reklama

Fiala mohl jednat dřív. Žaloba vykopává válečnou sekyru, vzkazuje budoucí vládě Havlíček

Petr Fiala mohl své kandidáty na ministry konzultovat dříve, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Podle něj by teď nastupující vláda nebyla v situaci, kdy řeší nevoli prezidenta Miloše Zemana jmenovat kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského a hrozí mu i kompetenční žalobou. Na výkladu Ústavy se ale v následující debatě neshodli ani experti.

reklama

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sejde s prezidentem Milošem Zemanem v pondělí odpoledne. Zeman má za sebou schůzky s jednotlivými nominanty na ministry a už uvedl, že odmítne jmenovat kandidáta na šéfa diplomacie Jana Lipavského z Pirátů. Vládní koalice však za svým člověkem stojí. Pokud bude prezident stále proti, chystá nově vznikající kabinet kompetenční žalobu proti hlavě státu.

„Rozumím, že někdo má svůj návrh. Podle mě je to ale vždy o politickém kompromisu,“ zhodnotil aktuální politické dění vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy v demisi Karel Havlíček. „Kompetenční žaloba vykopává válečnou sekyru mezi vládou a prezidentem. Podle nás by tam měla být spolupráce,“ podotkl.

Havlíček v této souvislosti dodal, že kompromis mezi Zemanem a Fialou měl nastat daleko dříve. „Pan Fiala mohl některá jména konzultovat. Nepřísluší mi říkat, jestli je Lipavský špatný, nebo ne, ale není překvapením, že s ním má prezident problém. Možná, že kdyby se jednalo s předstihem, nemuseli bychom v této situaci být,“ vzkázal nastupující vládě.

A pokud tedy dojde na žalobu, kdo má větší šanci uspět? „Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů,“ zní druhý odstavec článku 68 Ústavy. Odborníci se ale na výkladu tohoto bodu neshodnou.

Kdo má odpovědnost za vládu?

„Předseda vlády navrhuje a prezident jmenuje. Je jasné, kdo má jaké pravomoci. Všechny komentáře a dlouhodobá praxe se přiklání k tomu, že je to předseda vlády, kdo disponuje vládou, ne prezident. Věc je jasná,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS advokát Ondřej Preuss. V případě kompetenční žaloby bude podle něj důležité vyjasnit aktuální situaci a zvýšit tlak na prezidenta, aby Ústavu dodržoval.

Jenže právník Pavel Hasenkopf to vidí přesně naopak. „Výklad, že prezident musí, je principiálně špatně. Tady se všem podsouvá, že patří k typickým znakům parlamentního systému, že premiér si určuje vládu. To je ale kancléřský systém,“ zdůraznil.

V roce 1993 byly podle Hasenkopfa posíleny pravomoci prezidenta. „Na rozdíl od minulosti si nemůže prezident jmenovat do Fialovy vlády třeba pana Mynáře. Musí vycházet z návrhu. Nemusí ale návrh přijmout a může si vyžádat jiný. Musel by být v Ústavě dovětek, že návrh prezident přijme, jako je tomu u demisí,“ pokračoval ve vysvětlování právník, který v případě podání kompetenční žaloby nabídl Hradu svůj odborný posudek.

„Argument je vadný, protože za první republiky se uplatňoval negativní parlamentarismus, což je něco jiného než pozitivní, který vyžaduje současná Ústava. Prezident Masaryk si opravdu vynutil širší roli prezidenta, ale od toho jsme po roce 1989 ustoupili. Nakonec ze systematického výkladu vyplývá, že to musí být předseda vlády, kdo má odpovědnost za vládu,“ oponoval Preuss a Hradu doporučil, aby raději využil služby jiného experta než Hasenkopfa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama