reklama

IKEM: Transplantovali jsme bez jediného dne volna, popsal Jiří Froněk

Pandemie transplantace nezastavila. Přednosta kliniky transplantační chirurgie pražského IKEMu Jiří Froněk popsal v rozhovoru pro pořad Nový den, že chirurgický tým, který tvoří třicet odborníků, se musel kvůli opatřením proti koronaviru rozdělit na tři skupiny, aby mohly životně důležité operace pokračovat: „Zařídili jsme, aby se skupiny nepotkávaly, a tak se střídaly po 48 hodinách,“ vysvětlil.

reklama

Jiří Froněk dále uvedl, že velmi náročný byl i samotný provoz operačních sálů: „Kvůli opatřením jsme namísto na čtyřech sálech mohli operovat pouze na dvou. Na těch se tak pracovalo téměř nepřetržitě a lidé, kteří byli v práci 48 hodin, se téměř nezastavili,“ pokračoval Froněk. Dále uvedl, že pokud některá skupina nepracovala, neměla fakticky volno. „Fungovali po e-mailu, po telefonu nebo třeba organizovali další zákroky. Vlastně po celou dobu pandemie neměli den volna, včetně víkendu,“ dodal přednosta kliniky transplantační chirurgie.

Na otázku moderátora Libora Boučka, v čem tkví nevídaný úspěch české transplantační chirurgie, odpověděl Jiří Froněk, že je český transplantační program velmi dobře zorganizován. „Zejména zmíním zemřelé dárcovství. Dalším aspektem jsou instituce které se tímto zabývají a doopravdy se tomu aktivně věnují. Jsou to pro ně priority,“ vysvětlil.

Česká republika má podle Froňka také skvělý zákon takzvaného předpokládaného souhlasu: „Pakliže se člověk za celou dobu svého života nevyjádří – řekněme k neodoperování orgánů – tak se předpokládá, že by s tím souhlasil.“ Kvůli tomu by si přál, aby bylo co nejméně lidí, kteří odmítnou darovat orgán svému příbuznému. „Chtěl bych, aby lidé brali transplantaci, potažmo i to zemřelé dárcovství, velmi pozitivně. Protože je to medicína, která pomáhá,“ uvedl na závěr rozhovoru Froněk.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
Němci poskytnou Česku rychlotesty na covid. Babiš je chronický lhář, zlobí se opozice
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama