Interaktivní mapa: Žijete v úspěšné, či opomíjené obci? Podívejte se, jak se daří té vaší

Horní náměstí v Olomouci

Různí lidé po celé republice řeší různé problémy. Jaké jsou ty vaše?

Zajímá vás, jak se žije lidem v sousedním městě či vesnici? Proč mají lepší, nebo horší podmínky k životu než vy? A víte, jak je na tom vaše obec? Podívejte se na velké srovnání životní úrovně v Česku, které exkluzivně pro CNN Prima NEWS připravil STEM. Díky unikátní interaktivní mapě zažijete volby jinak, než jste zvyklí. A v hlavní roli tentokrát nebudou politické strany, ale vy. Zjistěte, do které kategorie obcí spadá ta vaše, na jaké úrovni je z hlediska bydlení, infrastruktury, příjmů či mezilidských vztahů a jak si vede v celorepublikovém měřítku. Patří vaše bydliště mezi komplikované, opomíjené či úspěšné obce?

„Žijeme v období, které je pro mnohé obyvatele nejtěžší v porevoluční historii Česka. Lidem se snižuje životní úroveň a mají strach z budoucnosti. I proto jsme se v našem předvolebním vysílání rozhodli zaměřit na konkrétní příběhy lidí z různých obcí. Umožnil nám to unikátní průzkum od STEM, díky kterému jsme mohli rozlišit tisíce obcí v Česku na šest základních typů podle kvality života,“ vysvětluje šéfredaktor CNN Prima NEWS Pavel Štrunc.

A jak to celé funguje? Díky interaktivní mapě můžete během několika okamžiků zjistit, jak si stojí vaše obec v celorepublikovém srovnání životní úrovně. Stačí si ve vyhledávání zadat či ručně najít vaše město nebo vesnici a po rozkliknutí uvidíte, jak si vede z konkrétních hledisek. STEM totiž rozdělil více než šest tisíc obcí podle nejrůznějších ukazatelů kvality života do šesti kategorií. A protože jsou právě komunální volby, které letos připadají na 23. a 24. září, těmi, co nejvíce ovlivní život v místě vašeho bydliště, možná vám naše unikátní srovnání pomůže rozhodnout se, komu nakonec ve volebním klání dáte svůj hlas. Patří vaše obec mezi komplikované či opomíjené, žije průmyslovým odkazem, je na hraně, usedlá nebo spadá mezi úspěšné? Podívejte se!

Jaká je vaše obec?

Komplikované

Obce s málo se rozrůstající a druhou nejvíce stárnoucí populací, s nejvyšší mírou kriminality, nízkými náklady na bydlení, avšak nejmenším podílem vlastnického bydlení. S největším množstvím panelových domů, druhou nejhorší dostupností služeb, malou občanskou angažovaností a nízkým zájmem o politiku i s nejmenší volební účastí. Ve srovnání s ostatními zde více lidí žije v sociálně vyloučených lokalitách. Je tu nejvíce obyvatel v exekuci a největší míra nezaměstnanosti. Do rozpočtu směřuje málo investic a pouze minimum obyvatel má vyšší vzdělání. Jsou tu horší mezilidské vztahy. Jde například o Litvínov, Sokolov či Ústí nad Labem.

Opomíjené

Obce s postupně ubývající a nejstarší, nejrychleji stárnoucí populací, odkud lidé odcházejí. Stará, často vesnická zástavba s nízkými cenami bydlení. V obcích je špatná infrastruktura a vybavenost. Občané jsou málo občansky angažovaní, méně často chodí k volbám. Je zde druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti, menší množství investic do rozvoje a druhý nejmenší podíl vysokoškoláků. Zároveň ale nízká kriminalita. Tento typ obcí je nejlepší z hlediska životního prostředí. Patří sem Hodonín, Karviná i Klatovy.

Průmyslový odkaz

Obce s výrazným průmyslovým zázemím, které dosud plně neintegrovaly sektor služeb. Ceny bydlení zde patří k druhým nejvyšším. Mají dobrou infrastrukturu i dostupnost služeb a malou občanskou angažovanost. Zároveň druhý největší podíl obyvatel žijících ve vyloučených lokalitách, druhý nejvyšší podíl exekucí a průměrné investice do obecního rozvoje. Vyznačují se také horšími mezilidskými vztahy, jde o obce s horším životním prostředím a vůbec nejmenším množstvím zeleně. Spadají sem například Lovosice, Ostrava či Přerov.

Na hraně

Obce, které se snaží držet krok s úspěšnými, ale narážejí na dílčí problémy. Dochází zde k částečnému úbytku obyvatel a je zde druhá nejvyšší míra kriminality. Ceny bydlení jsou tu průměrné a typický je menší podíl nové zástavby. Jde například o Cheb, Vrchlabí či Znojmo. Tyto obce mají průměrnou infrastrukturu a vybavenost, nižší občanskou angažovanost i menší investice do obecního rozvoje. Jsou zde relativně dobré mezilidské vztahy a životní prostředí.

Usedlé

Demograficky stabilní obce, kde dochází k přirozené výměně obyvatel a jsou zde funkční komunitní vazby. Ceny bydlení v těchto obcích jsou průměrné. Typičtí jsou politicky aktivní občané, vyšší míra politické soutěže, málo obyvatel v exekucích a druhý nejmenší podíl nezaměstnanosti. Také vysoký podíl investic do rozvoje obce, vzdělaná populace, dobré mezilidské vztahy a životní prostředí. Jedná se například o Liberec, Zlín či Žďár nad Sázavou.

Úspěšné

Mezi úspěšné spadá pouhých 16 procent obcí, žije v nich ovšem přes tři miliony obyvatel, často se tedy jedná o větší sídla. Jsou to velká města jako Praha, Brno, Hradec Králové a jejich suburbia, tedy místa, kam se stěhují například bohatší lidé. Velkým pozitivem velkých sídel je dostupnost. Co se týče práce, je v úspěšných obcích nejnižší nezaměstnanost. Dále vynikají bezproblémovou dostupností zdravotních služeb a vynikající infrastrukturou. Kritické je typicky bydlení. Ani vyšší střední třída si ho často kvůli velmi vysokým cenám nemůže dovolit.

Kompletní výsledky rozdělení obcí a detailní údaje o každé z nich naleznete ZDE.

Jste na svou obec pyšní, nebo máte výhrady? Pište nám!

Souhlasíte se zařazením vaší obce do konkrétní kategorie? Jste s ní spokojeni, nebo si myslíte, že má naopak řadu problémů? Své fotografie, videa, postřehy a názory nám můžete posílat na e-mail zpravy@iprima.cz. Obdržené materiály pak zveřejníme ve vysílání ZPRÁV Z REGIONŮ.

Regionální reportéři v čele s Markétou Fialovou se také rozjedou do řady obcí všech typů, aby ukázali problémy, které tamní obyvatele nejvíce trápí, a vysvětlili, jak se díky komunálním volbám může jejich život posunout k lepšímu. Právě speciální rozšířená vydání ZPRÁV Z REGIONŮ od 5. září každý všední den v 16:55 nabídnou podrobný předvolební servis a stanou se jedním z pravidelných pořadů, ve kterých diváci unikátní data uvidí. A rychlé a detailní volební vysílání nebude chybět ani v pátek 23. a v sobotu 24. září.

„Komunálním volbám někdy bývá neprávem přikládána menší váha než těm velkým. Je důležité věnovat jim pozornost. Můžeme totiž rozhodnout o tom, kam se posune naše město, vesnice. Říct, zda se nám žije dobře, nebo zda chceme změnu,“ dodává k nadcházejícímu volebnímu klání moderátorka pořadu Partie Terezie Tománková.

Tagy: