reklama

Je vedro, potí se nám v tom pusa, stěžují si školní děti na povinnost nosit roušky

Přestože ve školách stále probíhá jednou týdně testování, děti musí při vyučování nosit roušky nebo respirátory. Jenže se stoupajícími venkovními teplotami roste také nepohodlí, které ochrana úst a nosu na jejich obličejích způsobuje.

reklama

V pondělí musíme do školy vyrazit vždy o něco dříve. Naše tři školou povinné děti se totiž ještě před začátkem výuky musí otestovat na koronavirus. Od chvíle, kdy se školy znovu otevřely, se obligátní otázka „máte všechno“ týká i roušek nebo respirátorů. „Tati, a musíme to pořád nosit? Je nám v tom hrozný vedro, potí se nám pusa a je to hnusný. Proč to musíme mít, když se stejně testujeme?“ stěžuje si potomstvo.

Do školy v respirátorech
Do školy v respirátorech
Zdroj: CNN Prima NEWS

„Hele, máte pravdu, ale dokud je to povinný, tak to prostě noste,“ podávám vágní odpověď a marně hledám argumenty, kterými bych smysluplnost nošení ochrany dýchacích cest ve školách podpořil. Obzvláště při vědomí, že dát si pivo v restaurační předzahrádce je nesrovnatelně snazší než poslat dítě do školy.

Leze to do peněz

„Nemůžeme si ani otevřít okno,“ namítá nejstarší dcera. Když se ptám, proč o větrání během vyučování nepožádá paní učitelku, uzemní mě: „No protože u naší školy opravujou chodník a rubou to tam nějakou sbíječkou. Takže když se otevřou okna, není nic slyšet.“ Na to zkrátka nemáte co říci. Jen přemýšlím, kolik takových škol, které z podobných důvodů mohou větrat jen o přestávkách, asi v Česku je.

Některé školy si pomáhají tím, že učí venku. Doporučuje to ostatně také metodický pokyn ministerstva školství vydaný loni v říjnu. Jenže ne každé vzdělávací zařízení k tomu má vhodné podmínky. „Ven chodíme hlavně při tělocviku, hrajeme hry nebo cvičíme," chlubí se děti.

V roušce nebo respirátoru děti ve škole stráví prakticky celý den.
V roušce nebo respirátoru děti ve škole stráví prakticky celý den.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Samozřejmě, že s rostoucími teplotami dětem kladu na srdce, aby si roušky či respirátory vyměňovaly častěji. Ideálně po každé vyučovací hodině. Znamená to, že denně spotřebujeme průměrně 15 respirátorů, což není zrovna žádná láce. Mohu ratolesti sice vybavit levnějšími rouškami, ale v těch vydrží podstatně kratší dobu než v respirátoru, takže to vyjde prakticky nastejno.

Zruší to vláda?

Vláda má v pondělí o povinnosti nosit roušky nebo respirátory ve školách jednat. Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v uplynulém týdnu řekl, že roušky ze škol zatím nezmizí, premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném pořadu Čau lidi naznačil něco jiného. „Budeme hlavně řešit roušky ve školách. Fakt je to problém, všichni mi píšete, já tomu rozumím. Je tu teplo a pro děti je to problém,“ řekl.

K tématu

Roušky a respirátory považuje za problém také onkolog a senátor za ČSSD Jan Žaloudík. „Rouška a respirátor výrazně zvyšuje takzvaný mrtvý prostor. Neprodýcháte se, neokysličíte se. Když pracujete v respirátoru, tak si ztěžujete dýchání. Když v tom dvě hodiny přednáším medikům, tak jsem takový omámený,“ řekl onkolog pro CNN Prima NEWS.

Žaloudík: Roušky blokují vydechování virů

„Udělali jsme z toho standard, přešli jsme od roušek k respirátorům. Lidé, kteří jsou nevinní a neinfekční, jsou negativně otestování, a potom jim nasadíme respirátory. Být hodiny a hodiny, půl dne v respirátoru, to je síla,“ podotkl Žaloudík. Zdůraznil, že plíce jsou vylučovací orgán, ve kterém máme bakterie, patogeny, mikroby. Místo toho, abychom je ze sebe vydechovali, blokujeme si je nošením roušek a vdechujeme zpět.

Na druhé straně řada odborníků považuje roušky nebo respirátory za efektivní prostředek, kterým lze šíření viru bránit a neradí je odkládat v uzavřených prostorách. Patří k nim například viroložka Ruth Tachezy, vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry a polyomaviry.

„Je to velmi levné a fungující opatření. Myslím, že by se opravdu roušky měli ve vnitřních prostorách a hlavně při hromadných aktivitách sundávat poslední,“ uvedla pro Seznam Zprávy. Ochrana dýchacích cest je podle ní na místě tam, kde se schází více lidí bez otestování PCR metodou. Antigenní testy, které se převážně používají právě ve školách, totiž nejsou tak spolehlivé.

V roušce nebo respirátoru žáci stráví ve škole prakticky celý den.
V roušce nebo respirátoru žáci stráví ve škole prakticky celý den.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Za neplatná vládní opatření proti koronaviru, která časem zrušil Nejvyšší správní soud, nakonec zaplatí běžní lidé. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Řada lidí totiž kvůli neplatným opatřením musela zavřít své podniky a nyní lze očekávat, že se se státem budou soudit o náhradu škod. Ty ovšem poputují z kapes daňových poplatníků.

Volby 2021

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Voliči hnutí ANO podle komentátorů Lenky Zlámalové (Echo) a Petra Holce (Info.cz) neutíkají k Pirátům ani ke koalici Spolu, ale k hnutí STAN. Proto Andrej Babiš právě do koalice Pirátů a STAN nejvíce střílí a snaží se ji pošpinit. Podle Holce tak Piráti také poprvé ochutnají i vlastní medicínu a k antibabišismu se přidá v těchto volbách i antipirátismus. Zlámalová dodává, že hlavním tématem voleb nebude migrace, o což se často snaží právě Babiš, ale bydlení a zdražování.

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?
Češi v Chorvatsku: Povinné roušky tu nikdo nenosí, na hranicích bez kontrol
Můj muž plánuje autonehodu, Camilla je návnada. Našla se záhadná poznámka psaná Dianou
Apel pořadatelů olympiády: Dodržujte covidová pravidla, jinak poletíte domů
Tříkilometrové kolony a hodinové zpoždění autobusů. Popraskaná D35 komplikuje dopravu
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Nakažených přibylo víc než před týdnem. Za víkend nikdo s covidem nezemřel
Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama