reklama

Jestli nezavřeme školy? Slíbit můžu jen to, že jednou umřete, prohlásil Gazdík

Snahou ministerstva školství bude, aby se školy zavíraly jako poslední, ubezpečil rodiče ve Zprávách CNN Prima NEWS šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Množí se totiž obavy, že nová varianta omikron bude vysoce nakažlivá, a vláda proto bude muset přistoupit k přísnějším restrikcím. Jak by v takovém případě postupoval, prý však předpovědět nedokáže. Řekl také, že ví, jak dostat do resortu školství více peněz a že by si přál zrušit státní maturitu ve stávající podobě.

reklama

Koalice (Spolu a PirSTAN), které spolu nyní tvoří vládu, už před volbami slibovaly, že nebudou zbytečně zavádět lockdowny. Konkrétně uzavírání škol bylo totiž Babišově vládě vytýkáno. České školy byly uzavřeny nejdéle v Evropě.

S ohledem na vývoj nové varianty omikron proto Gazdík nechce předpovídat, jak bude jeho ministerstvo postupovat. „Paní redaktorko, můžu vám slíbit, že jednou umřete a že musíte platit daně. Všechno ostatní vám slíbit nemohu,“ odpověděl na dotaz novinářky CNN Prima NEWS.

Dodal však, že právě proto, že český vzdělávací systém byl mezi těmi, které doplatily na covid nejvíce v Evropě, se tomu pokusí zamezit. „Naší snahou jako ministerstva školství bude, aby se školy zavíraly až jako poslední,“ avizoval.

Inovace ve školství

Pokud by k uzavření musel přistoupit, pak údajně pouze lokálně. „I kdyby mělo být otevřeno jen několik okrsků, pořád to za to stojí,“ sdělil Gazdík, který zároveň dodal, že by se nechtěl dopustit absurdit minulé vlády, která vyhlašovala protichůdná opatření.

Gazdík také nastínil vize resortu školství, které jsou uvedeny i v programovém prohlášení. Vláda vyzdvihuje jako hlavní cíle modernizaci vzdělávání a potřebu získat pro něj více peněz. „Počítá se s navyšováním peněz do školství, v budoucím období nám výrazně pomohou i evropské fondy. Jde o to, abychom je využili skutečně účelně. Dokonce část peněz, které se počítají do výdajů na armádu, můžeme použít na vzdělávání a vytváření nových vzdělávacích institucí, které budou spolupracovat s armádou nebo obranou. Možností je více, už jsme na nich začali pracovat,“ říká Gazdík.

Vláda v dokumentu avizuje také podporu vzdělávání znevýhodněných dětí, rozvoj digitalizace a spolupráce škol s firmami či změnu financování vysokých škol. Proti koaličnímu programu z dokumentu vypadl příslib zajištění srovnatelných podmínek pro soukromé a církevní školy. V souladu s koaličním programem Gazdík slibuje udržení platů pedagogů na 130 procentech průměrné mzdy, úpravy v učivu do konce roku 2023 nebo přípravu změn v přijímacích i maturitních zkouškách.

„Chtěl bych o tom vést diskusi. Pokud vše půjde dobře, tak v příštím roce bych rád představil konkrétní návrh. To bych si přál, ale také záleží na tom, kolik bude odpůrců, a jak jednání budou probíhat. Pro mě jě zásadní, abychom našli formu maturity, která zde bude příštích deset let beze změn. Vůbec nejhorší je, že se každý rok obsah maturity nebo její způsob mění. Musíme najít kompromis a také shodu s koaličními partnery. Včera jsem měl schůzku s premiérem Fialou, který naznačil, že by si přál, abychom tuto diskusi dovedli k nějakému závěru,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama