reklama

Jeho blesková reakce zachránila třináct životů. Průvodčího lanovky ocenil hejtman

Zachránil život 13 cestujícím v lanovce a ve čtvrtek za to obdržel hned dvě medaile. Průvodčího lanovky na Ještěd Radka Kyselu ocenil hejtman Libereckého kraje medailí IZS I. stupně a obdobné ocenění mu udělil i krajský ředitel hasičů.

reklama

Ve chvíli, kdy se přetrhlo lano lanové dráhy při neštěstí 31. října, okamžitě zatáhl za ruční brzdu a dokázal kabinu zastavit. V tu chvíli byla kabina na cestě vzhůru k vrcholu, na dohled od podpěrného sloupu. V okamžiku, kdy se tažné lano přetrhlo, dala se kabina s průvodčím i s třinácti cestujícími do pohybu směrem dolů po nosném laně. Ujela ještě 105 metrů, než se zcela zastavila. Cestující včetně několika dětí museli zažívat chvíle hrůzy a za svůj život vděčí jen rychlému zásahu průvodčího.

„Radek Kysela pohotově zareagoval, zabrzdil lanovku a okamžitě zahájil evakuaci osob z lanovky. Svojí rychlou reakcí pomohl předejít případné další – větší tragédii, zdůvodnil ocenění hejtman Martin Půta.

Proč se lano přetrhlo, zatím není jasné

Sám Radek Kysela s novináři o neštěstí, při kterém zahynul v druhé kabince jeho kolega, mluvit odmítá. Není to ale určitě poslední ocenění, kterého se dočká. Už zítra mu osobně na Ještěd přijede poděkovat generální ředitel Českých drah Ivan Bednařík.

Vyšetřování neštěstí na lanovce stále trvá, zatím není jasné, z jakého důvodu se přetrhlo tažné lano a proč průvodčí v kabince jedoucí směrem z vrcholu nezvládl zatáhnout za ruční brzdu. Lanovka je mimo provoz a zřejmě to tak zůstane nejméně několik měsíců.

Tagy:
nehoda lanovka tragédie Liberecký kraj Liberecko smrt kabinová lanovka lanová dráha

Hlavní zprávy

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama