Ministerstvo životního prostředí dočasně povede Jurečka. Lidovci ale dál stojí za Hladíkem

Brífink KDU-ČSL po jednání o Hladíkovi (20. 10. 2022)

Lidovci si dál stojí za tím, že do čela ministerstva životního prostředí postaví Petra Hladíka. Současná ministryně Anna Hubáčková potřebuje ze zdravotních důvodů ale koncem října na resortu skončit, a tak jej dočasně povede šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, dokud se nevyřeší formality. Zástupci strany to oznámili na tiskové konferenci ve čtvrtek večer. Ministrem by se měl Hladík stát podle Jurečky do konce listopadu.

„Petr Hladík nám podal informaci o tom, jak on vidí situaci, a dal nám jasné vysvětlení. Není obviněn, nespáchal nic nezákonného, nic neférového, tak se za něj jednoznačně předsednictvo i celostátní výbor postavily. Za nás platí jeho nominace na pozici ministra životního prostředí,“ prohlásil na tiskové konferenci Jurečka.

Zdůraznil, že o tom informoval premiéra Petra Fialu (ODS) i ostatní předsedy koaličních stran. Hubáčková ale potřebuje práci na resortu ukončit koncem října ze zdravotních důvodů. „Než proběhne ústavní kolečko i neformální setkání prezidenta Miloše Zemana s Petrem Hladíkem, tak nezbytně nutnou dobu budu pověřen vedením ministerstva životního prostředí já,“ informoval šéf strany.

O tom, zda Hladík dál bude nominantem na ministra, se diskutovalo po úterním zásahu policie v jeho kanceláři na brněnském magistrátu. A to kvůli kauze kolem privatizace městských domů v Brně.

„Nejsem obviněn a ani si nejsem vědom toho, že bych kdykoliv dělal něco v rozporu se zákony České republiky. Pro mě je teď zásadní očistit své jméno a jsem připraven odpovědět na všechny vaše dotazy. Policii jsem poskytl všechny podklady, které chtěla, a podal jsem vysvětlení. Jsem připraven spolupracovat,“ uvedl na tiskové konferenci Hladík, který byl náměstkem primátorky v Brně.

Podle Jurečky by se měl kandidát na ministra sejít se Zemanem ideálně během dvou týdnů. „Budu rád, když to bude v brzké době, ideálně aby byl Petr Hladík jmenován do funkce do konce listopadu. Ani pro mě nebude jednoduché být pověřen vedením resortu,“ podotkl Jurečka. Na stanovisku se podle něj shodla „výrazná většina celostátního předsednictva lidovců“. Bouřlivou diskuzi podle něj neměli.

Premiér Fiala následně oznámil, že rozhodnutí lidovců podpořit nominaci Hladíka respektuje a osobně se s ním setká. Je připraven požádat prezidenta Zemana, aby pověřil dočasným vedením resortu právě Jurečku.

Sedm osob skončilo ve vazbě

Policie v úterý zasahovala v Brně na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Byli také v městské černovické pískovně nebo u místostarosty Černovic a jednatele pískovny Jiřího Hasoně.

Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Soud pak ve čtvrtek rozhodl, že uvalí vazbu na všech sedm obviněných osob. Jména lidí, jichž se stíhání a vazba týkají, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Tagy:
Marian Jurečka KDU-ČSL ministr životního prostředí ministři vláda lidovci Petr Hladík Anna Hubáčková Ministerstvo životního prostředí České republiky