Inflace nabírá na razanci. Může vzrůst i na dvouciferné číslo

Zdá se, že se předpovědi o dvouciferném růstu spotřebitelských cen na začátku tohoto roku skutečně naplní. Naznačují to aktuální data Eurostatu o vývoji cenové hladiny na úrovni průmyslového sektoru. Meziroční inflace zde totiž v prosinci dosáhla 26,2 procenta, což je o 2,5 procentního bodu více než v listopadu. Česká národní banka pak předpokládá inflaci 8,5 procenta za celý letošní rok.

Ceny průmyslových výrobců v prosinci v evropské sedmadvacítce i eurozóně stouply oproti listopadu o 2,9 procenta. V meziročním vyjádření pak byl nárůst 26,2 procenta. Jde přibližně o dvojnásobné tempo zdražování na úrovni průmyslového sektoru než v srpnu. K vůbec největšímu zdražení došlo u energie, a to o necelých 72 procent.

Pokud bychom právě energii vyňali, vzrostly by průmyslové ceny v Evropské unii „jen“ o deset procent. I tak by se ale jednalo o jednu z nejvyšších inflací na úrovni výrobců za poslední dekády. Druhým nejrychlejším tempem zdražovaly meziprodukty, a to o necelých 19 procent.

Průmyslové ceny v Irsku se zdvojnásobily

Vůbec největší zdražení v průmyslu zaznamenalo Irsko, kde ceny meziročně stouply o 99,2 procenta. Nejméně tyto ceny vzrostly na Maltě, a to jen o 4,1 procenta. Čeští průmysloví výrobci pak zaznamenali zdražení o 13,2 procenta, což je nepatrně pod listopadovou úrovní. Česká průmyslová inflace je zároveň třetí nejnižší v celé Evropské unii.

Přesto je ale velmi pravděpodobné, že dřívější předpovědi na až dvoucifernou inflaci, která se projeví ve spotřebitelských cenách, je nutné se připravit. Údaje za leden tohoto roku Český statistický úřad zveřejní v pondělí 14. února. Prosincová meziroční míra růstu spotřebitelských cen dosáhla 6,6 procenta.

S inflací kolem 10 procent je nutné počítat

„Jenže tam se projevilo dočasné prominutí daně z přidané hodnoty u energií. S tímto efektem už v lednu počítat nelze. Je tedy skutečně možné, že se lednová meziroční inflace přiblíží k deseti procentům,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

„Náš odhad počítá přes devět procent. Nedovedu říci, jestli to nebude 10 nebo 11. Bude to bolet, budeme to cítit. Ceny zůstanou vysoké, nejde v dohledné době čekat, že se zase zlevní a dostaneme se před rok 2020,“ uvedl před časem v pořadu Co na to vaše peněženka člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda. Inflace se ale podle něho začne snižovat citelněji až ve druhé polovině letošního roku.

Česká národní banka ve čtvrtek výrazně zvýšila odhad celé letošní inflace na průměrných 8,5 procenta, ještě loni v listopadu byl předpoklad 5,6 procenta. Příští rok by podle ČNB měla klesnout na 2,3 procenta, loni v listopadu počítala s 2,1 procenta.

Tagy: