Je mi do breku, když to vidím. Byl jsem zoufalý, prohlásil o bitvě s Procházkou Teixiera

Bitva Glovera Teixeiry s Jiřím Procházkou byla hodně krvavá.

Pouhopouhých 28 sekund ho dělilo od vytoužené obhajoby. Glover Teixeira dostával v singapurské bitvě Jiřího Procházku pod velký tlak, párkrát byl blízko tomu, aby zápas skončil předčasně ve svůj prospěch. Jenže jedno zaváhání ho připravilo o mistrovský pás polotěžké váhy UFC. „Něco takového se mi stalo poprvé v kariéře,“ konstatoval poražený veterán.

Rozhodčím se Teixeirův výkon líbil více než Procházkův. Podle nich byl nebezpečnější, o čemž vypovídají zveřejněné karty se skórem z prvních kol. I český bijec zasadil Brazilci několik „výživných“ úderů, po kterých byl muž na druhé straně pořádně otřesený. Ale souboje na zemi – jak ostatně bylo očekávatelné – po naprostou většinu duelu Jihoameričan ovládal. Až do závěru posledního kola.

V tu chvíli 42letý zápasník Procházku rozhodil několika zásahy. Kdyby pokračoval v ranách pěstmi, pravděpodobně soupeře „ukončí“. Nebo by minimálně potvrdil, že po 25 minutách bude vítězem na základě bodů. Jenže on chtěl končit způsobem, který je mu vlastní. Pokusil se o gilotinu, tedy škrcení zepředu. Neuspěl, 29letý rodák z Hostěradic se oklepal, a nakonec to byl on, kdo na Teixeiru použil jeho nejsilnější zbraň – technikou „rear naked choke“ donutil držitele pásu se vzdát.

„Ta gilotina… Chce se mi brečet, když na to znovu koukám,“ vykládal o koncovce zápasu matador UFC o několik dní později v podcastu Fighting Trocacao Franca. „Ale on zrovna sklonil hlavu a do té gilotiny mi sám spadl, jinak bych ji možná ani nepoužil. Měl jsem být trpělivější, v samotném boji je to ale těžké. Když je někdo zraněný a unavený, tak ho prostě chytneš pod krkem a doufáš, že odklepe,“ pokračoval.

Ukončení na zemi? Vůbec mě to nenapadlo

Do konce zbývalo jen 28 sekund, když Teixeira začal klepat rukou, což znamenalo, že volí kapitulaci, že šňůra šesti vítězných zápasů nebude prodloužena a že přichází o titul šampiona z polotěžké váhy. „Někdo si řekne, že Procházka mě škrtil ze strany, že nebyl důvod k tomu to odklepat. Tohle ale nešlo ustát, byl jsem vážně zoufalý. Proto jsem po bitvě zůstal ležet na zemi, všechno rázem potemnělo. I kdybych však neodklepal, výsledek by byl stejný,“ vrátil se k situaci, ze které nebylo úniku.

Česká republika vzápětí měla historicky prvního bojovníka, který získal titul v nejslavnější MMA organizaci, ačkoliv se v předchozích minutách opakovaně zdálo, že si ještě bude muset počkat.

„Musíte zůstat neustále ve střehu a nikdy nepodlehnout dojmu, že jste v jistém aspektu boje lepší než váš protivník. Já si totiž myslel, že ukončit mě může jen nějakým svým úderem, případně naskočeným kolenem. Že to dokáže i na zemi, mě upřímně ani nenapadlo. Vlastně bych nečekal, že to vůbec zkusí. Podle toho i celý zápas dlouho probíhal. On se snažil mě sestřelit, já zase dostat ho na zem,“ rozebíral Teixeira zápas.

Proto si z porážky odnesl ponaučení. „Já ničeho nelituji, jen už vím, že musím zůstat neustále v pozoru. Něco takového se mi stalo poprvé v kariéře, ale život jde dál.“

Takto se Procházka stal v tuzemsku nezpochybnitelným hrdinou, ryzím důkazem bylo zaplněné náměstí v Brně, které novopečeného šampiona před týdnem přivítalo.

Teixeira ale úctyhodným výkonem ještě posílil své sympatie u fanoušků UFC z celého světa. Zahlcují ho respektem, mnozí z nich brazilského fightera považují za vítěze. A zmiňují, že musí přijít odveta s Procházkou.

Tagy: