Diviš se odvolá proti vyřazení z voleb, chybí mu 116 podpisů. Brání se i Janeček a Březina

kandidáti Janeček, Březina a Diviš

Kandidáti pod čarou

Uchazeči o post prezidenta, podnikatelé Karel Diviš, Karel Janeček a Tomáš Březina, se odvolají proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které je nezaregistrovalo do lednových voleb. Úřad Divišovi uznal 49 884 podpisů, Janečkovi 48 091 a Březinovi 45 894. Potřebovali jich minimálně 50 tisíc.

„Nesouhlasí nám celkový počet odevzdaných podpisů,“ zdůvodnil Diviš chystané odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jírovec v pátek oznámil, že Diviš odevzdal petici s 63 210 řádky, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků bylo ke kontrole odevzdáno 61 438 podpisů. Diviš ale následně řekl, že těchto podpisů na úřad odevzdal 61 600, a rozdíl by mu tedy stačil na splnění zákonné podmínky.

Úřad z odevzdaných podpisů vybral kontrolní vzorek, v něm zjistil chybovost téměř 18 procent. V druhém kontrolním vzorku byla chybovost skoro 20 procent. Divišovi proto podle zákonných výpočtů započítal necelých 50 tisíc podpisů, pro registraci mu chybělo 116 signatářů.

Brání se i Janeček a Březina

Janeček v reakci, kterou poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová, uvedl, že odevzdal více než 73 tisíc podpisů, které se svým týmem poctivě procházel. „Nečitelné či špatně vyplněné podpisy jsme předem vyřadili,“ uvedl. Úřad mu ale po kontrole uznal jen mírně přes 48 tisíc podpisů.

„Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit,“ poznamenal Janeček. „Situaci zanalyzujeme a věřím, že najdeme příčinu. Každopádně se odvolám a v zákonné lhůtě požádám o přezkoumání,“ doplnil.

Březinovi ze 65 911 podpisů resort uznal 45 894 podpisů. Zakladatel a bývalý vlastník betonářské firmy BEST se proto chce proti rozhodnutí úřadu odvolat. „Zprávě o vyřazení nerozumím, nechápu, nesouhlasím. Nemám co dodat. Odvolávat se budu,“ napsal.

Odvolání naznačil také další z odmítnutých kandidátů, aktivista Pavel Zítko. Na Facebooku napsal, že se bude soudit, a vyzval příznivce, aby mu přispěli na právníky. Podle ministerstva vnitra Zítko předložil jen 15 589 podpisů, úřad proto ani nekontroloval jejich chybovost.

Termín na podání odvolání mají kandidáti do poloviny příštího týdne.

Přes kontrolu se úspěšně dostali hlavní prezidentští kandidáti – bývalý generál Petr Pavel, předseda hnutí ANO Andrej Babiš a ekonomka Danuše Nerudová. Kvůli velkému počtu chyb a neúplným údajům lednové volby oželí 12 uchazečů. Podívejte se na nejnovější přehled prezidentských kandidátů, který vytvořila redakce CNN Prima NEWS.

Tagy:
prezident prezidentské volby Andrej Babiš Danuše Nerudová volby Karel Janeček Petr Pavel ANO 2011 prezidentské volby v ČR 2023 Karel Diviš Nejvyšší správní soud České republiky Tomáš Březina politika