CNN Prima News orgány

orgány

Výpis příspěvků ke štítku „orgány“

Pacientovi transplantovali srdce prasete. Otvírá se cesta k nekonečné zásobě orgánů

11. ledna 2022 08:07

Srdce z geneticky modifikovaného prasete transplantovali američtí lékaři pacientovi, aby mu zachránili život. O vysoce experimentální operaci, která se odehrála v pátek ve fakultní nemocnici v americkém městě Baltimore ve státu Maryland a trvala osm hodin, informovaly list The New York Times (NYT) a agentura AP. Nemocnice tři dny po zákroku uvedla, že se pacient cítí dobře.

Koronavirus může v těle přežívat měsíce. Nová fakta pomáhají vysvětlit „dlouhý covid“

3. ledna 2022 09:51

Kolem pandemie koronaviru panuje i po dvou letech řada nejasností a záhad. Jednou z nich je takzvaný dlouhý covid, kdy lidé trpí příznaky ještě týdny či dokonce celé měsíce po prodělání nemoci. Lékaři dosud neznají přesnou příčinu tohoto úkazu, vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) přišli nedávno s novým objevem. Koronavirus může napadnout i mozek a srdce, v těchto orgánech následně může přežívat i několik měsíců.

Krutý osud. Dva Poláci letěli do Mexika za prací, místo toho přišli o orgány

26. února 2021 05:55

Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou prací. Na místě jim ale odebrali ledviny a možná i další tělesné orgány. Jeden z Poláků zemřel, druhý je v kómatu, oznámil zpravodajský server Onet. Není jasné, zda je do zločinu nějak zapleten i třetí Polák, který krajanům práci domluvil. Pravdivost hrůzné historky mezitím potvrdily polské úřady.

Transplantací orgánů bylo kvůli koronaviru v Česku loni nejméně od roku 2013

9. ledna 2021 10:21

Transplantovaných orgánů bylo v České republice loni nejméně od roku 2013, meziročně jich ubylo o sto na 765. Nejvíce pacientů dostalo, stejně jako v předchozích letech, nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací za rok 2020. O 11 méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28.

Ztuhlé a zničené. Španělští patologové pomohli pochopit, co dělá covid s plícemi

15. prosince 2020 18:53

Když se letos začala šířit koronavirová infekce, nebylo o nemoci mnoho známo. Jedním z mála způsobů, jak se dalo o chorobě získat vícero informací, byla pitva. Zkraje pandemie se této práce zhostilo několik patologů v márnicích, v čele s těmi španělskými, informovala agentura AP s tím, že lékaře zaskočila zvláštní kombinace symptomů.

Rodičům doporučovali potrat. Holčička s orgány mimo tělo oslavila druhé narozeniny

10. srpna 2020 18:52

Když Kelly a Sean Phizackliovi šli ve 12. týdnu těhotenství na preventivní prohlídku, lékař jim oznámil, že jejich nenarozenému dítěti rostou některé orgány zcela mimo tělo. Bylo jim doporučeno jít na potrat, ale to tehdy osmadvacetiletá budoucí matka odmítla. V červnu letošního roku oslavili společně s manželem druhé narozeniny malé Britky Laurel.

IKEM: Transplantovali jsme bez jediného dne volna, popsal Jiří Froněk

13. května 2020 08:25

Pandemie transplantace nezastavila. Přednosta kliniky transplantační chirurgie pražského IKEMu Jiří Froněk popsal v rozhovoru pro pořad Nový den, že chirurgický tým, který tvoří třicet odborníků, se musel kvůli opatřením proti koronaviru rozdělit na tři skupiny, aby mohly životně důležité operace pokračovat: „Zařídili jsme, aby se skupiny nepotkávaly, a tak se střídaly po 48 hodinách,“ vysvětlil.