V prosinci delta, v lednu omikron. Dítě ze základní školy v Praze se dvakrát po sobě nakazilo koronavirem. Vždy ale mělo jinou variantu nemoci. Upozornili na to starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a Radiožurnál. Že na omikron často nestačí imunita z očkování ani prodělané nemoci, tvrdí i odborníci.
„Výsledky pondělního testování: Z 970 testovaných žáků je pozitivních 12. V pěti případech se jedná o variantu delta a ve dvou o omikron. Jedno z pozitivně testovaných dětí mělo v prosinci deltu a nyní je pozitivní s omikronem,“ napsal ve středu na Twitter starosta Prahy 9.
Covid by měl být brán jako normální respirační nemoc, shodují se i dříve opatrní odborníci
Přístup ke koronaviru by měl být co nejdřív stejný jako k jiným respiračním infekcím, apelovala ve vysílání CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová. Souhlasí s ní i vedoucí oddělení virologie Hana Zelená či epidemiolog Roman Prymula. Podle něj ale v současné době takovému přístupu brání omikron, který však na druhou stranu může i pomoci. Před vznikem nové varianty přitom odborníci mluvili opatrněji.
Škola jako jedna z mála testuje děti PCR metodou. Na pozitivní dítě se mělo přijít díky tomu, že laboratoř, která pro jednu z proseckých základních škol testy provádí, je navíc sekvenuje.
Podle informací webu iROZHLAS.cz se měl jít otec do školy zeptat, jak je možné, že má jeho dítě znovu pozitivní test, když bylo pozitivní v prosinci. „V rámci sekvenace se zjistilo, že se dítě nakazilo variantou omikron. My sekvenování vzorků kvůli omikronu vyžadujeme. Díky tomu tu variantu poznáme,“ vysvětlil webu Portlík.
Ten na sociálních sítích zároveň vyzval, ať se PCR testy a sekvenování dělají všude. „Pokud bychom testovali všechny školy PCR a zároveň znali mutace, bylo by možné upravovat délku karantén a tím zachovat školy více otevřeny. To s antigenními testy bohužel nepůjde,“ varoval.
Pokud bychom dnes testovali všechny školy PCR a zároveň znali mutace, bylo by možné upravovat délku karantén a tím zachovat školy vice otevřeny. To s AG testy bohužel nepůjde…
— Tomáš Portlík (@portlik) January 4, 2022
Omikron obchází imunitu
Na to, že nová varianta koronaviru omikron obchází imunitu po prodělání nemoci i po očkování, upozorňují i odborníci. „Virus dokáže uniknout postvakcinační imunitě i imunitě nabyté proděláním infekce,“ upozornila ve čtvrtek ve vysílání CNN Prima NEWS vedoucí oddělení virologie Hana Zelená.
Podle ní by se tak k očkovaným i neočkovaným mělo z epidemiologického hlediska přistupovat stejně. A je otázka, zda to má být striktní přístup, tedy že se musí povinně všichni testovat a chodit do karantény, nebo jestli tato opatření zrušit a začít brát covid jako normální respirační nemoc, k čemuž se přiklání Zelená. Podobný názor má například i primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová.
Prymula: Výrazná vlna přijde do čtrnácti dnů. Bude přibývat 30 až 50 tisíc nakažených
Do čtrnácti dnů budeme mít v Česku poměrně výraznou omikronovou vlnu covidu, varuje epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj bude přibývat 30 až 50 tisíc nově nakažených každý den. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS také poradil nové vládě, na co si dát pozor.
Díky očkování neumřete, tvrdí Válek
Vláda ve středu kvůli omikronu rozhodla, že se od úterý 11. ledna zkrátí karantény a izolace na pět dnů. Zároveň nařídila od 17. ledna testovat dvakrát týdně všechny zaměstnance firem, tedy očkované i neočkované. Nově také musí vakcinovaní i lidé, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali nemoc, do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženými, což dříve nemuseli.
Podle epidemiologa Romana Prymuly se očkovaní i neočkovaní měli postavit na stejnou úroveň už dávno. I když tedy vakcinovaní už nebudou mít podobné výhody jako dřív, odborníci očkování doporučují. „Ochrana očkování není taková, aby zabránila infekci. Zabrání ale těžkému průběhu a může dojít k tomu, že díky vakcinaci u lidí probíhá infekce bezpříznakově,“ zdůraznila Zelená.
To potvrzuje i šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „Ukazuje se, že protilátky po předchozích variantách koronaviru – když je člověk dříve prodělal – nejsou proti omikronu dostatečné. U očkování se ukázalo, že pokud se imunita posílí třetí dávkou, pravděpodobnost jejího obejití je nižší,“ vysvětlil Radiožurnálu.
Podobně k očkování vyzývá i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Díky očkování neumřete, to je přeci obrovská výhoda,“ řekl ve středu CNN Prima NEWS.