reklama

Pár přemaloval obří nápis Black Lives Matter. Oběma aktérům teď hrozí vězení

Bělošský pár, který minulý víkend v Kalifornii přemaloval obří malbu s nápisem Black Lives Matter, čelí obvinění ze tří přestupků včetně porušení občanských práv, vandalismu a držení nástrojů ke spáchání vandalismu nebo graffiti, uvedla kancelář státního zástupce okresu Contra Costa. David Nelson a Nicole Andersonová si svůj čin natáčeli a na videu prohlašují, že z toho, co se děje, je jim špatně a že příběhy o policejní brutalitě jsou lež.

reklama

K incidentu došlo krátce poté, co byl 4. července před soudní budovou ve městě Martinez v Kalifornii namalován obří nápis Black Lives Matter. Překreslování bylo zdokumentováno na videu. V něm je vidět, jak Nicole v červeném triku a žabkách maluje po nápisu. Video natáčel David.

K tématu

„Je nám z tohohle příběhu už špatně, je to nanicovaté,“ říká muž ve videu, které bylo uveřejněno na YouTube. „Příběhy o policejní brutalitě, o útlaku, o rasismu, je to lež,“ pokračuje. Ve videu je také slyšet kolemjdoucí, která se s Davidem hádá. Ptá se ho, co mu je, a poté dodá: „To, co právě děláte, je rasistické.“

Podle místní televizní stanice KPIX byl zničený nápis po incidentu znovu přemalován. „Musíme se zabývat těmi, kteří jsou kořeny systematického rasismu v naší zemi. Hnutí Black Lives Matter je důležitou příčinou občanského práva, a proto si zaslouží naši veškerou pozornost,“ uvedla v prohlášení okresní prokurátorka Diana Bectonová.

„Malba, která byla dokončená minulý víkend, byla pokojným a významným způsobem, jak sdělit důležitost černošských životů v okresu Contra Costa a v celé zemi,“ pokračovala Bectonová. „Nesmíme přestat rozvíjet diskuse a skutečně se navzájem poslouchat ve snaze uzdravit naši komunitu a zemi,“ dodala.

Až rok v okresním vězení

Obyvatelé Martinezu dostali od města povolení vytvořit obří malbu Black Lives Matter právě 4. července, jak píše tamní policejní šéf Manjit Sappal v oficiálním prohlášení. „Vypadá to, že pár na místo dorazil s plechovkami barvy a válečkem za specifickým účelem vandalizace malby,“ uvedl Sappal a dodal, že tamní komunita věnovala značnou část svého času tvořením této malby „jen proto, aby ji podezřelí zničili tím, že překryjí část jejího poselství“.

Nelsonovi a Andersonové bude zasláno předvolání k soudu. Datum jeho konání podle mluvčího okresní advokátní kanceláře Scotta Alonsona ještě nebylo oznámeno. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až rok odnětí svobody v okresním vězení.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama