jazyk

Výpis příspěvků ke štítku „jazyk“

Strach o rodinu a problémy s češtinou. Nemáme se kam vrátit, smutní ukrajinské uprchlice

30. května 2022 06:50

Před více než dvěma měsíci přicestovaly do Česka čtyři Ukrajinky z Kyjeva. Jak samy říkají, měly velké štěstí. V podolském podniku Sauny Vltava totiž našly nejen práci, ale také zázemí a přátelé. Dnes už se prý cítí v Praze jako doma a na Ukrajinu se zatím vracet neplánují. Když ale začnou mluvit o válce či své cestě sem, na tvářích se jim postupně objeví slzy. Starost si totiž dělají nejen o své blízké, ale i další krajany, řekly redakci CNN Prima NEWS.

Reportáž z kurzu češtiny: Učím se „ř“, manžel brání Donbas, bojím se o jeho život

7. dubna 2022 05:43

Největší výzvou pro Ukrajince, kteří se učí česky, je písmeno ř. Ukrajinština ani ruština ho nezná. „Trši, čtyrši, zkuste místo ř zatím spojit hlásky r plus š,“ vysvětluje učitel Vladimír Kovář. Mluví rusky a do tajů češtiny právě uvádí uprchlíky převážně z Donbasu. Dospělí se však na výuku úplně nesoustředí. „Pořád myslím na manžela, který brání před Rusy město Kramatorsk v Doněcké oblasti,“ říká 35letá Lubov Scherbina. V noci na 5. dubna zničila ruská raketa střední školu číslo 15 právě v Kramatorsku.

Ví vil sí. Nejméně pět ministrů nezvládne jednání v angličtině, opřou se o tlumočníky

27. prosince 2021 14:56

Několik členů nové vlády nezvládne vést pracovní jednání v angličtině a bude využívat tlumočníka. Pondělní Hospodářské noviny (HN) napsaly, že nedostatečné jazykové schopnosti má nejméně pět ministrů. Strany současné vládní koalice přitom slibovaly, že do vrcholných funkcí obsadí lidi s výbornou znalostí světových jazyků. Zvláště angličtina a francouzština budou klíčové při blížícím se předsednictví Česka v EU.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

2. prosince 2021 13:45

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Žádná Cikánská madona. Jazyková policie mění „nekorektní“ názvy uměleckých děl v Drážďanech

14. září 2021 12:24

V Drážďanských státních uměleckých sbírkách zasahuje „jazyková policie“ a přejmenovává názvy obrazů i soch. Od začátku roku 2020 prověřili němečtí úředníci 143 uměleckých děl „z hlediska rasistických či jinak diskriminačních výrazů nebo obsahu“. A přejmenovali je „politicky korektním způsobem“.

Svět oslavuje hrdinu Kjaera. Při záchraně Eriksena nepostupoval zcela správně, tvrdí lékař

14. června 2021 18:33

Fotbalistu Christiana Eriksena měla zachránit i rychlá reakce spoluhráče Simona Kjaera. Kapitán dánské reprezentace podle dostupných informací vytáhl Eriksenovi zapadlý jazyk. Podle slovenského lékaře Martina Kulkovského jde ale o dávno vyvrácený mýtus. Vytažení jazyka může být naopak nebezpečné, uvolnit dýchací cesty lze i lépe.

Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině

18. května 2021 13:41

Mezi široce známé příznaky onemocnění COVID-19 patří kašel, dušnost, zvýšená teplota nebo ztráta čichu či chuti. Koronavirus může způsobovat i únavu, bolesti hlavy nebo průjem. Nyní lékaři z Bengaluru v indickém státě Karnátaka uvedli, že příznakem infekce může být také extrémní sucho v ústech a další potíže spojené s ústní dutinou, informoval web The Sun.

Čechistan a Nadčeši aneb Jak moravští nacionalisté zneužívají sčítání lidu

23. března 2021 10:46

Programovým cílem politické strany Moravané je federalizace země a vytvoření Moravské Federativní Republiky. Kampaň Moravanů před nadcházejícím sčítáním lidu je proto bojovná až separatistická, letáky strany třeba českou část republiky označují jako Čechistan a její obyvatele za Nadčechy, zatímco na Moravě žijí utlačovaní Podčeši. Sčítání lidu to podle strany může změnit, když se obyvatelé Moravy přihlásí k moravské národnosti a moravskému jazyku.

Nepřechýlená příjmení u žen? Neodpovídají duchu českého jazyka, říká Oliva

2. září 2020 22:30

Poslanecká sněmovna by brzy měla jednat o úpravě v novele zákona o matrikách, která řeší možnost žen zvolit si nepřechýlenou verzi svého příjmení. Byla by však příjmení jako „Novák“ či „Dvořák“ vhodná při komunikaci? Poradí si s nimi čeština? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové jazykovědec Karel Oliva.