Interaktivní mapa: Žijete v úspěšné, či opomíjené obci? Podívejte se, jak se daří té vaší

Zajímá vás, jak se žije lidem v sousedním městě či vesnici? Proč mají lepší, nebo horší podmínky k životu než vy? A víte, jak je na tom vaše obec? Podívejte se na velké srovnání životní úrovně v Česku, které exkluzivně pro CNN Prima NEWS připravil STEM. Díky unikátní interaktivní mapě zažijete volby jinak, než jste zvyklí. A v hlavní roli tentokrát nebudou politické strany, ale vy. Zjistěte, do které kategorie obcí spadá ta vaše, na jaké úrovni je z hlediska bydlení, infrastruktury, příjmů či mezilidských vztahů a jak si vede v celorepublikovém měřítku. Patří vaše bydliště mezi komplikované, opomíjené či úspěšné obce?

„Žijeme v období, které je pro mnohé obyvatele nejtěžší v porevoluční historii Česka. Lidem se snižuje životní úroveň a mají strach z budoucnosti. I proto jsme se v našem předvolebním vysílání rozhodli zaměřit na konkrétní příběhy lidí z různých obcí. Umožnil nám to unikátní průzkum od STEM, díky kterému jsme mohli rozlišit tisíce obcí v Česku na šest základních typů podle kvality života,“ vysvětluje šéfredaktor CNN Prima NEWS Pavel Štrunc.

A jak to celé funguje? Díky interaktivní mapě můžete během několika okamžiků zjistit, jak si stojí vaše obec v celorepublikovém srovnání životní úrovně. Stačí si ve vyhledávání zadat či ručně najít vaše město nebo vesnici a po rozkliknutí uvidíte, jak si vede z konkrétních hledisek. STEM totiž rozdělil více než šest tisíc obcí podle nejrůznějších ukazatelů kvality života do šesti kategorií. A protože jsou právě komunální volby, které letos připadají na 23. a 24. září, těmi, co nejvíce ovlivní život v místě vašeho bydliště, možná vám naše unikátní srovnání pomůže rozhodnout se, komu nakonec ve volebním klání dáte svůj hlas. Patří vaše obec mezi komplikované či opomíjené, žije průmyslovým odkazem, je na hraně, usedlá nebo spadá mezi úspěšné? Podívejte se!

Jaká je vaše obec?

Komplikované

Obce s málo se rozrůstající a druhou nejvíce stárnoucí populací, s nejvyšší mírou kriminality, nízkými náklady na bydlení, avšak nejmenším podílem vlastnického bydlení. S největším množstvím panelových domů, druhou nejhorší dostupností služeb, malou občanskou angažovaností a nízkým zájmem o politiku i s nejmenší volební účastí. Ve srovnání s ostatními zde více lidí žije v sociálně vyloučených lokalitách. Je tu nejvíce obyvatel v exekuci a největší míra nezaměstnanosti. Do rozpočtu směřuje málo investic a pouze minimum obyvatel má vyšší vzdělání. Jsou tu horší mezilidské vztahy. Jde například o Litvínov, Sokolov či Ústí nad Labem.

Opomíjené

Obce s postupně ubývající a nejstarší, nejrychleji stárnoucí populací, odkud lidé odcházejí. Stará, často vesnická zástavba s nízkými cenami bydlení. V obcích je špatná infrastruktura a vybavenost. Občané jsou málo občansky angažovaní, méně často chodí k volbám. Je zde druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti, menší množství investic do rozvoje a druhý nejmenší podíl vysokoškoláků. Zároveň ale nízká kriminalita. Tento typ obcí je nejlepší z hlediska životního prostředí. Patří sem Hodonín, Karviná i Klatovy.

Průmyslový odkaz

Obce s výrazným průmyslovým zázemím, které dosud plně neintegrovaly sektor služeb. Ceny bydlení zde patří k druhým nejvyšším. Mají dobrou infrastrukturu i dostupnost služeb a malou občanskou angažovanost. Zároveň druhý největší podíl obyvatel žijících ve vyloučených lokalitách, druhý nejvyšší podíl exekucí a průměrné investice do obecního rozvoje. Vyznačují se také horšími mezilidskými vztahy, jde o obce s horším životním prostředím a vůbec nejmenším množstvím zeleně. Spadají sem například Lovosice, Ostrava či Přerov.

Na hraně

Obce, které se snaží držet krok s úspěšnými, ale narážejí na dílčí problémy. Dochází zde k částečnému úbytku obyvatel a je zde druhá nejvyšší míra kriminality. Ceny bydlení jsou tu průměrné a typický je menší podíl nové zástavby. Jde například o Cheb, Vrchlabí či Znojmo. Tyto obce mají průměrnou infrastrukturu a vybavenost, nižší občanskou angažovanost i menší investice do obecního rozvoje. Jsou zde relativně dobré mezilidské vztahy a životní prostředí.

Usedlé

Demograficky stabilní obce, kde dochází k přirozené výměně obyvatel a jsou zde funkční komunitní vazby. Ceny bydlení v těchto obcích jsou průměrné. Typičtí jsou politicky aktivní občané, vyšší míra politické soutěže, málo obyvatel v exekucích a druhý nejmenší podíl nezaměstnanosti. Také vysoký podíl investic do rozvoje obce, vzdělaná populace, dobré mezilidské vztahy a životní prostředí. Jedná se například o Liberec, Zlín či Žďár nad Sázavou.

Úspěšné

Mezi úspěšné spadá pouhých 16 procent obcí, žije v nich ovšem přes tři miliony obyvatel, často se tedy jedná o větší sídla. Jsou to velká města jako Praha, Brno, Hradec Králové a jejich suburbia, tedy místa, kam se stěhují například bohatší lidé. Velkým pozitivem velkých sídel je dostupnost. Co se týče práce, je v úspěšných obcích nejnižší nezaměstnanost. Dále vynikají bezproblémovou dostupností zdravotních služeb a vynikající infrastrukturou. Kritické je typicky bydlení. Ani vyšší střední třída si ho často kvůli velmi vysokým cenám nemůže dovolit.

Kompletní výsledky rozdělení obcí a detailní údaje o každé z nich naleznete ZDE.

Jste na svou obec pyšní, nebo máte výhrady? Pište nám!

Souhlasíte se zařazením vaší obce do konkrétní kategorie? Jste s ní spokojeni, nebo si myslíte, že má naopak řadu problémů? Své fotografie, videa, postřehy a názory nám můžete posílat na e-mail zpravy@iprima.cz. Obdržené materiály pak zveřejníme ve vysílání ZPRÁV Z REGIONŮ.

Regionální reportéři v čele s Markétou Fialovou se také rozjedou do řady obcí všech typů, aby ukázali problémy, které tamní obyvatele nejvíce trápí, a vysvětlili, jak se díky komunálním volbám může jejich život posunout k lepšímu. Právě speciální rozšířená vydání ZPRÁV Z REGIONŮ od 5. září každý všední den v 16:55 nabídnou podrobný předvolební servis a stanou se jedním z pravidelných pořadů, ve kterých diváci unikátní data uvidí. A rychlé a detailní volební vysílání nebude chybět ani v pátek 23. a v sobotu 24. září.

„Komunálním volbám někdy bývá neprávem přikládána menší váha než těm velkým. Je důležité věnovat jim pozornost. Můžeme totiž rozhodnout o tom, kam se posune naše město, vesnice. Říct, zda se nám žije dobře, nebo zda chceme změnu,“ dodává k nadcházejícímu volebnímu klání moderátorka pořadu Partie Terezie Tománková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála
Partie

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil
Ukrajina

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Infobox
sledujeme živě
16:03

Praha Sobě, Piráti a STAN jednali v Praze. Žádný posun z toho nevyplynul, řekl Čižinský

16:01

Věřím, že kolegové sestaví v Plzni koalici, která se nebude opírat o extremisty, řekl Rakušan

16:00

Skandál při volbách v Praze: Předseda komise se opil, z místnosti ho museli vykázat

15:50

Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák o podpoře SPD v koalici: Něco jsme podepsal a slovo budu držet

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se pustil do kritiky Pirátů. Nelíbí se mu, že strana v Plzni po komunálních volbách „obešla“ vítězné Spolu a utvořila koalici s hnutím ANO, za podpory SPD. K postupu plzeňských Pirátů se negativně vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Přes kritiku předsedy Bartoše stojí ale plzeňský lídr Pirátů Bosák za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Živě
ON-LINE: V hlavním městě triumfovala koalice Spolu pro Prahu. Vyhrála před ANO a Piráty

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako

Komunální a senátní volby prý měly být referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Alespoň tak to s oblibou prezentovali lídři opozice. Andrej Babiš (ANO) dokonce vyzýval, aby voliči přišli vyjádřit nedůvěru pětikoaličnímu kabinetu. Voliči přišli, ale nic jako masivní protest skrze hlasovací místnosti se nekonal. Výsledek voleb spíše odpovídá běžnému efektu prvních voleb, které následují po těch sněmovních.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.