reklama

jazyk

Výpis příspěvků ke štítku „jazyk“

Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině

Mezi široce známé příznaky onemocnění COVID-19 patří kašel, dušnost, zvýšená teplota nebo ztráta čichu či chuti. Koronavirus může způsobovat i únavu, bolesti hlavy nebo průjem. Nyní lékaři z Bengaluru v indickém státě Karnátaka uvedli, že příznakem infekce může být také extrémní sucho v ústech a další potíže spojené s ústní dutinou, informoval web The Sun.

Čechistan a Nadčeši aneb Jak moravští nacionalisté zneužívají sčítání lidu

Programovým cílem politické strany Moravané je federalizace země a vytvoření Moravské Federativní Republiky. Kampaň Moravanů před nadcházejícím sčítáním lidu je proto bojovná až separatistická, letáky strany třeba českou část republiky označují jako Čechistan a její obyvatele za Nadčechy, zatímco na Moravě žijí utlačovaní Podčeši. Sčítání lidu to podle strany může změnit, když se obyvatelé Moravy přihlásí k moravské národnosti a moravskému jazyku.

Čas na neutrální jazyk? Ptali se mě, jestli mám penis, říká nebinární žena

Ze strany LGBTQ (komunita lidí s otevřeným přístupem k sexuální orientaci a genderu) aktivistů roste tlak na vznik nebinárních jazyků, čili takových, které budou přilnavé pro osoby, jež se neidentifikují ani jako muži, ani jako ženy. Anglické zájmeno they, kterým o sobě mohou referovat genderově nevyhranění lidé, se stalo podle slovníku Merriam-Webster slovem loňského roku. Co přesně je nebinární mluva a jak k ní přistupují různé jazyky?

reklama