obce

Výpis příspěvků ke štítku „obce“

Jurečka couvl. Obce budou přispívat rodičům na péči jen u tříletých dětí

Obce budou muset od roku 2026 zajistit tříletým místo v dětské skupině, jinak rodičům přispějí na náklady péče. Novelu schválila vláda, oznámil po jejím jednání ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V návrhu resortu přitom původně byla povinnost i pro dvouleté děti. Ministr také uvedl, že do praxe vstoupí sousedské dětské skupiny, které budou doplňovat ty klasické a mateřské školy. Ten, kdo splní podmínky, může hlídat až čtyři děti, včetně vlastního.

Digitální technická mapa ČR: Služebník měst a obcí i lidi žijící v nich

V jakém stavu jsou silnice, chodníky, veřejné osvětlení? A jak vybrat pozemek, abychom si na něm mohli postavit dům podle vlastních představ? K rychlému a snadnému zodpovězení podobných dotazů má sloužit Digitální technická mapa ČR. Ta by měla být dokončena do letošního července a sloužit bude jednotlivcům i veřejné správě. Mezi průkopníky digitalizace nemovitostí a infrastruktury patří bez pochyby Zlínský kraj, jehož vlastní verze digitální technické mapy tam fungovala od roku 2003. Na přechod na centrální systém jsou zdejší města připravena. Ovšem jak v pořadu Interview PLUS řekl starosta Luhačovic, Marian Ležák, celoplošná digitální technická mapa nemá tak široké spektrum jako její krajská předchůdkyně.

Kde se v Česku žije nejlépe? Praha je až druhá. Podívejte se, které obce obsadily TOP 20

Ačkoliv se do Prahy každoročně stěhují tisíce lidí, nejlepší podmínky ke kvalitnímu životu nabízí jiné město. Ukázal to nový index sestavený projektem Obce v datech a společnosti Deloitte. Žebříčku pošesté v řadě kralovaly středočeské Říčany. Změna nastala na druhé straně u „nejhoršího“ města, kterým se stala Karviná. Závěry hodnocení zveřejnil web Aktuálně.cz. Podívejte se, kterých 20 obcí obsadilo vrchol žebříčku.

Stát slibuje místa ve školkách, pokuty pro obce však zrušil. Poraďte si, vzkazuje rodičům

Chcete ve školce nebo dětské skupině místo pro tříleté dítě? Musíte na svou obec tlačit sami, vzkazuje ministerstvo práce a sociálních věcí rodičům. Původně zamýšlená pokuta pro radnice, které svou povinnost nesplní, totiž z návrhu zákona zmizela. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mají však obce možnost čerpat štědré dotace na vznik i provoz dětských skupin, a to by pro ně měla být dostatečná motivace pro jejich vytváření.

Vesnické radary tvrdě trestají i minimální překročení rychlosti. Obcím vydělávají miliony

Zatímco ve velkých městech mohou řidiči často běžně počítat s tolerovaným překročením rychlosti až do výše 10 km/h, na venkově je situace diametrálně odlišná. Radary je tam trestají i za drobné porušení předpisů. Čím dál více českých a moravských obcí navíc nevyužívá úsekové měření rychlosti nejen jako zbraň proti neukázněným řidičům, ale také jako vítaný a tučný příjem do obecní pokladny.

Jak zajistit místa ve školkách? Stát přichází s kontroverzním řešením, varují experti

Zákon, který rodičům dětí starších tří let garantuje, že místo ve školce najdou, nefunguje. To by však měl změnit návrh zákona, který připravuje resort práce a sociálních věcí (MPSV). Změna spočívá v tom, že by v obcích, kde kapacity v mateřských školách nestačí, mohly vzniknout dětské skupiny jako alternativní doplněk. Tento krok má však svá úskalí a kritiky. O chystaném návrhu informoval web iDNES.cz.

Satelitní snímky zkázy. Z porovnání Chersonska před a po katastrofě mrazí, obce mizí pod vodou

Nedozírné následky po zničení Kachovské přehrady a elektrárny v Chersonské oblasti zachytily satelitní snímky společnosti Maxar Technologies. Fotografie ze dne, kdy došlo na hrázi k výbuchu, porovnávají s těmi, které byly pořízeny v polovině května. Během několika hodin, kdy se masa vody hrnula po řece Dněpr, řada obcí částečně či úplně zmizela pod hladinou.