Konec hádek ohledně předjíždění cyklistů? Ministerstvo chystá změny sporného zákona

Povinný odstup při předjíždění cyklistů platí sotva půl roku a už se v něm plánují změny. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) by rád, aby se často probíraný metr a půl, případně metr, při pomalém předjíždění nemusel dodržovat. Nově by do třicetikilometrové rychlosti stačilo cyklistu pouze neohrozit.

Bezpečná vzdálenost při předjíždění cyklisty je věčné téma, které se teď možná znovu dočká změny. „Je to především odpověď na celou řadu výhrad a problémů, které vznikly v souvislosti s novou právní úpravou. V nižších rychlostech předjíždění nevyvolává žádné vážné nehody ani vážná rizika,“ popsal ministr dopravy Martin Kupka.

Tam, kde je rychlost omezená na 30 kilometrů za hodinu, se teď musí dodržovat bezpečná vzdálenost jeden metr, nad třicítku metr a půl. Ministrův návrh obsahuje dvě změny. Zaprvé by nezáleželo na značce, ale na reálné rychlosti auta, a zadruhé by místo metrové vzdálenosti bylo nutné jenom dodržet bezpečnou vzdálenost.

Třeba v místech, kde byste cyklistu o metr a půl předjížděli jen stěží, by nově mělo stačit jenom zpomalit pod třicet a cyklistu normálně předjet. „Nám jde o to přiblížit zákon reálným situacím. Vypustit zbytečné konfliktní momenty,“ řekl Kupka. Podle ministra je cílem najít mezi řidiči a cyklisty kompromis. A u občanů by změna měla podporu. „Nápad by to byl dobrej, proč ne,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Asi je to rozumný. I z pohledu cyklisty. Ve městě se počítá s tím, že ten provoz kolem vás je,“ uvedla další dotazovaná.

„Pokud by se to zrušilo při rychlosti do 30 kilometrů, tak by to asi ničemu nevadilo,“ sdělil bývalý ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). Třeba bezpečnostní experti se ale v názoru na možnou změnu neshodují. Část jich upozorňuje, že by úprava mohla ohrozit především cyklisty mimo města.

„U vozidel, jako jsou například traktory a kombajny, je špatný výhled a špatně vidíte, jestli jste cyklistu přimáčkli, nebo nepřimáčkli. A žádná regule tam už nebude,“ řekl mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota. „Je to krok správným směrem. Nemá smysl si hrát na to, jestli tam byl, nebo nebyl alespoň metr. Hlavně při malých rychlostech skutečně i menší boční odstup může být bezpečný,“ podotkl dopravní expert Roman Budský.

Shodnou se ale na tom, že pokud změna projde, měla by být alespoň na nějakou dobu poslední. „Současné ministerstvo neupravuje chaos, který vznikl na začátku. Ale už nastal čas, kdy bychom měli říct, že tato pravidla jsou na dlouhou dobu definitivní, a pojďme je tedy společně dodržovat,“ vysvětlil Budský. Pokud by se ministerstvo pro změnu opravdu rozhodlo, nejdříve by mohla začít platit v lednu 2024.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

07:22

Raketomety HIMARS zasáhly pozice ruských okupantů v Melitopolu, tvrdí starosta

Biden je válečný zločinec a rozdmýchává konflikt na Ukrajině, hájil Rusko člen Pink Floyd

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině oleje do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.