Kvůli snaze zabránit šíření nemoci COVID-19 je v České republice už přes měsíc vyhlášen nouzový stav, který mimo jiné vyžaduje nošení ochrany úst a nosu. Jaká ochrana je nejúčinnější?
Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje respirační onemocnění COVID-19, se přenáší kapénkami. Aby k přenosu nedošlo, je vhodné chránit si nos a ústa. K tomu slouží hned několik ochranných pomůcek. Kterou z nich si vybrat a nosit?
Papírová rouška
Tato rouška vás neochrání před nákazou, ale ochrání ostatní, pokud byste byli nakažení vy. Je k dostání v lékárnách a obchodech se zdravotnickými potřebami, momentálně jich je ale velký nedostatek. Tento typ roušky je jednorázový, po použití ji proto musíte hned vyhodit do koše. Na obličeji ji můžete mít až osm hodin.
Lék na koronavirus byl přivezen z Japonska, vakcína zatím není
Vědci usilovně hledají mezi již existujícími látkami léky, které by zabíraly na nákazu novým typem koronaviru. Testují nejen medikamenty, ale snaží se i přijít s účinnou prevencí - vakcínou, která by zabránila dalšímu šíření viru. Zatímco některé léky dosahují určité účinnosti, vakcína zatím hotová není. Kromě léku Remdesivir, který zatím zkušebně ze zahraničí dostal jen jeden český pacient, má Česko k aplikaci i několik dávek japonského Favipiraviru.
Látková rouška
Měla by být vyrobená ze stoprocentní bavlny. Jelikož je ochranných pomůcek málo, lidé se vrhli na jejich výrobu a dodávají je nejen svým rodinám a přátelům, ale i sousedům nebo nemocničnímu personálu. Na rozdíl od papírových roušek se nemusí po použití vyhodit, ale dají se použít opakovaně. Do šité roušky není vhodné vkládat filtr, protože se filtr brzy stává semeništěm infekcí. Vhodnější je používat upevnění pomocí tkaniček než gumiček, protože druhé zmíněné způsobují tlačení a následnou bolest hlavy.
Respirátor
Respirátor jako jediný chrání toho, kdo ho nosí. Běžně se používá ve stavebnictví nebo v lékařském prostředí. Dělí se na několik tříd podle toho, jak jsou propustné vůči vnějším částečkám. Nejúčinnějším je ten s označením FFP3. Prodej tohoto druhu je momentálně kvůli pandemii COVID-19 kontrolován Ministerstvem zdravotnictví České republiky, protože patří primárně lékařům, sestřičkám a jinému zdravotnickému personálu, hasičům, policistům a dalším lidem, kteří s koronavirem bojují v první linii. Pokud si budete chtít respirátor pořídit, volte ten s označením FFP2. Typ FFP1 vás před COVID-19 neochrání.
Jak si vyrobit roušku a jak se o ni starat
V současné době je zakázán volný pohyb osob po České republice bez roušky, respirátoru nebo jiné ochrany úst a nosu z důvodu pandemie koronaviru. Ochranných pomůcek je ale na trhu žalostně málo. Spousta Čechů proto začala šít roušky, ať už pro vlastní potřeby, nebo jako výpomoc ostatním občanům. Pokud byste si chtěli také vyrobit roušku, můžete využít následující návod, jak na to.
Nano roušky
Nano roušky mají tak jemný filtr, že skrz něj neprojdou ani koronaviry. Filtr je dokáže nejen chytit, ale navíc i zničit, a to pomocí stříbra nebo mědi, jež obsahuje. I tyto roušky se dají použít opakovaně. V České republice je vyrábí hned několik firem a institucí, některé i ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.
Prevence
Nejdůležitější prevencí před nákazou COVID-19 je hygiena a dostatečný odstup od cizích lidí. Kdykoli přijdete z venku, umyjte si ruce vodou s mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem. Dokud nemáte umyté ruce, nesahejte si na oči, nos a ústa, protože právě přes sliznice se koronavirus přenáší nejsnáze.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo přehledné video, ve kterém se dozvíte důležité informace o koronaviru: