Je vedro, potí se nám v tom pusa, stěžují si školní děti na povinnost nosit roušky

Přestože ve školách stále probíhá jednou týdně testování, děti musí při vyučování nosit roušky nebo respirátory. Jenže se stoupajícími venkovními teplotami roste také nepohodlí, které ochrana úst a nosu na jejich obličejích způsobuje.

V pondělí musíme do školy vyrazit vždy o něco dříve. Naše tři školou povinné děti se totiž ještě před začátkem výuky musí otestovat na koronavirus. Od chvíle, kdy se školy znovu otevřely, se obligátní otázka „máte všechno“ týká i roušek nebo respirátorů. „Tati, a musíme to pořád nosit? Je nám v tom hrozný vedro, potí se nám pusa a je to hnusný. Proč to musíme mít, když se stejně testujeme?“ stěžuje si potomstvo.

„Hele, máte pravdu, ale dokud je to povinný, tak to prostě noste,“ podávám vágní odpověď a marně hledám argumenty, kterými bych smysluplnost nošení ochrany dýchacích cest ve školách podpořil. Obzvláště při vědomí, že dát si pivo v restaurační předzahrádce je nesrovnatelně snazší než poslat dítě do školy.

Leze to do peněz

„Nemůžeme si ani otevřít okno,“ namítá nejstarší dcera. Když se ptám, proč o větrání během vyučování nepožádá paní učitelku, uzemní mě: „No protože u naší školy opravujou chodník a rubou to tam nějakou sbíječkou. Takže když se otevřou okna, není nic slyšet.“ Na to zkrátka nemáte co říci. Jen přemýšlím, kolik takových škol, které z podobných důvodů mohou větrat jen o přestávkách, asi v Česku je.

Některé školy si pomáhají tím, že učí venku. Doporučuje to ostatně také metodický pokyn ministerstva školství vydaný loni v říjnu. Jenže ne každé vzdělávací zařízení k tomu má vhodné podmínky. „Ven chodíme hlavně při tělocviku, hrajeme hry nebo cvičíme," chlubí se děti.

Samozřejmě, že s rostoucími teplotami dětem kladu na srdce, aby si roušky či respirátory vyměňovaly častěji. Ideálně po každé vyučovací hodině. Znamená to, že denně spotřebujeme průměrně 15 respirátorů, což není zrovna žádná láce. Mohu ratolesti sice vybavit levnějšími rouškami, ale v těch vydrží podstatně kratší dobu než v respirátoru, takže to vyjde prakticky nastejno.

Zruší to vláda?

Vláda má v pondělí o povinnosti nosit roušky nebo respirátory ve školách jednat. Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v uplynulém týdnu řekl, že roušky ze škol zatím nezmizí, premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném pořadu Čau lidi naznačil něco jiného. „Budeme hlavně řešit roušky ve školách. Fakt je to problém, všichni mi píšete, já tomu rozumím. Je tu teplo a pro děti je to problém,“ řekl.

Roušky a respirátory považuje za problém také onkolog a senátor za ČSSD Jan Žaloudík. „Rouška a respirátor výrazně zvyšuje takzvaný mrtvý prostor. Neprodýcháte se, neokysličíte se. Když pracujete v respirátoru, tak si ztěžujete dýchání. Když v tom dvě hodiny přednáším medikům, tak jsem takový omámený,“ řekl onkolog pro CNN Prima NEWS.

Žaloudík: Roušky blokují vydechování virů

„Udělali jsme z toho standard, přešli jsme od roušek k respirátorům. Lidé, kteří jsou nevinní a neinfekční, jsou negativně otestování, a potom jim nasadíme respirátory. Být hodiny a hodiny, půl dne v respirátoru, to je síla,“ podotkl Žaloudík. Zdůraznil, že plíce jsou vylučovací orgán, ve kterém máme bakterie, patogeny, mikroby. Místo toho, abychom je ze sebe vydechovali, blokujeme si je nošením roušek a vdechujeme zpět.

Na druhé straně řada odborníků považuje roušky nebo respirátory za efektivní prostředek, kterým lze šíření viru bránit a neradí je odkládat v uzavřených prostorách. Patří k nim například viroložka Ruth Tachezy, vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry a polyomaviry.

„Je to velmi levné a fungující opatření. Myslím, že by se opravdu roušky měli ve vnitřních prostorách a hlavně při hromadných aktivitách sundávat poslední,“ uvedla pro Seznam Zprávy. Ochrana dýchacích cest je podle ní na místě tam, kde se schází více lidí bez otestování PCR metodou. Antigenní testy, které se převážně používají právě ve školách, totiž nejsou tak spolehlivé.

Tagy: