reklama

V ODS vzniká Liberální fórum 2020. Zakládá ho bývalý protidrogový koordinátor Vobořil

V rámci ODS vzniká Liberální fórum 2020. Podle Jindřicha Vobořila (ODS), bývalého národního protidrogového koordinátora, je v Občanské demokratické straně důležité zachovat liberální proud, který na pravém spektru v současné době chybí. Řekl to v pořadu Štrunc moderátorovi Pavlu Štruncovi.

reklama

„Vznik fóra má několik důvodů. Uvnitř ODS je tlak ze skupiny takových ultras, kteří by to liberální úplně vyškrtli,“ uvedl Jindřich Vobořil s tím, že zatímco Václav Klaus mladší hlásal, že liberálové jsou pro regulace, pro něj toto slovo znamená především lidskou svobodu.

Podle Vobořila je česká společnost svobodná právě proto, že v ní je nastolena liberální západní demokracie. „O ten název i o to, co je za ním, bychom měli vést nějaký souboj,“ vyzval.

U většiny členů strany podle něj stále platí rétorika, že ODS je liberální ve smyslu ekonomickém a konzervativní ve smyslu hodnotovém. „Já se ale cítím být liberálním člověkem nejen v oblasti ekonomické,“ upozornil Vobořil. Jedna věc je podle něj malý stát s nízkými daněmi, druhá pak lidská práva, právní stát a solidarita.

Liberální témata na pravém spektru chybí

Podle Vobořila v ODS chybí proud, který by nastoloval diskusi o liberálních postojích. „ODS je například ve spojení s think tankem Pravý břeh, který definuje spíše konzervativní témata. Myslím, že chybí proud, který by mluvil o liberálních tématech nejen v ekonomice. Levoliberální témata reprezentují třeba Piráti, ale na pravém spektru liberálové chybí,“ nelíbí se bývalému národnímu protidrogovému koordinátorovi.

Dodal, že se nebojí, že by ODS kvůli tomu mohla přijít o své voliče, což se stalo například ČSSD, která se podle některých začala příliš soustředit na městského liberálního voliče. „Věřím tomu, že je potřeba některé věci nastolit navzdory tomu, co si myslí část voličů,“ uvedl s tím, že Češi jsou podle něj spíš liberálnější národ.

ODS je jediná strana, která má potenci napětí zvládnout

S předsedou ODS Petrem Fialou jsou zatím prý ve fázi diskuse o liberálním fóru. „Určitě to není tak, že by mi v tom chtěl někdo bránit. Naopak si myslím, že najdu nějakou podporu, pokud témata, které chci nastolovat, nebudou úplně antikonzervativní,“ vysvětlil s tím, že věc usnadňuje skutečnost, že neusiluje o mocenské pozice, jde mu o vyvolání diskuse.

„Samozřejmě, že se všichni bojí, aby nevznikla frakce, která by rozbila ODS. Tomu rozumím a není jednoduché nastolit taková témata, abychom se nerozhádali. Ale i po těch letech věřím tomu, že ODS je jediná, která má potenciál napětí zvládnout,“ uvedl Vobořil s tím, že kromě Pirátů podle něj v Česku není strana, která je uvnitř tolik demokratická.

ODS se podle Vobořila stále snaží mít drive. „Myslím, že straně hodně ublížil spor s Václavem Klausem mladším. Ten člověk byl nejvýraznější v mediálním prostoru, strhává pozornost na sebe. S některými jeho tématy bych i souhlasil, ale vadí mi forma, kterou je podává,“ podotkl Vobořil.

Doplnil, že všichni ve vedení ODS jsou extrémně slušní lidé, což ale možná současná společnost nevyžaduje. „Jako kdyby lidé nakonec chtěli rošťáky typu Topolánek, Paroubek. Chtějí Babiše, takové ty lídry. Přijde mi to škoda,“ dodal Jindřich Vobořil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama