Ekonom Hampl: Inflaci je třeba zkrotit, jinak rozleptá společnost. Nebude to zadarmo

Když přichází pandemie nebo válka, ekonom vidí hodně mlhy a v ní jen nějaké obrysy. Jeho úkolem je upozorňovat, že nelze mít vše, že je vždy něco za něco, protože politici to říkají jen neradi. „My jako voliči tohle nechceme slyšet. My máme rádi, když je nám prezentováno, že můžeme mít všechno najednou a nic to stát nebude,“ řekl Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

„Když Rusové napadli Ukrajinu, první co mě napadlo, že bude velmi těžké dávat do pořádku veřejné finance. Ještě na podzim nebo na začátku letošního roku jsem věřil, že bude vůle i síla a odhodlání nastavit nějakou cestu k tomu, abychom veřejné finance ozdravili,“ řekl Mojmír Hampl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Právě vypuknutí válečných konfliktů je událost, na kterou je i ekonomie ve svých předpovědích krátká. „Ekonomie není přírodovědný obor, byť pracuje s čísly. Nerad bych působil tak, že ekonomie neumí říci nic, spoustu věcí říci umí,“ dodal Hampl. Ekonomové se podle něho snaží pomáhat dobrému rozhodování nebo korigovat špatné. Finální rozhodnutí je ale na politicích.

Jako voliči nechceme nepříjemné věci slyšet

Přesto nejsou všichni ekonomové zajedno v tom, jaké jsou příčiny různých jevů nebo jak se na ně z pozice hospodářské politiky má reagovat. Hampl v této souvislosti připomněl různé pohledy lékařů na to, jak řešit pandemii koronaviru, jíž jsme poslední dva roky čelili. „Vidíte, že i mezi lékaři jsou velmi různé světonázory. Ty jsou najednou ve veřejném prostoru a mohou působit matoucím dojmem. Nebudu zastírat, že i mezi ekonomy jsou různé názory na to, jak má svět vypadat,“ řekl bývalý viceguvernér České národní banky.

Úkolem ekonomů je podle Hampla neustále upozorňovat na to, že je vždy něco za něco. „Nemůžete mít všechno dobré zároveň. Aby bylo dosaženo jednoho výsledku, musíte něco jiného obětovat. Že se za všechno platí, že nelze mít něco zadarmo, to je základ ekonomického uvažování, který v debatě často je, ale také často chybí, protože my jako voliči tohle nechceme slyšet. My máme rádi, když je nám prezentováno, že můžeme mít všechno najednou a nic to stát nebude,“ upozornil Hampl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Kterým ekonomům máme věřit, podle Hampla záleží mimo jiné na argumentech, ale i na našem vlastním světonázoru. Tedy zda například věříme spíše tomu, že s vlastními penězi máme nakládat sami, nebo je naopak dávat do jednoho balíku, ze kterého je stát přerozděluje. „Kromě toho je dobré se dívat, zda se naplňují předpovědi, které konkrétní člověk říká,“ zdůraznil.

Podléháme iluzi, že peníze rostou na stromech

Hampl nesouhlasí s tím, že by Česko nyní zažívalo nejhorší časy ve své historii. Problém však vidí v tom, že dnes už jako by skoro nikoho netrápilo, kam směřují české veřejné finance. „Za poslední dva roky jsme otevřeli Pandořinu skříňku a minulá vláda vytvořila iluzi, že všechno zadarmo jde, že peníze rostou na stromech. Z této iluze jsme ale nevyrostli. Nyní nemáme jednoduché řešení, jak se s tím vyrovnat,“ řekl.

Stát by měl podle Hampla v současné situaci pomáhat jen těm, kteří to opravdu potřebují. „Nekopírujme v tomto Evropu a nedělejme opatření, která bude těžké za rok či za dva vracet zpět,“ dodal. Příspěvek pět tisíc korun, který se vláda chystá vyplatit rodinám s nezletilými dětmi, považuje za „hodně plošný“.

Mojmír Hampl považuje za velké nebezpečí současnou dvoucifernou inflaci. „Plédoval bych za co nejrychlejší návrat k cenové stabilitě, protože jinak nám inflace rozleptá celou společnost. Do konce roku se k žádné jednociferné inflaci nevrátíme. Je ale naděje, že inflace se v příštím roce zklidní. Nevíme ale, jak bude vypadat geopolitická situace,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert
Partie

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Domácí zpravodajství