Kdy vyrazit na dovolenou?
Mnoho turistů volí jako dopravní prostředek pro cestu na dovolenou automobil. Dlouhé cesty však mohou být i zrádné. Podle expertů není radno podceňovat únavu ani přípravu. V jakou hodinu je nejlepší vyrazit?
Ať už vyrazíte kdykoli, každý čas má nějakou „stinnou“ stránku. „Přes den jsou to kolony a horko, v noci únava,“ přibližuje mluvčí asistenční služby ÚAMK Igor Sirota. Obecně je důležité vyhnout se dopravním špičkám.
Papež: Lidé musí s živočichy v moři počítat. Kvůli útoku žraloka nárok na storno nemají
Útok žraloka na člověka v egyptské Hurghadě vyvolal obavy nejen u českých turistů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ale i s takovým rizikem při cestě k moři musí počítat. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že není důvod k panice. Češi, kteří se v letovisku nachází, ale nemají nárok na storno či odškodnění.
„Nejhorší den je sobota, nejhorší hodina pak pět ráno,“ dodává Sirota. Na noc je naopak ideální vyrážet kolem 19. hodiny, přes den kolem desáté dopoledne. Jak přes den, tak v noci si ale dávejte pozor na ty hodiny, kdy vám nemusí před mikrospánkem zabránit ani sirky v očích.
Mikrospánek i ve dne
„V noci nastupuje krize mezi druhou a pátou, potom je kritické druhé období ve dne, kdy se může ve zvýšené podobě mikrospánek objevit, a to je mezi 13. a 15. hodinou,“ popisuje dopravní psycholog Roman Budský.
Důležité je proto dělat pauzy po třech až čtyřech hodinách. Vedle zmiňovaných přestávek, kávy a energetických drinků pomáhají udržet se ve střehu třeba i žvýkačky, vhodná energická hudba, časté větrání nebo i rodinné společenské hry.
A i když je cestování přes noc pohodlnější, dokáže rozhodit biorytmus. Řidiči také často přecení své síly. Poslední hodiny cesty chtějí odřídit, aby to už měli za sebou. „Nejčastěji k nehodám dochází právě těsně před cílovou destinací,“ varuje krajský koordinátor BESIPu Oldřich Kasl. Nezapomínejte ani na to, že podobně hektická může být i cesta zpět.