reklama

V ODS vzniká Liberální fórum 2020. Zakládá ho bývalý protidrogový koordinátor Vobořil

V rámci ODS vzniká Liberální fórum 2020. Podle Jindřicha Vobořila (ODS), bývalého národního protidrogového koordinátora, je v Občanské demokratické straně důležité zachovat liberální proud, který na pravém spektru v současné době chybí. Řekl to v pořadu Štrunc moderátorovi Pavlu Štruncovi.

reklama

„Vznik fóra má několik důvodů. Uvnitř ODS je tlak ze skupiny takových ultras, kteří by to liberální úplně vyškrtli,“ uvedl Jindřich Vobořil s tím, že zatímco Václav Klaus mladší hlásal, že liberálové jsou pro regulace, pro něj toto slovo znamená především lidskou svobodu.

Podle Vobořila je česká společnost svobodná právě proto, že v ní je nastolena liberální západní demokracie. „O ten název i o to, co je za ním, bychom měli vést nějaký souboj,“ vyzval.

K tématu

U většiny členů strany podle něj stále platí rétorika, že ODS je liberální ve smyslu ekonomickém a konzervativní ve smyslu hodnotovém. „Já se ale cítím být liberálním člověkem nejen v oblasti ekonomické,“ upozornil Vobořil. Jedna věc je podle něj malý stát s nízkými daněmi, druhá pak lidská práva, právní stát a solidarita.

Liberální témata na pravém spektru chybí

Podle Vobořila v ODS chybí proud, který by nastoloval diskusi o liberálních postojích. „ODS je například ve spojení s think tankem Pravý břeh, který definuje spíše konzervativní témata. Myslím, že chybí proud, který by mluvil o liberálních tématech nejen v ekonomice. Levoliberální témata reprezentují třeba Piráti, ale na pravém spektru liberálové chybí,“ nelíbí se bývalému národnímu protidrogovému koordinátorovi.

Dodal, že se nebojí, že by ODS kvůli tomu mohla přijít o své voliče, což se stalo například ČSSD, která se podle některých začala příliš soustředit na městského liberálního voliče. „Věřím tomu, že je potřeba některé věci nastolit navzdory tomu, co si myslí část voličů,“ uvedl s tím, že Češi jsou podle něj spíš liberálnější národ.

ODS je jediná strana, která má potenci napětí zvládnout

S předsedou ODS Petrem Fialou jsou zatím prý ve fázi diskuse o liberálním fóru. „Určitě to není tak, že by mi v tom chtěl někdo bránit. Naopak si myslím, že najdu nějakou podporu, pokud témata, které chci nastolovat, nebudou úplně antikonzervativní,“ vysvětlil s tím, že věc usnadňuje skutečnost, že neusiluje o mocenské pozice, jde mu o vyvolání diskuse.

K tématu

„Samozřejmě, že se všichni bojí, aby nevznikla frakce, která by rozbila ODS. Tomu rozumím a není jednoduché nastolit taková témata, abychom se nerozhádali. Ale i po těch letech věřím tomu, že ODS je jediná, která má potenciál napětí zvládnout,“ uvedl Vobořil s tím, že kromě Pirátů podle něj v Česku není strana, která je uvnitř tolik demokratická.

ODS se podle Vobořila stále snaží mít drive. „Myslím, že straně hodně ublížil spor s Václavem Klausem mladším. Ten člověk byl nejvýraznější v mediálním prostoru, strhává pozornost na sebe. S některými jeho tématy bych i souhlasil, ale vadí mi forma, kterou je podává,“ podotkl Vobořil.

Doplnil, že všichni ve vedení ODS jsou extrémně slušní lidé, což ale možná současná společnost nevyžaduje. „Jako kdyby lidé nakonec chtěli rošťáky typu Topolánek, Paroubek. Chtějí Babiše, takové ty lídry. Přijde mi to škoda,“ dodal Jindřich Vobořil.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama