Interaktivní mapa: Žijete v úspěšné, či opomíjené obci? Podívejte se, jak se daří té vaší

Zajímá vás, jak se žije lidem v sousedním městě či vesnici? Proč mají lepší, nebo horší podmínky k životu než vy? A víte, jak je na tom vaše obec? Podívejte se na velké srovnání životní úrovně v Česku, které exkluzivně pro CNN Prima NEWS připravil STEM. Díky unikátní interaktivní mapě zažijete volby jinak, než jste zvyklí. A v hlavní roli tentokrát nebudou politické strany, ale vy. Zjistěte, do které kategorie obcí spadá ta vaše, na jaké úrovni je z hlediska bydlení, infrastruktury, příjmů či mezilidských vztahů a jak si vede v celorepublikovém měřítku. Patří vaše bydliště mezi komplikované, opomíjené či úspěšné obce?

„Žijeme v období, které je pro mnohé obyvatele nejtěžší v porevoluční historii Česka. Lidem se snižuje životní úroveň a mají strach z budoucnosti. I proto jsme se v našem předvolebním vysílání rozhodli zaměřit na konkrétní příběhy lidí z různých obcí. Umožnil nám to unikátní průzkum od STEM, díky kterému jsme mohli rozlišit tisíce obcí v Česku na šest základních typů podle kvality života,“ vysvětluje šéfredaktor CNN Prima NEWS Pavel Štrunc.

A jak to celé funguje? Díky interaktivní mapě můžete během několika okamžiků zjistit, jak si stojí vaše obec v celorepublikovém srovnání životní úrovně. Stačí si ve vyhledávání zadat či ručně najít vaše město nebo vesnici a po rozkliknutí uvidíte, jak si vede z konkrétních hledisek. STEM totiž rozdělil více než šest tisíc obcí podle nejrůznějších ukazatelů kvality života do šesti kategorií. A protože jsou právě komunální volby, které letos připadají na 23. a 24. září, těmi, co nejvíce ovlivní život v místě vašeho bydliště, možná vám naše unikátní srovnání pomůže rozhodnout se, komu nakonec ve volebním klání dáte svůj hlas. Patří vaše obec mezi komplikované či opomíjené, žije průmyslovým odkazem, je na hraně, usedlá nebo spadá mezi úspěšné? Podívejte se!

Jaká je vaše obec?

Komplikované

Obce s málo se rozrůstající a druhou nejvíce stárnoucí populací, s nejvyšší mírou kriminality, nízkými náklady na bydlení, avšak nejmenším podílem vlastnického bydlení. S největším množstvím panelových domů, druhou nejhorší dostupností služeb, malou občanskou angažovaností a nízkým zájmem o politiku i s nejmenší volební účastí. Ve srovnání s ostatními zde více lidí žije v sociálně vyloučených lokalitách. Je tu nejvíce obyvatel v exekuci a největší míra nezaměstnanosti. Do rozpočtu směřuje málo investic a pouze minimum obyvatel má vyšší vzdělání. Jsou tu horší mezilidské vztahy. Jde například o Litvínov, Sokolov či Ústí nad Labem.

Opomíjené

Obce s postupně ubývající a nejstarší, nejrychleji stárnoucí populací, odkud lidé odcházejí. Stará, často vesnická zástavba s nízkými cenami bydlení. V obcích je špatná infrastruktura a vybavenost. Občané jsou málo občansky angažovaní, méně často chodí k volbám. Je zde druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti, menší množství investic do rozvoje a druhý nejmenší podíl vysokoškoláků. Zároveň ale nízká kriminalita. Tento typ obcí je nejlepší z hlediska životního prostředí. Patří sem Hodonín, Karviná i Klatovy.

Průmyslový odkaz

Obce s výrazným průmyslovým zázemím, které dosud plně neintegrovaly sektor služeb. Ceny bydlení zde patří k druhým nejvyšším. Mají dobrou infrastrukturu i dostupnost služeb a malou občanskou angažovanost. Zároveň druhý největší podíl obyvatel žijících ve vyloučených lokalitách, druhý nejvyšší podíl exekucí a průměrné investice do obecního rozvoje. Vyznačují se také horšími mezilidskými vztahy, jde o obce s horším životním prostředím a vůbec nejmenším množstvím zeleně. Spadají sem například Lovosice, Ostrava či Přerov.

Na hraně

Obce, které se snaží držet krok s úspěšnými, ale narážejí na dílčí problémy. Dochází zde k částečnému úbytku obyvatel a je zde druhá nejvyšší míra kriminality. Ceny bydlení jsou tu průměrné a typický je menší podíl nové zástavby. Jde například o Cheb, Vrchlabí či Znojmo. Tyto obce mají průměrnou infrastrukturu a vybavenost, nižší občanskou angažovanost i menší investice do obecního rozvoje. Jsou zde relativně dobré mezilidské vztahy a životní prostředí.

Usedlé

Demograficky stabilní obce, kde dochází k přirozené výměně obyvatel a jsou zde funkční komunitní vazby. Ceny bydlení v těchto obcích jsou průměrné. Typičtí jsou politicky aktivní občané, vyšší míra politické soutěže, málo obyvatel v exekucích a druhý nejmenší podíl nezaměstnanosti. Také vysoký podíl investic do rozvoje obce, vzdělaná populace, dobré mezilidské vztahy a životní prostředí. Jedná se například o Liberec, Zlín či Žďár nad Sázavou.

Úspěšné

Mezi úspěšné spadá pouhých 16 procent obcí, žije v nich ovšem přes tři miliony obyvatel, často se tedy jedná o větší sídla. Jsou to velká města jako Praha, Brno, Hradec Králové a jejich suburbia, tedy místa, kam se stěhují například bohatší lidé. Velkým pozitivem velkých sídel je dostupnost. Co se týče práce, je v úspěšných obcích nejnižší nezaměstnanost. Dále vynikají bezproblémovou dostupností zdravotních služeb a vynikající infrastrukturou. Kritické je typicky bydlení. Ani vyšší střední třída si ho často kvůli velmi vysokým cenám nemůže dovolit.

Kompletní výsledky rozdělení obcí a detailní údaje o každé z nich naleznete ZDE.

Jste na svou obec pyšní, nebo máte výhrady? Pište nám!

Souhlasíte se zařazením vaší obce do konkrétní kategorie? Jste s ní spokojeni, nebo si myslíte, že má naopak řadu problémů? Své fotografie, videa, postřehy a názory nám můžete posílat na e-mail zpravy@iprima.cz. Obdržené materiály pak zveřejníme ve vysílání ZPRÁV Z REGIONŮ.

Regionální reportéři v čele s Markétou Fialovou se také rozjedou do řady obcí všech typů, aby ukázali problémy, které tamní obyvatele nejvíce trápí, a vysvětlili, jak se díky komunálním volbám může jejich život posunout k lepšímu. Právě speciální rozšířená vydání ZPRÁV Z REGIONŮ od 5. září každý všední den v 16:55 nabídnou podrobný předvolební servis a stanou se jedním z pravidelných pořadů, ve kterých diváci unikátní data uvidí. A rychlé a detailní volební vysílání nebude chybět ani v pátek 23. a v sobotu 24. září.

„Komunálním volbám někdy bývá neprávem přikládána menší váha než těm velkým. Je důležité věnovat jim pozornost. Můžeme totiž rozhodnout o tom, kam se posune naše město, vesnice. Říct, zda se nám žije dobře, nebo zda chceme změnu,“ dodává k nadcházejícímu volebnímu klání moderátorka pořadu Partie Terezie Tománková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

11:18

Petraeus: USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině

10:51

Polovina obyvatel Chabarovského kraje byla mobilizována omylem, uvedl gubernátor

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Řidič, který v Bratislavě zabil čtyři lidi, byl opilý. Nevyvázne s podmínkou, zuří politici

Řidič, který v Bratislavě vjel na zastávku městské hromadné dopravy a zabil čtyři lidi, byl opilý, měl 1,6 promile, řekl slovenský policejní prezident Štefan Hamran. Další tři osoby jsou podle jeho informací hospitalizovány s kritickými zraněními. Tragédie otřásla i vysoce postavenými představiteli státu. Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár prohlásil, že řidič nevyvázne jen s podmínkou.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.