reklama

Jindrák zmocněncem pro konzultaci s Ruskem? Myslím, že už to mám jisté, uvedl

Novým zmocněncem pro konzultace s Ruskem zřejmě bude Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že jeho pozice je již jistá.

reklama

Na jeho jmenování se prý už shodli nejvyšší představitelé České republiky jako prezident, premiér nebo ministr vnitra. „Ještě by měl proběhnout jeden formální krok, to znamená jednání vlády, které by mělo nějakým způsobem moji pozici vzít na vědomí,“ řekl Jindrák.

Podle něj nezažívají česko-ruské vztahy v současné době úplně ideální období. „Problémů je celá řada, počínaje řekněme umístěním sochy maršála Koněva až po nějaké technické problémy ohledně fungování ruské ambasády zde v Praze,“ pokračoval ve vysvětlování Jindrák.

Ministerstvo zahraničí v květnu 2019 navrhlo Moskvě na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993 konzultace k vyřešení vzájemných sporů. Rozhovory se ale dosud neuskutečnily, podle české strany Rusko nechtělo přistoupit na jednání v rovném postavení.

Je to chyba a budeme ohýbat hřbet, hlásí Pekarová Adamová

Jindráka do pozice doporučil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček: „Na vedoucího česko-ruských konzultací na naší straně jsem navrhl Rudolfa Jindráka. Je to osoba, která má zkušenost s diplomatickými vztahy, navíc i s podobným typem jednání. Mohu zmínit například jeho roli při dojednávání česko-německé deklarace. Jde skutečně o důležité téma, proto chci právě v této otázce jednotu politických špiček České republiky.“

S tím ale nesouhlasí předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jmenovat zmocněncem pro konzultace s Ruskem člověka, který je tak blízko našemu prezidentovi, je chyba a bude to znamenat ohýbání hřbetu, což je v důsledku voda na mlýn ruským zájmům,“ uvedla na svém twitterovém účtu.

Jindrák pro CNN Prima NEWS popsal, jak by konzultace s Ruskem vedl. „Rád bych jednání po dohodě s vládou a ministrem zahraničních věcí formuloval trochu šířeji jako otázku vhodné spolupráce Ruska s Českem. Zda jsou nějaké bližší možnosti spolupráce a zda existuje šance naše vztahy doopravdy zlepšit,“ zmínil Jindrák.

Důležité je podle Jindráka hledat společná témata v oblasti kultury, vědy a techniky nebo v současné době v boji proti koronavirové krizi. „Myslím, že témat se najde celá řada. Zájmem obou zemí je mít partnerské vztahy na úrovni takzvané „stejné výše oči“ a myslím, že tohle bude určitá výchozí pozice k jednání,“ dodal Jindrák.

Nyní se čeká na to, jak bude Rusko reagovat. „Jsme rozhodně otevřeni jednání, to samé očekáváme od ruské strany. Chtěl bych zdůraznit, že Česká republika nic nezdržuje, přistupujeme k tomu velmi vážně,“ informoval o komunikaci mezi státy Petříček. Cílem celého jednání má podle něj být stabilizace česko-ruských vztahů.

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek 9. července uvedlo, že Moskva je připravena k dialogu s Českem na úrovni náměstků ministrů zahraničí, brzkému setkání ale podle úřadu brání nynější pandemie. Místo toho chce Moskva co nejrychlejší konzultace zplnomocněnců.

Mluvčí ministerstva Marija Zacharovová také ještě před oficiálním oznámením z české strany uvedla, že by českým zmocněncem měl být Jindrák. Podle ní to znamená, že „se ledy hnuly“ a že to umožní předejít zdržování zahájení konzultací.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama