Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) po dlouhém hlasování o důvěře vládě Petra Fialy (ODS) označil současného ministra zdravotnictví za komika. Podle něj Válek způsobuje chaos a doporučil mu také tlumočníka, třebaže sám Babiš bývá terčem posměšků za míchání slovenštiny s češtinou i za chaotické vládnutí v předchozím období.

„Občanům sám řekl, že mu nikdo nerozumí, protože používá brněnský hantec. Je to pro nás největší komik ve vládě. Také řekl, že zdravotnictví bude jen pro bohaté a největšího korupčníka strká do VZP,“ narážel na Válkův záměr dosadit exministra financí Miroslava Kalouska do funkce v radě VZP.

Ondřej Neff si myslí, že označit Válka za komika není od věci, z úst politických oponentů jde o relativně obvyklý postup. „Chápu, že si pan expremiér Babiš užívá svou pozici a baví se. A komik? To je ještě slušný. Když dnešní vláda byla v opozici, tak si nepamatuju, že by šanovali ministry zdravotnictví Babišovy vlády. Takže se to teď vrací a nemyslím si, že si s tím někdo moc láme hlavu,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik.

Sám Neff nešetří kritikou, co se týče informování o nových opatřeních proti šíření koronaviru. Podotkl, že „chaos už dosáhl vrcholu“. „Naprostá groteska byla, že v pondělí jdete na PCR test, a pokud budete pozitivní, tak skončíte na 14 dní v izolaci. Když tam půjdete v úterý, tak na pět dní. Je to skutečně jako u blbejch na dvorku. Kdo se v tom má vyznat? A jak máme mít důvěru, že je v tom nějaký koncept a rozum?“ položil řečnickou otázku ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj je chyba, že současná vláda váhá se zrušením povinného očkování, třebaže už jasně několikrát deklarovala, že vyhlášku z éry vlády Andreje Babiše smete ze stolu. „Dělá to takovou zlou krev, víc škody než užitku,“ konstatoval spisovatel.

Asi si to z Brna představoval jinak, říká Jandák

Podobně situaci vidí i bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. Označení Válka za komika je podle něj také „ještě slušné“. Ani jeho Babišova slova nepřekvapují. „Nevidím do hlavy jeho PRistů. Zažil jsem jak vládu, tak opozici – a opozice je nádherná,“ zavzpomínal si Jandák.

Podle něj je každá vláda vyděšená, když přijde nově do Strakovy akademie. Navíc časté rošády na postu ministra zdravotnictví mohly Válka i znervóznit. „Trošku si to z Brna představoval jinak, než jak to asi je,“ podotkl.

Bývalý šéf resortu Roman Prymula byl o něco shovívavější. Co do odbornosti Válkovi věří, ačkoliv uznal, že ne vždy byla komunikace nových opatření nejšťastnější. Po svých zkušenostech ale sám žádný návrat do politiky neplánuje.

„Radši zůstanu na odborné úrovni. Politika dominuje nad vším. Když se s těmi lidmi bavíte v kuloárech, tak připustí, že ten názor je dobře, ale politicky to říct nemohou. Takže se budou bít na zcela zástupných problémech,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čunderlíková vzpomíná, jak se lišil Abrhám od Blažeje. Janžurová poslala vzkaz do nebe
360°

Čunderlíková vzpomíná, jak se lišil Abrhám od Blažeje. Janžurová poslala vzkaz do nebe

Měl šibalský úsměv, byl to záhadný a nádherný chlap, vzpomínala na zesnulého Josefa Abrháma v pořadu 360° na CNN Prima NEWS herečka Andrea Čunderlíková. Spolu si zahráli zejména v seriálu Nemocnice na kraji města. Čunderlíková mimo jiné porovnala, v čem si byl Abrhám podobný s postavou doktora Blažeje. Herečka Iva Janžurová pak v pořadu poslala svému kolegovi dojemný vzkaz.

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského
Slovensko

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

Bývalý slovenský premiér Robert Fico má zjevně nového soka. Poslední dny se čím dál více opírá o ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten před pár dny vystoupil on-line ve slovenském parlamentu, ale Fico společně s částí svých poslanců opustil sál. Dlouholetý šéf strany Směr-SD navíc Zelenského označuje za „komedianta“, který podle něj „lže na denní bázi“. Kontroverze Fico vyvolává i svými výroky, jak by řešil ukrajinskou krizi, kdyby byl u moci.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:41

USA zahajují program na shromažďování důkazů o válečných zločinech

23:19

Gubernátor: 17. května zabili ruští okupanti v Doněcké oblasti 7 civilistů

22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.