Vyslat české vojáky na Ukrajinu? Politici to odmítají, Černochová zmínila hlavní podmínku

Ukrajinská houfnice Gvozdika

Nasazení vojáků na Ukrajině

V Evropě se už začíná řešit, co bude dál s Ukrajinou, pokud se v zemi napadené Ruskem podaří prezidentovi Trumpovi dohodnout mír. Vojenští experti i politici zvažují, jestli tam nebudou nasazeni vojáci států NATO, včetně těch českých. Tuzemští politici to však zatím odmítají.

Jeden z předvolebních slibů Donalda Trumpa zněl, že ukončí válku na Ukrajině do 24 hodin od nástupu do úřadu. Tak rychlé to nebylo, politici ale i tak řeší, co bude dál.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci použili jako první smrtící superzbraň. Takhle vypadá válka budoucnosti, říká expert

„Teď aktuálně přišel s prohlášením, že pokud se Rusko nestáhne, tak použije sílu ekonomických nástrojů a že jinak ekonomicky Rusko zničí. Dal bych panu Trumpovi prostor, jestli tento nátlak bude fungovat,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec Michal Zuna (TOP 09).

„Zatím jsem nezaznamenal žádný významný posun k míru, natož ke vzniku demilitarizované zóny, kterou bychom případně měli jako spojenecká vojska chránit,“ uvedl poslanec Petr Letocha (STAN).

Politici napříč stranami ve Sněmovně odmítají, aby vojáci byli nasazeni do probíhajících bojů. „To je pro mě něco nepředstavitelného. Pokud se ale pan Trump dohodne s Putinem a Zelenským, společně dojednají příměří a bude potřeba dohled modrých přileb, tak v tom máme zkušenost a není to nic proti ničemu. Dělali jsme to už v Jugoslávii,“ uvedl poslanec ANO Pavel Růžička.

Právě ukrajinský prezident v týdnu v Davosu prohlásil, že kdyby vzniklo demilitarizované pásmo mezi Ukrajinou a Ruskem, bylo by tam potřeba 200 tisíc vojáků. „Za mě to není otázka dne. V Evropě není shoda na tom, jak by to mělo vypadat. Pomoc by měla být maximální, ale v tuto chvíli ne ve formě posílání vojáků NATO,“ popsal poslanec Josef Flek (STAN).

„Záleželo by na konkrétních parametrech případného příměří a míře zapojení našich spojenců. Je zřejmé, že hlavní podmínkou by bylo zapojení velkých západních zemí,“ uvedla pro iDnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Zásadně proti jakémukoliv nasazení vojáků na Ukrajině je opoziční SPD. „Je nutné nejprve saturovat počet vojáků v Armádě ČR, aby byla vůbec schopná ubránit území Česka. Dokud to tak nebude, tak taková diskuze vůbec není na stole,“ uvedl poslanec SPD Radek Koten. Případné nasazení českých vojáků v cizině není nic jednoduchého. Musí ho schválit vláda a následně i parlament.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry explozí u Pokrovsku. Z ruských tanků je šrot, Ukrajinci je ničí sebevražednými drony

Tagy: