Pár přemaloval obří nápis Black Lives Matter. Oběma aktérům teď hrozí vězení

Bělošský pár, který minulý víkend v Kalifornii přemaloval obří malbu s nápisem Black Lives Matter, čelí obvinění ze tří přestupků včetně porušení občanských práv, vandalismu a držení nástrojů ke spáchání vandalismu nebo graffiti, uvedla kancelář státního zástupce okresu Contra Costa. David Nelson a Nicole Andersonová si svůj čin natáčeli a na videu prohlašují, že z toho, co se děje, je jim špatně a že příběhy o policejní brutalitě jsou lež.

K incidentu došlo krátce poté, co byl 4. července před soudní budovou ve městě Martinez v Kalifornii namalován obří nápis Black Lives Matter. Překreslování bylo zdokumentováno na videu. V něm je vidět, jak Nicole v červeném triku a žabkách maluje po nápisu. Video natáčel David.

„Je nám z tohohle příběhu už špatně, je to nanicovaté,“ říká muž ve videu, které bylo uveřejněno na YouTube. „Příběhy o policejní brutalitě, o útlaku, o rasismu, je to lež,“ pokračuje. Ve videu je také slyšet kolemjdoucí, která se s Davidem hádá. Ptá se ho, co mu je, a poté dodá: „To, co právě děláte, je rasistické.“

Podle místní televizní stanice KPIX byl zničený nápis po incidentu znovu přemalován. „Musíme se zabývat těmi, kteří jsou kořeny systematického rasismu v naší zemi. Hnutí Black Lives Matter je důležitou příčinou občanského práva, a proto si zaslouží naši veškerou pozornost,“ uvedla v prohlášení okresní prokurátorka Diana Bectonová.

„Malba, která byla dokončená minulý víkend, byla pokojným a významným způsobem, jak sdělit důležitost černošských životů v okresu Contra Costa a v celé zemi,“ pokračovala Bectonová. „Nesmíme přestat rozvíjet diskuse a skutečně se navzájem poslouchat ve snaze uzdravit naši komunitu a zemi,“ dodala.

Až rok v okresním vězení

Obyvatelé Martinezu dostali od města povolení vytvořit obří malbu Black Lives Matter právě 4. července, jak píše tamní policejní šéf Manjit Sappal v oficiálním prohlášení. „Vypadá to, že pár na místo dorazil s plechovkami barvy a válečkem za specifickým účelem vandalizace malby,“ uvedl Sappal a dodal, že tamní komunita věnovala značnou část svého času tvořením této malby „jen proto, aby ji podezřelí zničili tím, že překryjí část jejího poselství“.

Nelsonovi a Andersonové bude zasláno předvolání k soudu. Datum jeho konání podle mluvčího okresní advokátní kanceláře Scotta Alonsona ještě nebylo oznámeno. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až rok odnětí svobody v okresním vězení.

Tagy: