
Postupy odčervení štěňat a koťat se však liší, protože napadení zvířete škrkavkami se vyskytuje až u 95% štěňat a koťat.
Postupy odčervení štěňat a koťat se však liší, protože napadení zvířete škrkavkami se vyskytuje až u 95% štěňat a koťat.
V předchozím článku jste se dočetli jak bojovat s vnitřními parazity u dospělých psů a koček. Postupy odčervení štěňat a koťat se však liší, protože napadení zvířete škrkavkami se vyskytuje až u 95% štěňat a koťat.
U mláďat dospělé škrkavky parazitují hlavně v tenkém střevě. Jinak je tomu u dospělých jedinců, u kterých jsou larvičky škrkavek lokalizovány do orgánů, kde „spí“ a březost feny či kočky je probudí. V poslední třetině březosti se uvolní do krve a pronikají přes placentu do plodů. Další cirkulují v krevním oběhu matky a po porodu jsou vylučovány až 3 týdny mlékem. S každým napitím mateřského mléka se dostávají do těla mláděte. Po jeho nakažení putují tělíčkem hostitele, pronikají do jater, posléze do plic odkud jsou vykašlány a zpětně polknuty. Posléze dospívají v tenkém střevě. Škrkavky vylučují neurotoxin, který způsobuje křeče až ochrnutí. Silnější začervení škrkavkami, může způsobit úhyn mláděte. Proto je potřeba při odčervováni postupovat jinak.
Je doporučeno odčervit již matku zhruba týden před plánovaným krytím. Po porodu poprvé odčervíme vrh, společně s fenou, ve věku 10 – 14 dní. Koťata odčervujeme spolu s matkou poprvé ve věku 3 týdnů. K odčervení mláďat se používají pasty či suspenze. Podávání přípravků na odčervení neboli antihelmitik se dále provádí každé 2 týdny až do věku 3 až 4 měsíců.
Škrkavky škodí tělu mláděte odebíráním živin, zhoršují průběh jiných onemocnění a oslabují imunitu. Začervená koťata a štěňata neprospívají, mají matnou zježenou srst a nafouklá bříška. U koček může být viditelné třetí víčko. Při masivním začervení mládě, škrkavky zvrací nebo je najdete v jeho výkalech.
Protože je do stáří jednoho roku výskyt škrkavek nejčastější, je po první fázi odčervení, které probíhalo ve 2 týdenních intervalech, doporučeno provádět parazitologický rozbor trusu každé 3 měsíce a na základě jeho výsledku přistoupit k odčervení. Pokud je nález negativní, je možno preventivě používat přírodní bylinné prostředky, které ve střevě vytváří pro parazity nehostinné prostředí. Tyto preparáty také pomáhají správné funkci mikrobiomu – soboru střevních mikroorganizmů, jež má nezanedbatelná podíl na celkové imunitě organizmu. Obsahují také vitamíny a minerály, které zlepšují kondici psů a koček a současně detoxikují jejich organizmus.
Tím, že zodpovědně přistupujeme k boji proti vnitřním parazitům u mláďat, chráníme nejen jejich zdraví, ale i naše, protože škrkavky jsou přenosné na člověka.
Bára Morávková, Výživový poradce domácích mazlíčků