Jak si vyrobit roušku a jak se o ni starat

V současné době je zakázán volný pohyb osob po České republice bez roušky, respirátoru nebo jiné ochrany úst a nosu z důvodu pandemie koronaviru. Ochranných pomůcek je ale na trhu žalostně málo. Spousta Čechů proto začala šít roušky, ať už pro vlastní potřeby, nebo jako výpomoc ostatním občanům. Pokud byste si chtěli také vyrobit roušku, můžete využít následující návod, jak na to.

Rouška domácí výroby není tak účinná jako respirátor, ale určitě vás ochrání lépe než nic. Zkuste si vyrobit například roušku ze starého trička. Stačí ustřihnout rukávy podél švu a z každé strany děr pak prostrčit provázky nebo gumičky.

Náročnější je roušku ušít. K tomu budete potřebovat šicí stroj, látku, tkanice, nebo jiné šňůrky na upevnění, případně gumičky, dále žehličku, nit a nůžky. Jak vyrobit skládanou roušku najdete zde.  A jak si vyrobit roušku i s drátkem, aby lépe držela na nose, si můžete přečíst tady.

Jak se o roušku starat

Roušku si vždy z hlavy sundavejte tak, abyste se nedotýkali obličejové části. Po použití roušku dejte do hrnce s vodou a kouskem mýdla a minimálně pět minut ji vyvařte. Vodu pak vylijte do záchodu a roušku usušte. Po usušení ji můžete ještě přežehlit.

Roušku můžete také prát v pračce, a to na devadesát stupňů minimálně po dobu třiceti minut. Neperte ji ale s ostatním oblečením.

Tagy: