reklama

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

reklama

Návrh upraveného systému PES, o kterém by měla vláda rozhodovat v pondělí, značně upravuje kulturní život, který bude umožněn již od čtvrtého stupně. Podmínky jsou však jak pro pořadatele, tak pro návštěvníky natolik složité, že se o žádnou revoluci nejedná.

K tématu

Člověk, který by tak chtěl jít do kina, do divadla, nebo třeba na koncert, to nebude mít jednoduché. Diváci budou muset doložit negativní test, který nesmí být více než pět dnů starý. Na kulturní akci budou také muset přijít s respirátorem třídy FFP2.

Lidé si také budou muset objednat lístek předem, na místě to nebude možné. Je proto třeba rozmyslet si, zda si skutečně koupit lístek a riskovat, že test bude nakonec pozitivní. Je navíc pouze těžko představitelné, že by si divák zařizoval test jen kvůli možnosti zhlédnout film v kině. Divák se také musí smířit s tím, že bude měsíc veden v evidenci návštěvníků. Na místě zároveň nesmí zpívat ani nic konzumovat.

Zaplnit bude možné jen pětinu kapacity

Návrh není řešením ani pro pořadatele a umělce, na které přitom koronavirová krize dopadla velmi tvrdě. Pořadatelé podle návrhu smí ve čtvrtém stupni zaplnit daný prostor z 20 procent své kapacity, ať už je to kino, divadlo nebo tribuna na stadionu. Celkový počet hostů zároveň nesmí přesáhnout 300 sedících lidí, kteří se od sebe drží dva metry a mají roušky.

K tématu

Více lidí se na kulturní akce dostane ve třetím stupni PES, který už upravuje pravidla pro prostory do tisíce sedadel a nad tisíc sedadel. Obojí se dále dělí do variant: s testem a bez testu. Pokud pořadatel podmíní účast negativními testy a akce se koná v sále s kapacitou tisíc sedadel, může je obsadit z 50 procent. Nadále platí povinnost mít dvojkové respirátory. Pokud test pořadatel vyžadovat nebude, může prostory zaplnit pouze do kapacity 25 procent usazených diváků, respirátory však zůstávají povinné.

Nebudeme ani otevírat, říkají pořadatelé

Pořadatelé však upozorňují, že se jim ve většině případů nevyplatí za takových podmínek otevírat nebo cokoliv pořádat. Nízké počty návštěvníků by totiž nedokázaly zaplatit náklady. Psali jsme zde.

K tématu

Při čtvrtém stupni, přestože to bude pro část populace možné, neotevře například pražské Kino Pilotů. „Domníváme se, že navrhované opatření je v podmínkách našeho kina prakticky neproveditelné. Proto při čtvrtém stupni PES neotevřeme. Podle zatím kusých informací předpokládáme, že pro nás bude možné otevřít ve třetím stupni,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS provozovatel Jan Macola.

Stejně to vidí i představitelé divadel. „Osobně moc nevěřím tomu, že by se diváci nechali testovat jen kvůli tomu, aby mohli do divadla. Nechci ale nikomu křivdit, a pokud by takoví byli, jsou to srdcaři a mají můj obdiv,“ sdělila za pražské A studio Rubín pro CNN Prima NEWS Dagmar Radová.

Situace není jiná ani v případě koncertů. „Jsem vůči tomu skeptický, jakkoli si uvědomuji, že jde o možné řešení, které by za jiných okolností mohlo fungovat. Bohužel, absolutní nepřipravenost a v mnoha směrech nekompetentnost odpovědných institucí a činitelů (a jejich neschopnost čerpat z příkladů dobré praxe v úspěšnějších zemích) nedává moc šancí na funkční řešení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS dramaturg olomouckého Jazz Tibet Clubu Vladimír Forejt.

K tématu

Tagy: kino divadlo koncert kultura koronavirus covid-19 PES

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama