reklama

Jablonec uzavřel jednu kapitolu. Komín na Bradlu šel k zemi během několika vteřin

V sobotu dopoledne areálem Jablonecké energetické na Brandlu otřásl výbuch. Ikonický komín teplárny a dominanta Jablonce nad Nisou šel k zemi během zhruba deseti vteřin. K jeho demolici bylo zapotřebí 75 kilogramů plastické trhaviny. Odstřel pak doprovázely přísné bezpečnostní podmínky, místní museli být evakuování.

reklama

Samotný odstřel komína provázely měsíce příprav. „Vše nakonec proběhlo podle plánu. Krátce po 9. hodině střelmistr stiskl tlačítka, ozval se výbuch a 162 metrů vysoký komín šel k zemi. A to přesně tak, jak si to střelmistři naplánovali. Spadl možná s odchylkou dvou metrů,“ podotkl reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier.

Komín se zlomil až na poslední chvíli a dopadl do areálu bývalé teplárny. „Tu teď budou dělníci likvidovat zhruba čtyři měsíce, až zde nezbyde vůbec nic,“ sdělil. Celý odstřel doprovázela rozsáhlá bezpečnostní opatření. „Před samotným odstřelem procházeli okolní lesy a parky psovodi vězeňské služby a také policisté. Hledali lidi, kteří se v lesích zdržují, a také zvědavce, kteří by chtěli vidět pád komína z velké blízkosti,“ přiblížil Tampier.

Z okolí teplárny byly evakuováni také místní obyvatelé. Odstřel pak ovlivnil i dopravu, a to v ulici Liberecká. Ta byla zhruba půl hodiny uzavřena. „Když byl perimetr čistý, došlo k odstřelu,“ dodal reportér. Dominantu města, kterou tvořily desítky tisíc tun železobetonu, srovnalo se zemí na 75 kilogramů dynamitu.

Demolice 35letého komína uzavřela jednu éru teplárenství v Jablonci nad Nisou, která byla řízena z areálu na Brandlu. Město však společnost převedlo v roce 2013 pod sebe. Z toho důvodu dochází k decentralizaci, blokovému vytápění a také zlevnění tepla pro čtyři tisíce Jablonečáků a desítky institucí a firem. Komín tak ztratil svůj smysl.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média
Rusko

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama