reklama

Ceny zůstanou vysoké, bude nás to bolet. V dohledné době nečekejme zlevnění, varuje Benda z ČNB

Ceny zůstanou vysoké a v dohledné době nejde očekávat, že přijde zlevnění. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS na to upozornil člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda. Nevyloučil, že inflace se v Česku vyšplhá přes 10 procent.

reklama

Inflace v Česku dále roste. Ceny v prosinci stouply meziročně o 6,6 procenta, což je ještě více než v listopadu. Tempo zdražování navíc míří k nejvyšším hodnotám od roku 1998.

„Tak vysoké číslo jsme čekali. Souvisí to jak se zahraničními vlivy – ceny materiálů, energií nebo dopravy – tak s těmi domácími. Česká ekonomika byla už před covidem v přehřívání,“ vysvětlil současnou situaci ve vysílání CNN Prima NEWS člen bankovní rady ČNB Benda.

Vyvrátil názory bývalé ministryně financí a současné šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové, že inflace je hlavně „dovezená“. „Dělali jsme si pečlivé analýzy, je to půl na půl. U nás je přehřátý trh práce, rychle rostou mzdy a máme malou nezaměstnanost. S cenou ropy nemůžeme bojovat. Máme bránit tomu, aby se dovezená inflace přelila do té domácí,“ podotkl.

Hodnota 6,6 % navíc rozhodně není konečná. „Náš odhad počítá přes 9 %. Nedovedu říct, jestli to nebude 10 nebo 11. Bude to bolet, budeme to cítit. Ceny zůstanou vysoké, nejde v dohledné době čekat, že se zase zlevní a dostaneme se před rok 2020,“ varoval před dalšími měsíci.

Inflace? Podle odboráře evropský direktivismus

Také ekonomický analytik České spořitelny Michala Skořepa zvýšení inflace očekával. „Nejistota ve vývoji cen je vysoká. Jakmile se zahraničí hodně hýbe, čekáme, kdy se to objeví v českých cenách. V energiích byla situace nestandardní, na podzim se na několik týdnů stovky tisíc domácností ocitly v ‚outu‘, tedy mimo běžné tarify,“ narážel na situaci, kdy přibližně milion domácností musel kvůli krachu svých dodavatelů přejít k dodavatelům poslední instance.

„To je pro statistiky mimo normál. Všichni, kteří se řídíme odhadem, musíme přemýšlet, jak se s tím porve samotný statistický úřad. Je nucen improvizovat a volit náhradní metody a odhady. To je ale po celý covid,“ nastínil další možné problémy při počítání inflace.

Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek z inflace viní přílišné zásahy států do ekonomik. „Nespadla z nebe. Je důsledkem ne domácího, ale evropského direktivismu. Dochází k prudkému zdražení potravin, energie a dopravy. Všechny ceny šly nahoru,“ oponoval bankovním expertům.

Ceny mají podle něj „výbornou“ vlastnost, že strašně rády letí nahoru. „Pak ale nerady padají. Nepočítejme, že se budeme mít líp, pokud se česká vláda nezačne starat a nezačne řešit příčiny. Řeší jen symptomy,“ dodal závěrem.

Tagy:
ceny byznys ekonomika domácí Česká národní banka Michal Skořepa inflace Česká spořitelna finance Radomil Bábek Podnikatelské odbory Co na to vaše peněženka Vojtěch Benda

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama