Inflace v Česku opět vzrostla. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta

Meziroční míra inflace v červnu dosáhla 17,2 procenta. To je o 1,2 procentního bodu více než v květnu. Meziměsíční tempo zdražování však v červnu zpomalilo na 1,6 procenta. V čele růstu spotřebitelských cen se i nadále drží energie (zejména zemní plyn) a potraviny. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Inflace v červnu pokračovala v růstu. Oproti květnu přidala další 1,2 procentního bodu, pokud jde o meziroční vyjádření. Přírůstek inflace byl však v červnu nižší než v květnu. „Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně zrychluje od loňského července a již překonal hranici 17 procent. V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 18 procent,“ uvedl v komentáři k červnové inflaci Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

Přestože v meziročním vyjádření pozorujeme další zrychlení tempa růstu cenové hladiny, meziměsíční vývoj cen může být důvodem k mírnému optimismu. V červnu totiž ceny v porovnání s květnem stouply jen o 1,6 procenta, v květnu meziměsíční inflace činila 1,8 procenta.

Tahounem cen energie a potraviny

„Zpomalení meziměsíčního růstu cen může značit, že největší vlna zdražování je již za námi. Hodnota meziměsíčního růstu cen je však stále citelná a vysoká. Pokračující zdražování jistě pocítí české domácnosti i firmy. Vrchol meziroční inflace může být stále ale ještě relativně daleko,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Pavel Peterka, hlavní ekonom společnosti Roklen.

Podle statistiků se na růstu cenové hladiny nejvíce podílely položky v oddíle bydlení a oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. U bydlení pak stále hrají prim energie, především zemní plyn. Ten meziročně zdražil o 57,8, meziměsíčně o 5,8 procenta. Cena elektřiny byla vyšší o 31,6 procenta než před rokem, oproti červnu už ale jen o 0,6 procenta

Vrchol inflace už v červenci?

„Zajímavé bude pozorovat další směřování cen v České republice, kdy zástupci České národní banky a Národní ekonomické rady vlády ještě nedávno očekávali vrchol inflace v červenci, či v srpnu. Meziroční míra inflace v těchto měsících bude útočit na hranici 20 procent,“ varoval Peterka.

Podle něho je otázkou, zda se vrcholu inflace v letních měsících dočkáme, protože jsou stále patrnější sílící tlaky na růst cen potravin a ceny energií. „Ty výhledově výrazně klesat nebudou,“ dodal hlavní ekonom Roklenu. Podle něho by růst cen mohla tlumit ropa, která v posledních dnech zlevnil pod 100 dolarů za barel z důvodu obav ze zpomalení světového hospodářství a tím i ochlazení poptávky po černém zlatě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Bude v Praze vládnout ODS s ANO? Odpoví Bohuslav Svoboda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Bude v Praze vládnout ODS s ANO? Odpoví Bohuslav Svoboda

Pražským magistrátem před volbami otřásala korupční kauza Dozimetr. Vítěz voleb koalice Spolu by ráda spolupracovala na podobném půdorysu jako ve Sněmovně. Jenže jednání pravděpodobně nebude tak snadné. Rýsuje se už nějaká dohoda? A s kým? Na to v živém vysílání odpoví lídr pražské kandidátky Spolu Bohuslav Svoboda (ODS). Hlavní zprávy začínají na Primě a CNN Prima NEWS v 18:55.

Infobox
sledujeme živě
19:05

Spolu v Praze ustavilo povolební vyjednávací tým, vede jej Svoboda (ODS)

18:55

Ve Slaném začínají koaliční vyjednávání vítězné ODS spolu s dalšími stranami

18:45

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

18:32

V Uherském Hradišti zahájila ODS a TOP 09 koaliční jednání, jejich kandidátka vyhrála

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se pustil do kritiky Pirátů. Nelíbí se mu, že strana v Plzni po komunálních volbách „obešla“ vítězné Spolu a utvořila koalici s hnutím ANO, za podpory SPD. K postupu plzeňských Pirátů se negativně vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Přes kritiku předsedy Bartoše stojí ale plzeňský lídr Pirátů Bosák za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Zastropování cen energií jen na část spotřeby domácností? Síkela naznačil, s čím přijde EU

Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.

Domácí zpravodajství

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.