PŘEHLEDNĚ: Rozhodnuto, o Hrad zabojuje devět kandidátů. Vypadla tři překvapivá jména

Prezidentský speciál

Ministerstvo vnitra ukončilo registrační proces a zveřejnilo seznam osob, které se mohou zapojit do klání o Pražský hrad. Přes kontrolu se úspěšně dostali hlavní prezidentští kandidáti Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Kvůli velkému počtu chyb a neúplným údajům lednové volby oželí 12 uchazečů. Podívejte se na nejnovější přehled prezidentských kandidátů, který vytvořila redakce CNN Prima NEWS.

Úředníci měli dva týdny na to, aby zkontrolovali přihlášky všech vážných uchazečů o Pražský hrad. Těm, kteří měli na svých kandidátních listinách nedostatky, jako jsou špatně uvedené nebo zcela chybějící osobní údaje, zaslalo ministerstvo vnitra výzvu k opravě. Většina provinilců ale stejně neměla dostatek podpisů pro svou řádnou kandidaturu, registračním procesem tak neprošli. Kdo se na rozdíl od nich zúčastní prezidentského boje? Níže najdete všech devět kandidátů.

Andrej Babiš

Bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš měl své místo ve volbách prakticky jisté, třebaže chvíli trvalo, než oficiálně potvrdil svůj úmysl kandidovat. V pátek 4. listopadu podal svou přihlášku, na které se opřel o podpisy svých 56 poslanců za ANO. Podle zákona musí mít každý kandidát 50 tisíc občanských, 20 poslaneckých nebo 10 senátorských podpisů. Babiš tak zákonné podmínky splnil bez problémů.

Jaroslav Bašta

Dostatečnou podporu do voleb získal rovněž bývalý člen ČSSD, současný zákonodárce a nominant opozičního hnutí SPD Jaroslav Bašta. Svou kandidátní listinu s 20 hlasy stranických kolegů z dolní komory odevzdal na ministerstvo vnitra již 5. října. Aby splnil zákonný limit 20 poslaneckých podpisů, musel Bašta připojit i svůj vlastní, což mu legislativa umožňuje.

Pavel Fischer

Nezávislý senátor Pavel Fischer získal podporu několika desítek poslanců a senátorů, do prezidentských voleb tak opět zasáhne. Ve výčtu 54 podpisů figurují například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či šéfové koaličních poslaneckých klubů Marek Benda (ODS), Jan Jakob (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Všechna senátorská jména na petičním archu úředníci přijali a Fischer se tak může podruhé pokusit získat prezidentské křeslo.

Marek Hilšer

Své druhé šance chce využít také senátor a lékař Marek Hilšer. Původně se chtěl spolehnout na občanské podpisy, nakonec ale dal přednost podpoře ze strany senátorů. Svou kandidaturu opírá o 13 podpisů. Mezi nimi jsou například Adéla Šípová (Piráti), bývalý protikandidát Jiří Drahoš (za STAN), Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21) nebo Marek Ošťádal (STAN).

Danuše Nerudová

Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity a nejvýraznější ženská kandidátka Danuše Nerudová je jednou z favoritek prezidentských voleb. Se svou kandidátní listinou vyrazila na ministerstvo vnitra již ve středu 2. listopadu a odevzdala podle svých slov 82 628 podpisů. Během kampaně se jí podařilo shromáždit přes 100 tisíc signatářů, než její tým vyškrtal závadné zápisy. Ministerstvo jí uznalo 82 413 podpisů.

Petr Pavel

Bývalý vysoký představitel NATO i Armády ČR Petr Pavel je podle předvolebních průzkumů nejsilnějším prezidentským kandidátem společně s Andrejem Babišem a Danuší Nerudovou. Svou kandidátní listinu odevzdal na ministerstvo vnitra 7. listopadu společně s 81 tisíci občanskými podpisy. Kontrolou prošel s 81 083 zachovanými hlasy.

Denisa Rohanová

Otazník dlouho visel nad prezidentkou České asociace povinných Denisou Rohanovou. Už v únoru avizovala, že má k dispozici podpisy 20 poslanců z minulé Poslanecké sněmovny. Za sebe je proto přesvědčená, že tím splnila zákonné požadavky pro účast v lednových prezidentských volbách, což ale rozporovali někteří právníci.

Josef Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula měl svou účast ve volbách nějakou dobu velice nejistou. Nakonec se mu ale podařilo shromáždit 62 384 občanských podpisů a také 11 senátorských. Úředníci nakonec brali v potaz podpisy členů horní komory.

Tomáš Zima

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima podal svou kandidátní listinu na ministerstvo vnitra v polovině října. Původně se coby občanský kandidát spoléhal na podpisy široké veřejnosti, nakonec ale požádal o podporu 13 bývalých a současných senátorů.

Kdo z voleb vypadl?

Z 21 včasně podaných přihlášek šlo z kola hned 12 uchazečů. S účastí v prezidentských volbách se musí rozloučit prakticky všichni kandidáti, které ministerstvo vnitra vyzvalo k nápravě chyb na kandidátních listinách. Mezi provinilci byli například Terezie Holovská či Josef Roušal. U některých kandidátů se však očekávalo, že by mohli i přes odečtení neplatných hlasů k prezidentské volbě proniknout, ale nakonec to nestačilo. Jsou to tahle jména:

  • Karel Janeček – Odevzal sice více než 71 tisíc podpisů, ale po odečtení těch neplatných mu zbylou pouhých 48 tisíc.
  • Tomáš Březina – Odevzdal přes 64 tisíc podpisů, nakonec však skončil před branami s uznanými necelými 46 tisíci podpisy.
  • Karel Diviš – Odevzdal více než 61 tisíc podpisů, ale po odečtení těch neplatných měl asi největší smůlu ze všech kandidátů. K potřebné hranici 50 tisíc hlasů mu chybělo necelých 200.
  • Pavel Zítko – Rekordně sehnal potřebné podpisy v posledních týdnech před odevzdáním, nebo to tak aspoň tvrdil svým podporovatelů. Ve skutečnosti na vnitro donesl přibližně 15 tisíc podpisů, tudíž ani nedošlo ke kontrolnímu procesu.

Tagy:
prezident prezidentské volby Andrej Babiš kandidát Danuše Nerudová volby Karel Janeček Petr Pavel Josef Středula Pražský hrad Pavel Fischer prezidentské volby v ČR 2023 Marek Hilšer Tomáš Zima kandidatura kandidát na prezidenta kandidátní listina Jaroslav Bašta Karel Diviš Ministerstvo vnitra České republiky Tomáš Březina