu je v případě roušek.
„Jakmile ochranná pomůcka navlhne, je neúčinná a může škodit,“ píší lékárníci. Konkrétně k respirátorům uvádí, že je potřeba se řídit pokyny výrobce. Opakované použití je možné (max. 3–5 cyklů), v jednom případě 4 až 8 hodin, než respirátor navlhne.
Respirátor se sterilizuje buď v horkovzdušné troubě po dobu 24 hodin, nebo v roztoku sava a vody (10 ml sava do 1 l vody). Poté je potřeba respirátor opláchnout čistou vodou a vysušit na radiátoru. Rozhodně se respirátor nesmí sterilizovat v mikrovlnné troubě.
„U všech ochranných pomůcek platí, že jakmile je pomůcka vlhká, ztrácí svoji funkci a je potřeba nová. Použitou pomůcku sejměte za gumičky nebo šňůrky. Může být kontaminována viry i bakteriemi, nesahejte na přední ani vnitřní stranu. Jednorázovou roušku byste měli ideálně vyhodit, respirátor sterilizovat. Před nasazováním a po sejmutí pomůcky si vždy pečlivě omyjte ruce pod tekoucí teplou vodou za použití mýdla,“ uvedla mluvčí České Lékárnické komory Michaela Bažantová.
Vládní vyčkávání
Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech poradí Německo a Rakousko. Chce, aby případné stejné opatření v Česku neznamenalo pro občany finanční zátěž, řekl po pátečním zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Rouška versus respirátor: Jaký je v nich rozdíl a co přesně máme podle vlády nosit?
Češi budou muset z pondělí na úterý sundat své látkové roušky na některých místech. Ministerstvo zdravotnictví kvůli britské mutaci koronaviru nařídí povinné nošení respirátorů FFP2 nebo dvou chirurgických roušek v hromadné dopravě, obchodech či v nemocnicích. Jaký je rozdíl mezi rouškami a respirátory? Čtěte v článku.
Zdůraznil, že není třeba vykupovat ochranné pomůcky. Současně doporučil respirátory používat těm, kteří mohou. Vláda podle ministra diskutuje i o možnosti zajistit prodej respirátorů za přiměřené ceny tak, aby si je všichni mohli dovolit.
Zásah do rozpočtů rodin
Podle analytiků by zavedení povinného nošení respirátorů FFP2 v MHD a obchodech při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Někteří hovoří o výdaji až 9 tisíc korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů.
Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu, kdy se objevily první zmínky o možném zavedení povinnosti, rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září. Podle srovnávače cen Heureka.cz lze na internetu koupit nejlevnější jednorázový respirátor FFP2 zhruba za deset korun.
„V našich datech vidíme, že zájem o kategorii respirátorů vzrostl během jediného dne zhruba o 1 600 procent,“ řekl ČTK šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek. Zatím nejvyšší ceny respirátorů byly podle něj loni na jaře. „Aktuálně se cena pohybuje na podobné úrovni jako v předešlých týdnech, respirátory lze na internetu sehnat od jednotek po desítky korun za kus – v závislosti na velikosti balení,“ sdělil.