reklama

Pár přemaloval obří nápis Black Lives Matter. Oběma aktérům teď hrozí vězení

Bělošský pár, který minulý víkend v Kalifornii přemaloval obří malbu s nápisem Black Lives Matter, čelí obvinění ze tří přestupků včetně porušení občanských práv, vandalismu a držení nástrojů ke spáchání vandalismu nebo graffiti, uvedla kancelář státního zástupce okresu Contra Costa. David Nelson a Nicole Andersonová si svůj čin natáčeli a na videu prohlašují, že z toho, co se děje, je jim špatně a že příběhy o policejní brutalitě jsou lež.

reklama

K incidentu došlo krátce poté, co byl 4. července před soudní budovou ve městě Martinez v Kalifornii namalován obří nápis Black Lives Matter. Překreslování bylo zdokumentováno na videu. V něm je vidět, jak Nicole v červeném triku a žabkách maluje po nápisu. Video natáčel David.

K tématu

„Je nám z tohohle příběhu už špatně, je to nanicovaté,“ říká muž ve videu, které bylo uveřejněno na YouTube. „Příběhy o policejní brutalitě, o útlaku, o rasismu, je to lež,“ pokračuje. Ve videu je také slyšet kolemjdoucí, která se s Davidem hádá. Ptá se ho, co mu je, a poté dodá: „To, co právě děláte, je rasistické.“

Podle místní televizní stanice KPIX byl zničený nápis po incidentu znovu přemalován. „Musíme se zabývat těmi, kteří jsou kořeny systematického rasismu v naší zemi. Hnutí Black Lives Matter je důležitou příčinou občanského práva, a proto si zaslouží naši veškerou pozornost,“ uvedla v prohlášení okresní prokurátorka Diana Bectonová.

„Malba, která byla dokončená minulý víkend, byla pokojným a významným způsobem, jak sdělit důležitost černošských životů v okresu Contra Costa a v celé zemi,“ pokračovala Bectonová. „Nesmíme přestat rozvíjet diskuse a skutečně se navzájem poslouchat ve snaze uzdravit naši komunitu a zemi,“ dodala.

Až rok v okresním vězení

Obyvatelé Martinezu dostali od města povolení vytvořit obří malbu Black Lives Matter právě 4. července, jak píše tamní policejní šéf Manjit Sappal v oficiálním prohlášení. „Vypadá to, že pár na místo dorazil s plechovkami barvy a válečkem za specifickým účelem vandalizace malby,“ uvedl Sappal a dodal, že tamní komunita věnovala značnou část svého času tvořením této malby „jen proto, aby ji podezřelí zničili tím, že překryjí část jejího poselství“.

Nelsonovi a Andersonové bude zasláno předvolání k soudu. Datum jeho konání podle mluvčího okresní advokátní kanceláře Scotta Alonsona ještě nebylo oznámeno. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až rok odnětí svobody v okresním vězení.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Střídání ve školách je podle Klause mladšího na hlavu. Richterová by testovala ve firmách

Střídání ve školách je podle Klause mladšího na hlavu. Richterová by testovala ve firmách

Systém rotační výuky na základních školách nedává podle poslance a někdejšího ředitele gymnázia PORG Václava Klause mladšího smysl. Podle něj nesouvisí s ústupem epidemie. Klaus to řekl ve speciálním vysílání o rozvolňování na CNN Prima NEWS. Hostem vysílání byla i pirátská poslankyně Olga Richterová, která prohlásila, že by se mělo více testovat ve firmách.

reklama
Absolutně protiústavní, řekl Rychetský o jarním uzavření hranic pro vycestování
reklama
reklama
Obchody, restaurace a služby se otevřou od čtvrtka 3. prosince, rozhodla vláda

Vláda

Domácí zpravodajství

Na veselejší Vánoce pro zdravotní sestry se vybralo už přes 1,6 milionu korun
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama