CNN Prima News Jiří Drahoš

Jiří Drahoš

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Drahoš“

Jirsa: Pavel podává neskutečný výkon. Babiš jede úplnou hranu, ale nastavuje agendu

Generál ve výslužbě Petr Pavel v kampani před 2. kolem prezidentské volby podává až neskutečně dobrý výkon a dokáže skvěle pracovat pod tlakem, na druhou stranu se mu však zatím nepodařilo převzít iniciativu. Tak výkon prezidentského kandidáta ve vysílání CNN Prima NEWS zhodnotil marketingový expert a moderátor podcastu Insider Tomáš Jirsa. Podle něj naopak expremiér Andrej Babiš (ANO) sice nastoluje agendu, ale působí velmi nervózně a pohybuje se na hraně toho, co si lze dovolit. Marketér Jakub Hussar má za to, že Babiš v kampani chybuje.

Strašení válkou, svět chaosu i poker face. Co nás čeká v týdnech před druhým kolem?

Češi se musí v souvislosti s druhým kolem prezidentských voleb v příštích dnech připravit na tvrdou kampaň. Političtí komentátoři upozorňují, že pokud chce šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve volbách uspět, je třeba odradit občany od podpory jeho soka – generála ve výslužbě Petra Pavla. S podobnou strategií prý dvakrát uspěl i Miloš Zeman, současná hlava státu.

Čtyři volební komise chybovaly. Fiala nabádá ke kampani bez lhaní a urážek

Premiér Petr Fiala (ODS) nabádá ke kampani bez lhaní a urážek. Čtyři volební komise chybovaly, uvedl ČSÚ. Kandidát Petr Pavel v úvodním klání porazil Andreje Babiše (ANO) se ziskem 35,40 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 68,24 procenta voličů. Babiš už v sobotu Pavla přirovnal k Vladimiru Putinovi a mluvil o něm jako o vládním kandidátovi a komunistickém rozvědčíkovi, přestože sám má komunistickou minulost.

Babiš rozjel kampaň, Pavla spojuje s válkou. Jako Zeman, jen jiné lži, komentují experti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš rozjel okamžitě po konci 1. kola prezidentských voleb tvrdou kampaň, kterou experti předpovídali. Svého soupeře Petra Pavla už v neděli na billboardech vykreslil jako nepřítele, který zavleče Česko do války. Sám o sobě pak tvrdí, že je diplomat. Podle odborníků jde o podobnou taktiku, jakou použil prezident Miloš Zeman proti Jiřímu Drahošovi.

KOMENTÁŘ: Osm důvodů, které mohou Pavlovi prohrát druhé kolo prezidentských voleb

Zdá se, že jde vše podle průzkumů, předpokladů i odhadů sázkových kanceláří. Ve druhém kole se utkají Babiš s Pavlem. První kolo nakonec těsně vyhrál Petr Pavel, oba ale získali podstatně více hlasů, než se čekalo. Ve druhém by se tak voliči měli spojit proti Babišovi a je hotovo. Jenže to už tady bylo v roce 2018 a Jiří Drahoš prezidentem v posledních pěti letech nebyl. Prostá matematika totiž nestačí.

TV debaty měnily volby. Schwarzenberg, Drahoš i Nixon selhali, neúčast se může vymstít

Prezidentské televizní debaty měly ambici ovlivňovat výsledky voleb již od svých prvopočátků. Zřejmým důkazem je často vzpomínaná první debata amerických kandidátů J. F. Kennedyho a Richarda Nixona v roce 1960. Česko však není výjimkou. Na své přešlapy z debat zřejmě neradi vzpomínají také Karel Schwarzenberg či Jiří Drahoš. Oba je porazil Miloš Zeman. Zda se bude historie opakovat, můžete sledovat ve středu od 20:15 na CNN Prima NEWS, kde se v superdebatě utkají favorité aktuální prezidentské volby.

Petiční bída. Drahoš měl o desítky tisíc podpisů více než současní uchazeči, nepomohly mu

Podpisy nejsou všechno – a už vůbec ne zárukou dobrého volebního výsledku. Největší favorité v minulých prezidentských volbách dokázali překročit hranici 100 tisíc jmen na petičních arších. Historickým rekordmanem byl tehdejší kandidát Jiří Drahoš, který dokázal shromáždit o desítky tisíc podpisů více než aktuálně nejsilnější adepti na Pražský hrad. Ani tato podpora v předvolební fázi mu ale prezidentské křeslo nezajistila.

Češi už mají favorita na prezidenta, vyplývá z průzkumu. Očekává se mimořádná volební účast

Téměř tři čtvrtiny Čechů by si vybraly mezi uchazeči o prezidentské křeslo svého favorita. Hlasovat o nástupci Miloše Zemana se v lednu rozhodně nebo spíše chystá 83 procent voličů, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál. Kdyby do druhého kola nepostoupil jejich favorit, byla by účast voličů podle průzkumu zřejmě nižší – asi 71procentní.

Babiš má největší šanci být prezidentem. Ale aby vyhrál, musí přitvrdit, říká Dolejší

Andrej Babiš (ANO) má jednoznačně největší šance být zvolen prezidentem, řekl politický komentátor Václav Dolejší v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj má postup do druhého kola v podstatě jistý. Sociolog a ředitel výzkumu agentury STEM Jaromír Mazák ale podotkl, že Babiš dlouhodobě naráží na strop 30 procent hlasů a stojí proti němu navíc přes 50 procent voličů, pro něž je nevolitelný.