Češi jezdí na nákupy do Polska
Češi se radují z rekordně nízkých cen v polských obchodech. Zlotý je totiž vůči koruně rekordně slabý a Polsko navíc počínaje úterkem snížilo či úplně zrušilo daň u pečiva, masa nebo mléčných výrobků. Pohraniční supermarkety tak čeští zákazníci vzali útokem. Cena klesla také u pohonných hmot – benzín i nafta jsou na polských čerpacích stanicích v porovnání s ostatními sousedními zeměmi bezkonkurenčně nejlevnější.
„Vím o tom, proto jsem přijela. Ceny jsou tu stabilně nízké. A teď jasně vidíte, že ještě ušetříte. Na cenovkách je to vyznačené, kolik je teď cena bez daně. Na všem ušetříte korunu, dvě, někdy pět, v součtu se to rozhodně vyplatí,“ svěřila se Ivona Beranová z Jablonce nad Nisou, která vyrazila do supermarketu Biedronka v Porajowě těsně za česko-polskou hranicí. A nebyla sama – Češi tu měli jasnou převahu.
V půl jedenácté dopoledne parkovalo před obchodem 18 aut, z toho 16 s českou poznávací značkou, jedno z blízkého Německa a jedno z Polska. „Dnes je klid, ale o víkendech tu bývá plno Čechů, odvážejí si plné košíky. Teď s tou slevou čekáme, že jich přijede ještě víc,“ říká štábu CNN Prima NEWS pracovník ostrahy supermarketu.
🛡️ Od 1 lutego dzięki drugiej odsłonie #TarczaAntyinflacyjna nastąpiła dalsza obniżka podatków VAT ⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 1, 2022
✅ na paliwo z 23 na 8%
✅ na podstawowe produkty spożywcze do 0%
✅ na gaz do 0%
✅ na prąd - przedłużenie obniżki VAT do 5%
✅ na ciepło do 5%
✅ na nawozy z 8 do 0% pic.twitter.com/isTxDt3SKI
Nulová DPH platí podle rozhodnutí polské vlády na základní potraviny na půl roku, podle premiéra Mateusze Morawieckého by mělo toto opatření zmírnit prudký růst inflace. „Ono to tak tak vychází, ceny šly v posledních týdnech dost nahoru. Teď nám to trošku snížili, takže ve výsledku všechno stojí jako dřív,“ říká ojedinělá polská nakupující.
Čechy aktuálně do Polska láká třeba extrémně levné vepřové maso. Kilogram vepřové plece je třeba v Porajowě v rámci akční nabídky možné koupit za necelých padesát korun. Svůj vliv nehraje jen cena bez DPH, ale také posilující koruna. Jeden zlotý se podle úterního kurzu ČNB dalo koupit za 5,30 koruny.
Nákupy v Polsku jsou nyní pro Čechy rekordně výhodné. Zdroj: CNN Prima NEWS
Mnoho Čechů se cestou z nákupů staví i u čerpacích stanic. DPH na pohonné hmoty (opět dočasně) v Polsku kleslo z 23 na 8 %. Jak zaznamenal i štáb CNN Prima NEWS, těsně za hranicemi se cena naturalu pohybovala okolo 31 korun za litr. Na řadě míst se ale podle zkušeností Čechů pravidelně nakupujících za hranicemi dá natankovat i za 27 korun za litr.
Už před tímto zásahem přitom v Polsku prodávané pohonné hmoty patřily k nejlevnějším v celé Evropské unii. „Musíte jít trochu dál do vnitrozemí, tam jsou ceny ještě nižší,“ radí jeden z českých zákazníků supermarketu v Porajowě.
„Do jisté míry to vnímám jako populistické gesto, které nemá racionalitu. Je to dost drahý a nepřesný nástroj. Tímto způsobem veřejné rozpočty přichází o obrovské množství peněz. Po pandemii jsou všechny rozpočty zemí dost špatné. Je to dočasné opatření s nepříliš efektivním cílem,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Marek David.
Ekonomka: Inflaci můžeme sami ovlivnit. S vyřešením čipové krize zlevní auta i ledničky
Růst nebo snížení inflace mohou částečně ovlivnit sami spotřebitelé. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedla ekonomka Helena Horská. „Určujeme svým chováním, zda ceny půjdou nahoru, nebo je přibrzdíme. Jde o naše úspory,“ podotkla. Věří také, že s koncem čipové krize klesnou mimo jiné ceny aut nebo ledniček.
Ceny ovlivní i rusko-ukrajinská krize, říká Kovanda
Lepší než očekávané údaje k loňskému výkonu české ekonomiky představují pro korunu pozitivní impuls. Polský zlotý tak i nadále zlevňuje jako ještě nikdy v historii. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to také znamená, že zboží i služby prodávané v Polsku zlevňují pro české zákazníky tak jako tak, i nebýt zmíněného snížení DPH. To české nákupy ještě více zvýhodní.
„V Polsku navíc může být pro Čechy brzy ještě o něco levněji. Dopady možného dalšího zhoršení stupňujícího se rusko-ukrajinského konfliktu totiž zasáhnou polskou ekonomiku. Ve své lednové prognóze to předvídá Citigroup, třetí největší banka v USA. Podle ní bude polská měna zasažena hůře než česká koruna nebo maďarský forint,“ doplnil Kovanda. Polsko je totiž dovozně na Rusku více závislé než Česko nebo Maďarsko.
Možné zavedení dalších sankcí proti Rusku a jeho odpověď v podobě dodatečných protisankcí včetně potenciálního omezení vývozu plynu, by podle Citigroup vedlo k oslabení zlotého vůči koruně či forintu. To ale znamená, že zejména Čechům v polském příhraničí by ještě dále zlevnily přeshraniční nákupy.