Exprezident George Walker Bush, který šéfoval Bílému domu v době teroristických útoků 11. září 2001, se v novém dokumentu BBC rozpovídal o podrobnostech katastrofálního dne. Zmínil například, že jeho letecký prezidentský speciál mohl být terčem útoku. Mimoto se vyjádřil také k Afghánistánu – jím nařízenou invazi do země nadále hájí.
Když první letadlo s teroristy vrazilo do mrakodrapu Světového obchodního centra, byl prezident Bush na Floridě. Tam právě navštěvoval základní školu, mluvil před televizními kamerami o reformě školství a sledoval, jak se malé děti učí číst. Když mu spolupracovníci oznámili, že do budovy v New Yorku narazilo letadlo, doufal, že jde o banální nehodu.
„Zprvu jsem si myslel, že za to mohla chyba pilota. Nic jiného mě nenapadlo, uzavřel jsem to s tím, že to byla nehoda,“ líčil Bush v novém dokumentu BBC s názvem 9/11: Inside the President's War Room.
Bush: Láme mi to srdce. Za stažení amerických vojáků zaplatí hlavně afghánské ženy
Bývalý americký prezident George W. Bush vyjádřil pro německou stanici Deutsche Welle své znepokojení nad stahováním amerických vojáků z Afghánistánu. Podle něj se tím Biden dopouští „chyby,“ jejíž důsledky budou „neuvěřitelně špatné.“ Bush se obává, že nejvíce za stažení aliančních sil zaplatí afghánské ženy, které pod tálibánským režimem utrpí „nevýslovnou újmu“.
Pak se v Bushově týmu dozvěděli o druhém útoku. A přišel moment, který se zapsal do dějin. Vedoucí štábu Bílého domu Andrew Card přišel za Bushem, který seděl před žáky a novináři ve třídě, a do ucha mu pošeptal lakonickou zprávu: „Druhé letadlo narazilo do druhého mrakodrapu. Amerika je pod útokem.“
Angel je na řadě
Později se Bushovi vyčítalo, že si chtěl zachovat kamennou tvář. Na tragédii reagoval jen krátkým projevem. Po mítinku s žáky už ale Bush se svými poradci zamířil do prázdné místnosti ve škole, ze které se z vteřiny na vteřinu stalo operační středisko nejmocnějšího politika planety. Prezident si tehdy kvapně telefonoval se spojkami v New Yorku, které mu líčily podrobnosti útoků. To už chápal, jak je situace vážná.
Po brífinku Bush se svými spolupracovníky chvátal na letiště na Floridě, kde už čekal vládní speciál Air Force One. Když se posádka ocitla ve vzduchu, Bushe znovu zamrazilo. „Kdosi zavolal s tím, že ‚Angel je na řadě‘. Angel bylo kódové označení pro Air Force One,“ šokoval Bush v dokumentu.
Ramstein praská ve švech. Americká základna v Německu hostí 14 tisíc Afghánců
Americká letecká základna Ramstein v Německu se stala po ukončení evakuačních letů z Kábulu domovem pro tisíce Afghánců. Už teď žije vedle hangárů a stíhaček 14 tisíc lidí zachráněných z Tálibánem ovládané země. Co s nimi ale bude dál?
Na palubě zavládl strach. Nikdo mimo blízký okruh prezidentových pracovníků netušil, co slovo Angel znamená. Ochranka Bushe se bála, že je nějaký terorista v letadle. Za prezidentem proto nepouštěla ani jeho blízké spolupracovníky a prostor kolem Bushe obrnila. Naštěstí k ničemu nedošlo. Bushův speciál navíc pro jistotu hned nezamířil do New Yorku, aby se snížilo riziko dalšího teroristického útoku.
Invaze byla správná
Bush se v dokumentu BBC rozpovídal také o invazi do Afghánistánu, kterou on sám (právě po teroristických útocích v New Yorku) nařídil. Podle něj šlo o sice kontroverzní, ale správný krok. Stažení vojsk z Afghánistánu naopak Bush před pár týdny kritizoval.
„Učinil jsem některá velká rozhodnutí. Začalo to velkou obavou, že je Amerika ve válce. Ale tato rozhodnutí jsem nedělal ze vzteku, činil jsem je vždy s čistou myslí a ve snaze ochránit americký lid. A myslím si, že to bylo správné,“ řekl 75letý exprezident.
Produkce dokumentu 9/11: Inside the President's War Room se Bushe následně zeptala, zda si myslí, že jeho reakce na útoky udělala ze světa bezpečnější místo. „No, víte, žádné další útoky na Ameriku už se nestaly,“ odvětil.
„Necháme historiky, ať to rozhodnou. Já jsem se svými rozhodnutími spokojený,“ uzavřel prezident, který mimo invaze do Afghánistánu nařídil též americký výpad do Iráku.