reklama

Ještě se neloučím, říká Babiš před V4. Který premiér bude za Česko mluvit v Bruselu?

S ostatními premiéry se ještě loučit nebudu, řekl před odletem na jednání V4 s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem český předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO). Přeje si, aby na středeční a čtvrteční Evropské radě už Česko reprezentoval designovaný premiér Petr Fiala (ODS). Kdy bude nový kabinet jmenován, zatím není jasné.

reklama

„Nevím, kdy se mám loučit. Dnes ale ještě ne. Pokud bude nová vláda 17. prosince, Evropská rada bude na mně,“ řekl Babiš před pondělním odletem do Budapešti, kde má s premiéry zemí V4 a prezidentem Macronem jednat o nadcházejícím předsednictví Francie v Evropské unii a také o energetice.

„Místo mě měl do Budapešti letět premiér Fiala, je to škoda. Mělo by se to rychle dořešit,“ uvedl Babiš a narážel na spory mezi Fialou a prezidentem Milošem Zemanem ohledně jmenování kandidáta na post ministra zahraničí Jana Lipavského z Pirátů. Zatímco Zeman jeho jmenování odmítá, nastupující vláda od svého návrhu nehodlá ustoupit a hrozí Hradu kompetenční žalobou.

Babiš zopakoval, že nejlepší by byla shoda mezi oběma stranami. „Jak znám pana prezidenta, pochybuji, že ustoupí. Je potřeba najít kompromis. Pokud Fialova vláda chce vládnout, tak ať řízením resortů, kde není možné nominovat kandidáta, pověří zatím někoho jiného,“ poradil.

Babiš chtěl, aby místo něj vystupoval už Fiala

Ve středu pak českého premiéra čeká jednání šéfů unijních států s kolegy ze zemí Východního partnerství, ve čtvrtek následuje klasická Evropská rada. „Chtěl jsem, aby tam jel nový premiér, tak uvidíme. Na setkáních by měl vystupovat nový premiér nové vlády,“ řekl Babiš na dotaz CNN Prima NEWS pár dnů před odletem do Budapešti.

Jmenování nového kabinetu by tak muselo proběhnout nejpozději ve středu, což ale není pravděpodobné. Prezident Miloš Zeman totiž naznačil, že novou vládu zřejmě jmenuje v pátek 17. prosince. Fiala zřejmě nebude chtít letět do Bruselu, aniž by měl svůj kabinet.

Migrace, energetika i šéfování EU

Babiš se kromě Macrona setká v pondělí v Budapešti ještě se svými protějšky Viktorem Orbánem z Maďarska, Mateuszem Morawieckým z Polska a Slovákem Eduardem Hegerem.

Na pořadu jednání budou priority nadcházejícího francouzského předsednictví v Evropské unii, dále klimatická a energetická politika ve světle současného navýšení cen energií, bezpečnost a obrana či migrace a ochrana vnějších hranic EU v kontextu migrační krize na hranicích Polska a Litvy s Běloruskem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama