reklama

Všude respirátor a oddělené stravování. Co hrozí v práci, když se odmítnete otestovat?

Bez ohledu na to, jestli zaměstnanci jsou očkovaní nebo ne, budou muset dvakrát týdně na test, rozhodla vláda. Všechny firmy tak do 17. ledna, kdy opatření začne platit, musí zařídit dostatek antigenních testů, ale i vyřešit, jak budou postupovat, když někdo test odmítne.

reklama

V současné době se musejí testovat zaměstnanci, kteří nejsou očkovaní, jednou týdně. To se ale už brzy na základě rozhodnutí vlády změní. „Všichni se budou testovat pomocí antigenních sebetestovacích sad. Testování probíhá v alternativním režimu dvakrát týdně nebo jednou za tři až pět dní,“ upřesnil ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek s tím, že testy budou hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Zaměstnanci, kteří povinné testování odmítnou, budou muset po celou pracovní dobu nosit respirátor, dodržovat 1,5 metru rozestup a stravovat se v oddělené místnosti.

Ve firmě na výrobu kancelářského nábytku, kterou redakce CNN Prima NEWS oslovila, povinné testování vítají a jsou na něj připraveni. „Jsme výrobní společnost, která působí v Praze, a máme tady zhruba 200 zaměstnanců. Testovali jsme se preventivně sami v průběhu celé pandemie,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Ahrend a.s. Petr Hampl.

Co když testování odmítnu?

Oslovení zaměstnanci firmy s testováním problém nemají. Jsou na něj zvyklí. „Jestli se zaměstnanec z nějakého důvodu nebude chtít očkovat, budeme to muset řešit, ale distance 1,5 metru není pro nás problém,“ dodal Hampl.

Vedení firmy také musí netestované nahlásit na hygieně. „Velká část zaměstnavatelů to už minule nedělala. Celkem fungovala samoregulace. Většina pracovních kolektivů si s jedním, dvěma lidmi, co se nechtěli testovat, poradila. Rychle pocítili od ostatních kolegů, že nechtějí, aby takto neférově jednali. Byli bychom radši, kdyby odmítnutí testování znamenalo překážku na straně zaměstnance,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Pokud zaměstnanci vyjde antigenní test pozitivně, odchází rovnou do karantény, která se nově stejně jako izolace zkracuje na pět dnů. Rychlejší šíření mutace omikron může podle vlády omezit výrobu. Povinné testování potrvá po dobu dvou až tří týdnů. Co bude pak, se zatím neví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta
360°

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama