Jakob: Nekádruju, Hladíka ale nemůžu ani bránit. Ta debata vůbec neměla nastat, dodal Peksa

360° (1020)

Ačkoliv se lidovci rozhodli podpořit nominaci místopředsedy strany Petra Hladíka na ministra životního prostředí, další zástupci vlády tento krok zcela nesdílí. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob i europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) uvedli v pořadu 360°, že potencionálního šéfa resortu nechtějí poškodit, ale ani hájit. Kritikou na jeho adresu pak nešetřili místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) ani místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

„Možná jsem ovlivněn evropskou politikou, ale žil jsem v představě, že s ministrem životního prostředí řešíme stav řek, klima atd., ne byty v Brně. Preferoval bych, abychom se o tom nemuseli bavit,“ okomentoval čtvrteční rozhodnutí lidovců Peksa.

Podpora Hladíka mu nepřijde jako taktické rozhodnutí. „Nejsem ale premiérem ani oprávněn mu radit, jak to má dělat,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS. Krok lidovců kritizuje i zástupce opozice Kolovratník. „Dělá to na mě dojem velkého rizika – jak ze strany KDU-ČSL, tak ze strany premiéra,“ uvedl.

Mnoho otazníků

Nad Hladíkem je podle něj v tuto chvíli až příliš mnoho otazníků. „KDU-ČSL se prezentuje jako historická strana, je ale personálně velmi vyprázdněná. Evidentně nemají nikoho, kdo by ho mohl nahradil. Kolegové z koalice byli velmi přísní na poslankyni Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která měla někoho na svatbě. Jakob lustruje bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), tak jsem zvědavý, zda budou stejně přísní,“ nebral si servítky.

Proti tomu se však Jakob z vládní TOP 09 ohradil. „Nikdy jsem nikoho nelustroval ani nekádruju, tyto termíny rozhodně nepoužívám a jsou mi cizí. K panu Hladíkovi – v tuto chvíli mi nezbývá nic jiného než respektovat rozhodnutí KDU-ČSL. Nerad bych Hladíkovi ublížil, na druhou stranu ho v tuto chvíli neumím ani bránit,“ přiznal s tím, že nemá dostatečné informace.

Za Hladíkem ale přitom stojí i premiér Petr Fiala (ODS), který uvedl, že respektuje rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL. „Policie a státní zastupitelství rozmotává klubko korupce. Pravděpodobně všechno nevylezlo na povrch. Nevím, na koho policie ukáže, domnívám se, že Hladík není pouhý svědek, ale nějaký stín podezření tam bude,“ dodal Hrnčíř z SPD.

Hladík měl nastoupit na místo současné ministryně Anny Hubáčkové, která potřebuje ze zdravotních důvodů koncem října na resortu skončit. Dokud se nevyřeší formality, resort dočasně povede šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Krok KDU-ČSL překvapil Václava Janouše z MF DNES. „Situace se pro něj může změnit, policie podle našich informací zadržela počítač, mobil, listinné důkazy a má zmapovanou schůzku. Tam popisuje roli Petra Hladíka na kauze privatizace,“ upřesnil Janouš. Rozhodnutí KDU-ČSL je proto podle něj překvapivé, chápe však, že ctí presumpci neviny.

Tagy:
opozice KDU-ČSL Česká pirátská strana ministr životního prostředí Mikuláš Peksa ANO 2011 vláda Martin Kolovratník Jan Jakob Svoboda a přímá demokracie Jan Hrnčíř Petr Hladík Poslanecký klub TOP 09