reklama

PŘEHLEDNĚ: Karanténa po rizikovém kontaktu i pro očkované. Co dalšího rozhodla vláda?

Izolace a karantény se zkrátí na pět dnů, zaměstnanci se budou dvakrát týdně testovat a do karantény nově budou muset po rizikovém kontaktu i očkovaní a lidé, kteří prodělali nemoc. Co dalšího ve středu změnila vláda? Redakce CNN Prima NEWS přehledně sepsala nová opatření.

reklama

Testování zaměstnanců

Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) testovat dvakrát týdně antigenními testy. Opatření by mělo trvat nejméně tři týdny. Testy se budou hradit z veřejného zdravotního pojištění.

Testování se bude týkat všech zaměstnanců soukromých i státních firem a organizací, živnostníků a také jednatelů společností. Výjimku budou mít lidé, kteří se v místě výkonu činnosti nesetkávají se třetími osobami.

V případě pozitivity půjde zaměstnanec na pět dní do karantény, a to pouze on, ne jeho kolegové. Protože jde o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu, nejedná se podle nového náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) o izolaci.

Pracovníka, který se odmítne testovat, bude muset zaměstnavatel stejně jako dosud nahlásit příslušné hygienické stanici. „Zaměstnanci, kteří se odmítnou testovat, budou nahlášeni hygieně a budou muset nosit respirátory. Také budou mít nařízený home office nebo budou vyjmuti z kolektivu ostatních,“ upozornil Válek. Takový zaměstnanec by měl dodržovat rozestup 1,5 metru od ostatních, pokud je to z povahy práce možné, a stravovat se odděleně.

Izolace a karantény

Izolace a karanténa se od úterý 11. ledna zkrátí na pět dnů. K jejich ukončení nebude nutný PCR test.

Lidé s pozitivním antigenním testem ji budou moci ihned ukončit na základě negativního výsledku následného PCR testu. Neočkovaní si jej ale musí zaplatit. U karantény po kontaktu s nakaženým možnost ukončení negativním testem není.

Lidé s příznaky musejí nad rámec pětidenní karantény počkat s návratem nejméně dva dny po jejich odeznění. Podle Pavlovice by člověk s příznaky měl navštívit lékaře, který mu nechá udělat PCR test. Ten je v takovém případě zdarma pro všechny.

Dosud trvala izolace dva týdny, karanténu bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Důvodem ke zkrácení karantén je obava, že by kvůli velkému množství nakažených omikronem a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky.

Karanténa pro očkované i dříve nemocné

Do pětidenní karantény budou muset nastoupit i očkovaní a lidé, kteří v uplynulých šesti měsících prodělali nemoc. Dosud po rizikovém kontaktu nemuseli na test ani nastoupit povinnou karanténu.

Pozitivní antigenní test neznamená potvrzení nemoci

Po pozitivním antigenním testu nezačíná šestiměsíční lhůta, která se vyžaduje jako potvrzení pro covidový certifikát, který umožňuje využívání služeb či návštěvy akcí, například kulturních, sportovních nebo restaurací.

Respirátor po izolaci i karanténě

Po ukončení karantény či izolace musí lidé ještě následujících pět dní nosit respirátor.

Pět PCR testů zdarma

Očkovaní a lidé do 18 let budou mít z veřejného zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů za měsíc.

Zpřísnění opatření

V pátek bude ministr zdravotnictví s odborníky jednat o tom, jaká další protiepidemická opatření by se měla přijmout v případě zhoršení situace.

Platy ústavních činitelů a příspěvky na bydlení

Vláda ve středu také schválila, že platy ústavních činitelů by měly zůstat letos stejně vysoké jako loni. Zvýšit by se mohly i příspěvky na bydlení, a to kvůli zdražení energií. Na dávku by navíc mohlo dosáhnout více lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama