reklama

jazyk

Výpis příspěvků ke štítku „jazyk“

Žádná Cikánská madona. Jazyková policie mění „nekorektní“ názvy uměleckých děl v Drážďanech

14. září 2021 12:24

V Drážďanských státních uměleckých sbírkách zasahuje „jazyková policie“ a přejmenovává názvy obrazů i soch. Od začátku roku 2020 prověřili němečtí úředníci 143 uměleckých děl „z hlediska rasistických či jinak diskriminačních výrazů nebo obsahu“. A přejmenovali je „politicky korektním způsobem“.

Svět oslavuje hrdinu Kjaera. Při záchraně Eriksena nepostupoval zcela správně, tvrdí lékař

14. června 2021 18:33

Fotbalistu Christiana Eriksena měla zachránit i rychlá reakce spoluhráče Simona Kjaera. Kapitán dánské reprezentace podle dostupných informací vytáhl Eriksenovi zapadlý jazyk. Podle slovenského lékaře Martina Kulkovského jde ale o dávno vyvrácený mýtus. Vytažení jazyka může být naopak nebezpečné, uvolnit dýchací cesty lze i lépe.

Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině

18. května 2021 13:41

Mezi široce známé příznaky onemocnění COVID-19 patří kašel, dušnost, zvýšená teplota nebo ztráta čichu či chuti. Koronavirus může způsobovat i únavu, bolesti hlavy nebo průjem. Nyní lékaři z Bengaluru v indickém státě Karnátaka uvedli, že příznakem infekce může být také extrémní sucho v ústech a další potíže spojené s ústní dutinou, informoval web The Sun.

Čechistan a Nadčeši aneb Jak moravští nacionalisté zneužívají sčítání lidu

23. března 2021 10:46

Programovým cílem politické strany Moravané je federalizace země a vytvoření Moravské Federativní Republiky. Kampaň Moravanů před nadcházejícím sčítáním lidu je proto bojovná až separatistická, letáky strany třeba českou část republiky označují jako Čechistan a její obyvatele za Nadčechy, zatímco na Moravě žijí utlačovaní Podčeši. Sčítání lidu to podle strany může změnit, když se obyvatelé Moravy přihlásí k moravské národnosti a moravskému jazyku.

Nepřechýlená příjmení u žen? Neodpovídají duchu českého jazyka, říká Oliva

2. září 2020 22:30

Poslanecká sněmovna by brzy měla jednat o úpravě v novele zákona o matrikách, která řeší možnost žen zvolit si nepřechýlenou verzi svého příjmení. Byla by však příjmení jako „Novák“ či „Dvořák“ vhodná při komunikaci? Poradí si s nimi čeština? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové jazykovědec Karel Oliva.

Čas na neutrální jazyk? Ptali se mě, jestli mám penis, říká nebinární žena

Ze strany LGBTQ (komunita lidí s otevřeným přístupem k sexuální orientaci a genderu) aktivistů roste tlak na vznik nebinárních jazyků, čili takových, které budou přilnavé pro osoby, jež se neidentifikují ani jako muži, ani jako ženy. Anglické zájmeno they, kterým o sobě mohou referovat genderově nevyhranění lidé, se stalo podle slovníku Merriam-Webster slovem loňského roku. Co přesně je nebinární mluva a jak k ní přistupují různé jazyky?

reklama