Varianta omikron se stala nejrychleji se šířící mutací koronaviru od začátku pandemie. Ačkoliv se odborníci domnívají, že se jí nakonec nikdo neubrání, sestavili pět rad a tipů, díky kterým můžete příznaky omikronu odvrátit a posílit svou imunitu.
Virová zátěž je u omikronu mnohem vyšší než u předchozích variant. Podle lékařského poradce Anthonyho Fauciho kvůli tomu nakonec zasáhne každého. Přesto existuje několik tipů, které mohou lidem pomoci omikron odvrátit a posílit svou imunitu. Nejúčinnějším opatřením je podle odborníků nadále očkování, zejména třetí posilovací dávka. Ale ani plně očkovaní by neměli opomíjet další rady.
Dodržování společenského odstupu a mytí rukou
I když se po dvou letech od začátku pandemie může zdát, že je mytí rukou a společenský distanc samozřejmostí, nadále se najdou lidé, kteří na tyto jednoduché praktiky mnohdy zapomínají. Podle odborníků se přitom jedná o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se nákaze vyhnout.
Omikron změnil pravidla hry i projevy nemoci. Jakých je 20 nejčastějších příznaků?
I když kolem omikronu stále panuje mnoho otazníků, experti se shodují, že se od delty výrazně liší. Kromě toho, že se tato varianta koronaviru jeví jako nakažlivější a rychlejší, zčásti se změnily i její příznaky. Britští lékaři zveřejnili 20 nejčastějších symptomů.
„Obvyklá opatření, o kterých všichni víme, jsou pravděpodobně mnohem důležitější než dříve, zejména mytí rukou,“ podotýká doktor z londýnské kliniky Richard Dawood. Správným a pravidelným mytím rukou lidé nezabraňují pouze nákaze koronavirem. „Jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak se chránit například i před otravou jídlem nebo chřipkou,“ uvádí britská Národní zdravotní služba (NHS).
Nošení roušek a respirátorů
Nošení kvalitní ochrany úst a nosu se v mnoha zemích stalo povinností, výjimkou není ani Česko. Respirátory by lidé měli nosit ve vnitřních prostorách či ve veřejné dopravě. Podle Dawooda se jedná o jednu z nejdůležitějších věcí v boji proti covidu, píše web Express.
„Namísto látkových roušek nebo těch chirurgických by lidé měli zvážit pořízení respirátorů s vysokou filtrací (FFP3) v situacích s vyšším rizikem nákazy, jako je cestování letadlem,“ zdůrazňuje Dawood. Podle vědce a ekologa Alan Greena látkové roušky a „módní kousky“ poskytují minimální ochranu.
Dodává však, že jednorázové respirátory způsobují obrovskou ekologickou krizi. Lidem proto doporučuje pořídit si ochranu úst a nosu s technologií na bázi stříbra, která splňují doporučení Světové zdravotní organizace. Tyto roušky a respirátory lze opakovaně prát a jsou z třetiny vyrobeny z recyklovaného materiálu.
Zařaďte do jídelníčku potraviny posilující imunitu
Pro boj s nejrůznějšími bakteriemi a viry je zásadní zdravý imunitní systém. Odbornice na výživu Naomi Newman-Beinarová proto doporučuje zařadit do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny. „Výzkum zjistil, že lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny, mají lepší imunitu,“ podotýká.
Covid jako normální nemoc: Španělsko a Británie mají novou cestu. Budeme je následovat?
Koronavirus jako normální nemoc, se kterou budeme žít? Takovou cestou se plánuje vydat Velká Británie i Španělsko. Země chtějí rozvolnit opatření a díky variantě omikron spoléhají na to, že kvůli nemoci už nebude tolik lidí umírat. I když například Rakousko nebo Německo v současné době zpřísňují, čeští experti věří, že se Česko brzy vydá podobnou strategií jako Španělsko a Británie.
„Bonusem je navíc fakt, že ovoce a zelenina jsou skvělé pro vaši pleť a celkové zdraví,“ dodává. Klíčovou roli mohou hrát také bylinky a koření. Bylinkář Sebastian Pole připomíná, že v medicíně se využívají již od starověku. „Zahřívací koření jako zázvor, hřebíček a skořice jsou pro udržení zdraví v zimě naprosto skvělé,“ doplňuje.
Pohybem ke zdraví
Dalším způsobem, jak udržet svůj imunitní systém v plné síle, je zařadit si do programu pohyb. NHS lidem starším 19 let doporučuje, aby každý den provozovali nějakou fyzickou aktivitu – ať už jde o běhání, nebo jen svižnou procházku.
„Volba životního stylu, strava, spánek, duševní zdraví a cvičení přispívají k vytváření a udržování zdraví,“ podotýká odbornice na pilates Rebecca Conveyová. Ačkoliv existuje celá řada způsobů, jak se udržovat v kondici, podle Conveyové je pilates skvělou volbou pro každého. „Tato cvičební metoda je účinná při budování síly, flexibility a vytrvalosti,“ vysvětluje.
Pokuste se snížit stres
Stejně důležité jako fyzické je i duševní zdraví. Odbornice na výživu a učitelka jógy Libby Limonová proto radí věnovat se snižování stresu. „Uplynulý rok byl velmi stresující a snad každý cítí úzkosti z nedávných událostí. Schopnost vyrovnat se s podobnými situacemi v nás mnohdy zanechává stresující stavy se sklonem k úzkostem, špatnému spánku a pocitu přetížení,“ podotýká.
Tyto stavy následně mohou vyvolat fyzické příznaky či dokonce onemocnění. „Pokud do své každodenní rutiny zařadíme některé metody na odbourání stresu, jako je vědomé dýchání, jóga nebo chůze, může nám to pomoci efektivně vypnout, než se dostaneme k hranici vyhoření,“ zdůrazňuje Limonová.