Izrael, 90 raket Patriot a pouť za rabínem. Pozadí největší americké dodávky pro Ukrajinu

Systém Patriot sloužil Izraeli dekády.

USA dodaly Ukrajině 90 raket Patriot

Americká vojenská letadla v posledních dnech přepravila velký objem zbraní z Izraele do Polska. Podle webu Axios mezi arzenálem bylo také 90 raket do systémů Patriot, které USA pošlou na Ukrajinu. Jde tak zřejmě o největší dodávku zbraní Kyjevu od začátku války.

Americký protiletadlový komplet Patriot strážil tři dekády izraelské nebe. Židovská země ale už vyvinula vlastní modernější systémy a proto se loni v dubnu rozhodla vyřadit Patrioty ze služby. V ten moment se rozehrály napínavé geopolitické šachy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin si ukrojil další kus Ukrajiny. Obránci uprchli z obklíčení, vzdát se však nehodlají

O starší, ale stále kvalitní systémy, které dokážou sestřelit balistické rakety, projevila zájem Ukrajina. Požádala proto USA, aby systémy opravily na domácí půdě a posléze je poskytly válčící zemi.

Vyřazené systémy Patriot jako takové patří Američanům, takže Izrael teoreticky nemohl do plánu mluvit. Přesto se objevily spekulace, že Tel Aviv dlouho nechtěl na myšlenku přistoupit. Údajně se bál, že pokud se provalí účast Izraele, Rusko bude reagovat a například poskytne silnější zbraně Íránu.

Tajný výměnný obchod?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nakonec v září svolil, objevily se ale další teorie, že chtěl s Ukrajinou udělat výměnný obchod.

„Netanjahu chtěl tehdy mluvit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby získal jeho souhlas s každoroční poutí ultraortodoxních Izraelců do ukrajinského města Umaň, kde je pohřben slavný rabín,“ napsal Axios.

Zelenskyj následně prý odmítal pouť povolit, dokud Netanjahu nekývne na dodávky Patriotů. Oficiálně ale mluvčí izraelského premiéra uvedl, že Izrael nebránil návratu Patriotů do rukou Američanů a odmítl jakékoli spojení tohoto kroku a poutní cesty do Umaně.

Web Axios upozornil, že Izrael měl Rusko o kroku informovat předem. Židovská země údajně dala najevo, že jen vrací Patrioty Američanům – tedy že přímo neposílá zbraně Ukrajině.

Rakety na Ukrajinu, radary do USA

Americká vojenská letadla přepravila rakety Patriotu z Izraele do Polska, odkud zamíří směr válečná zóna. Ukrajinci je budou moci využít v systémech, které už mají k dispozici.

Ostatní části vyřazených systémů, jako jsou radary a další vybavení, zamíří do USA na opravu. Posléze se zřejmě také pošlou na Ukrajinu.

Zatímco se tak do čela USA postavil Donald Trump, který vysílá zmatené signály o další podpoře Ukrajiny, došlo v pozadí k největší dodávce zbraní Kyjevu od začátku války.

Agentura Reuters ale upozornila, že USA celou kauzu odmítají komentovat. „Zprávy jsme viděli, ale v tuto chvíli nemáme žádné informace, které bychom poskytli,“ uvedl mluvčí Pentagonu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Důmyslná past Ukrajinců. Při speciální operaci zdecimovali ruskou jednotku, ukazují záběry

Tagy: